Tommy Wieringa Albanezen met vliegtuig uitgezet naar Tirana Syrische verdachten langer vast in terreurcel BOEK NU! €99, effeweg.nl 15 Asielaanvragen zijn kansloos mm Hetzelfde effect als het eten van een hamburger bij McDonald's 1 enswas ik vuilnis man in de regio zuid- west-Drenthe. Al die frisgeboende Dren ten hadden een min der fris leven dat ze verborgen in hun grijze kliko's aan de weg. Als vuilnisman ken je de geheimen van de mensen - zo beschouwd waren de guldens en knaken die je soms van ze kreeg te beschou wen als zwijggeld. Toen rook ik naar vuilnis, te genwoordig denk ik erover na. Niet uit vrije wil maar omdat het zich nu eenmaal opdringt. Staps gewijs worden we ons bewuster van het afVal dat we produceren, of het nu is door de uitstoot van onze auto of onze vliegreizen, of door ons plastic dat op een dag aanspoelt op een eiland in de Stille Zuidzee. één vuilnisbak voor de deur, nu zijn het er al drie, waar ik ver schillende soorten afval in verza mel. Binnenshuis houd ik batte rijen en ander klein chemisch af val apart. Zo langzaamaan ont staat er een vrij accuraat zelfpor tret in afval - 'en wat ik er van zie geeft mij schaamte', zoals Jan Arends dichtte. Zo ver is het al gekomen, dat ik onlangs een groepje straatjon gens zag, van wie er één een leeg sigarettendoosje opraapte dat een ander op de grond had gegooid. Het afval dat we produceren brengt een nieuw zondebesef voort. Ditmaal zondigen we niet tegen Gods gebod maar tegen de aarde zelf- die onder onze ogen in een vuilnisbelt verandert. Het ecologisch activisme spie gelt ons een ouderwetse hel voor: een onleefbare planeet, gegeseld door oudtestamentische rampen als overstromingen, orkanen en een verdorde aarde. Ik geloof wel dat de toekomst er inderdaad zo zal uitzien, als het aantal mensen op aarde zo hard blijft groeien zonder een radicaal ander leefpatroon. kunt veel van je vervuilende ge drag compenseren - de schade die je aan de ene kant veroor zaakt, wordt aan de andere kant hersteld. Maar dat is dweilen met de kraan open, becijferde Babette Porcelijn, auteur van het boek De verborgen impact. Om een re tourtje Barcelona te compense ren moet je 114 bomen planten, en voor het hele vliegtuig zelfs 18.000 stuks. Porcelijn is de onheilsprofeet die waarschuwt voor rampen die we niet meer kunnen voorko men. Maar om de mens hoopvol en actief te houden, is het mis schien beter om hem niet al te veel te ontmoedigen. Er moet hem een beloning in het vooruit zicht gesteld worden, iets wat zijn inspanningen zin geeft. Waar in het ecologische schuld bewustzijn de verlossing schuilt, heb ik nog niet kunnen ontdek ken - of het moet zijn in de kleine bevrediging die ik ervaar wanneer ik zwerfplastic opraap in de berm, of een maaltijd zon dervlees heb bereid. Veel is het niet, en het heeft ei genlijk hetzelfde effect als het eten van een hamburger bij McDonald's: het bevredigt even tjes, daarna voel je je dubbel zo beroerd. Dat maakt het ministerie van Justi tie en Veiligheid vandaag bekend. Albanezen zorgen al langer voor kopzorgen voor onze immigratie diensten. Hun asielaanvragen zijn kansloos: Albanië is een veilig land waardoor asiel er niet inzit. On danks campagnes om Albanezen te ontmoedigen, blijven zij toch ko men, in de hoop hier werk te vin den. Ze vormen een verstopping in het asielsysteem van ons land, dat toch al gebukt ging onder de grote vluchtelingenstroom. Daarom worden Albanezen sinds 2016 ook groepsgewijs uitgezet en hun asielaanvraag versneld en