I EU trakteert duizenden jongeren op gratis treinreizen door Europa 'Pornorijder' hoort cel eisen na fataal ongeval 14 Zelfs onder VVD'ers is een meerderheid voor milieuzone Dat blijkt uit onderzoek door I&O Research onder ruim 3.200 inwo ners van die twintig grootste ste den. Ongeveer driekwart van de stedelingen is voorstander van het weren van vervuilende auto's uit de binnenstad en wil dat het openbaar vervoer geen vuile lucht meer uit stoot. „Het thema gezondheid staat meer in de belangstelling dan tien a twintig jaar geleden", zo duidt hoogleraar Transportbeleid van de TU Delft Bert van Wee. „Steeds meer mensen vinden: er moet wat gebeuren." Twee derde van de inwoners van de grootste twintig gemeenten vindt dat ruimte voor groen en fietsers ten koste mag gaan van de plek voor auto's. De uitkomsten bevestigen volgens Van Wee dat de tijd rijp is voor omstreden maat regelen. „Het draagvlak voor con troversiële maatregelen is groter dan politici inschatten", zegt de Delftse professor. „De kiezer is een stuk ambitieu zer dan de politieke partijen waar ze op stemmen, en dat zie je bij bijna alle maatregelen die de lucht kwaliteit verbeteren", beaamt Anne Knol van Milieudefensie, de belangenorganisatie die de op dracht gaf tot het onderzoek. „Ik was te gast bij EenVandaag toen het ging over milieuzones. Op sociale media krijg je dan allerlei reacties van: wat een onzin. Maar de grote stille meerderheid is wel gewend aan het idee dat milieuzones nodig zijn." Rotterdam en Utrecht hebben al milieuzones, ze weren dieselauto's van voor 2oor. In Amsterdam krijg je geen nieuwe parkeervergunning Draagvlak voor controversiële maatregelen is groter dan politici inschatten meer voor dieselauto's van voor 2005 of benzineauto's van voor 1 juli 1992. In Arnhem, Maastricht, Lei den en Nijmegen zijn er plannen voor milieuzones in de maak. Autopartij Het onderzoek van I&O Research toont ook aan dat onder WD'ers 64 procent voor het weren van vervui lende auto's uit de binnenstad is. Van de WD-achterban vindt 17 procent dat de gemeente meer moet doen aan 'ruimte voor auto verkeer'. „Voor een autopartij als de VVD is dat toch wel erg laag", analyseert Van Wee. „Dat is nog minder dan ik verwacht had en moet een signaal zijn voor de VVD. Ik denk dat dit voor die partij misschien wel een beetje schrikken is." Onder VVD- kiezers zitten volgens hem relatief veel automobilisten. „Maar die heb ben óók belang bij een schone en leefbare stad." In de grote steden Amsterdam (66 procent), Utrecht (59 procent), Den Haag (52 procent) is een meer derheid voor binnensteden zonder vervuilende uitlaatgassen. Rotter dam blijft steken op 49 procent. Van Wee: „Rotterdam is altijd meer een autostad geweest, relatief tolerant voor auto's." Gemiddeld gaat in de twintig grootste steden 56 procent van de ruimte op dit moment naar de auto en 12 procent naar de fiets. Als de maatregelen eenmaal geno men zijn, is de kans volgens Van Wee groot dat de mensen er tevre den over zullen zijn. „Mensen moe ten vaak eerst kennismaken met controversiële besluiten en worden dan nog positiever dan ze van tevo ren hadden verwacht", licht hij toe. „Welkom fietser en voetganger, bye-bye auto!" vat Knol samen. „Bye-bye auto is iets te sterk uitge drukt", vindt Van Wee. „Maar de rol van de fiets, voetganger en het ov wordt groter en de rol van de auto wordt in stedelijke gebieden in Nederland geleidelijk kleiner. Met de auto kun je ook al lang niet meer zo makkelijk het centrum van grote steden door als vroeger." EVP-fractieleider in het Europese Parlement Manfred Weber op perde het idee vorig jaar. Europa heeft met Erasmus en Erasmus+ al twee zeer succesvolle uitwisse lingsprogramma's voor studenten, maar volgens Weber is het voor jongeren belangrijk ook 'zomaar' bij elkaar op bezoek te gaan, an dere culturen te leren kennen en te ontdekken dat er gemeenschap pelijke Europese waarden zijn. Hij heeft de Commissie hiervan weten te overtuigen. „Het is be langrijkdat we al onze jongeren de kans geven hun horizon te verbre den door kennis te maken met an dere landen. Onderwijs is niet iets wat je alleen volgt in het klaslo kaal, maar ook wat je ontdekt over de culturen en tradities van je mede-Europeanen", aldus Onder- wijscommissaris Tibor Narvrac- sics. Hij kondigde aan dat er bin nenkort een informatiecampagne komt over hoe de eerste jongeren zich kunnen kandideren. De actie staat open voor ieder een, ongeacht opleiding of achter grond. De reizen zijn in principe per trein, maar volgens Brussel kan het ook gaan om andere vervoers- methoden. LEEUWARDEN De vrachtwa genchauffeur uit Mijdrecht die op 16 november 2016 bij Joure een dodelijk ongeval veroor zaakte, was pornosites op zijn telefoon aan het wissen. Dat bleek gisteren in de recht bank van Leeuwarden. Officier van justitie Eelco Jepkema eiste negen maanden cel tegen de 40- jarige verdachte, plus een rijont zegging van drie jaar waarvan de helft voorwaardelijk. De verdachte vertelde dat zijn vrouw had ontdekt dat hij por nosites bezocht. Daarom had ze hem kort voor de botsing ge beld. Jepkema vond het niet belang rijk wat de man precies deed met zijn telefoon, maar vooral dat hij met het apparaat bezig was en niet op het verkeer lette. Daardoor had hij waarschijnlijk niet in de gaten dat er sprake was van file. Getuigen zagen hoe hij met hoge snelheid naderde en pas remde nadat hij op de Ford Fo cus van een gezin uit Sneek was geknald. De vader (32) en de moeder (29) raakten zwaarge wond. De man overleed na ne gen dagen. De vrouw raakte deels verlamd. Hun 3-jarige dochtertje zat ook in de auto. vrijdag 2 maart 2018 GO Meeste stedelingen positief over weren van vieze diesels m Utrecht is een van de steden met een milieu zone. Inwo ners van de grootste ge meenten wil len dat er meer gebeurt tegen vieze lucht in de stad. FOTO ANP In de twintig grootste gemeen ten is een meerderheid van de inwoners voor het weren van vervuilende dieselauto's uit bin nensteden. Het merendeel van de stadsbewoners vindt dat het gemeentebestuur meer moet doen tegen vieze lucht. Marcia Nieuwenhuis Den Haag - Bert van Wee, TU Delft Tussen de 20- en 30.000 jon geren van 18 jaar kunnen nog deze zomer gratis door Europa gaan sporen. De