met voorrang afgehandeld. Ook krijgen zij geen leefgeld en is de premie die ze ontvangen als ze vrijwillig te rugkeren naar eigen land geschrapt. Van die vertrekbonus werd name lijk misbruik gemaakt. Terugke rende Albanezen kregen 1.750 euro mee om in het thuisland een leven op te bouwen. Uitgezette Albane zen krijgen ook een inreisverbod voor de EU dat twee jaar duurt. Al die ontmoedigende maatregelen hebben effect. Nog steeds komen Albanezen deze kant op, maar het aantal is fors afgenomen sinds 2016. Van de gisteren uitgezette perso nen zaten 46 al in vreemdelingen detentie. Vier werden aangevoerd vanuit België. De 'overdracht' van de vreemdelingen vond in Rotter dam plaats, niet in Tirana. Albanese escorts vlogen mee naar het thuis land. Vorig jaar vertrokken er 1.490 Al banezen uit ons land, van wie 670 zelfstandig. In die gevallen is overi gens geen bewijs dat ze echt ver trokken zijn. 820 Albanezen wer den echt uitgezet. Dit jaar zijn er 100 Albanezen weggestuurd, onder wie 70 onder begeleiding. ROTTERDAM Syrische asiel zoekers Ousai A.T. uit Arnhem en Maher A. uit Bergen op Zoom blijven voorlopig vastzitten op de terreurafdeling van de gevan genis. Dat heeft de rechtbank Rotterdam gisteren besloten op een tussentijdse zitting. Justitie verdenkt de mannen ervan dat ze in Syrië lid zijn geweest van terreurgroep Jabhat al-Nusra. In de zomer van 2017 deed de politie na een tip van geheime dienst AIVD een inval in de wo ning van Ousai (27) in Ooster hout. Daar werd een hennep plantage aangetroffen. Tijdens het onderzoek dat volgde, vond de politie op de telefoons van Ousai en zijn vriend en familie- W Ousai en Maher ontkennen elke betrokkenheid bij Jabhat al Nusra lid Maher (24) foto's waarop de twee met wapens te zien zijn. „We hebben ook app-gesprek- ken gevonden waarin onder meer wordt gezegd: ik heb ge vochten, wat heb jij gedaan?", stelde de officier van justitie. De twee Syriërs, van wie al leen Maher bij de zitting aanwe zig was, ontkennen betrokken heid bij al-Nusra. Maher was een student in Damascus. Dat ze met wapens op de foto staan, maakt hen niet direct terroristen, be toogden hun advocaten. „Maher woonde in oorlogsgebied en moest zich door het leven lave ren, uiteindelijk is hij juist voor de oorlog weggevlucht", stelt zijn advocaat Bouchikhi. Maher en Ousai kwamen in 2015 met de grote vluchtelingen stroom naar Nederland. De rechtszaak gaat in mei verder. VANAF l daagse STEDENTRIPS in DULI AUGUSTUS «té/ PRAAG I PARIJS LUXEMBURG LONDEN KOPENHAGEN BERLIJN vrijdag 2 maart 2018 GO Vuilnisman Mijn leven als burger begon met Ook in de aflaat is voorzien: je Op een speciale vlucht van Rot terdam naar Tirana zijn gister middag 50 Albanezen uitgezet. Het is de derde keer dat er een toestel is gecharterd voor zo'n uitzetting sinds in 2015 steeds meer Albanezen naar ons land komen om asiel aan te vragen. Tobias den Hartog Den Haag VERTREKGARANTIE VERTREKGARANTIE VERTREKGARANTIE GEEN AANBETALING! Qgg JQ gQ gQQ •J Incl. overnachting, ontbijt en vervoer Z IncL. overnachting, ontbijt en vervoer •J Hotel ILF 3* Z Hotel Campanile - Argenteuil ■J Incl. overnachting, ontbijt en vervoer ■J Incl. overnachting, ontbijt en vervoer V Hotel Lautrup Park 4* V Hotel Jurys Inn Watford Fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. sf Incl. overnachting, ontbijt en vervoer Hotel Ibis Esch Belval 3* \f Incl. overnachting, ontbijt en vervoer V Hotel Inn Berlin-Schönefeld 4*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15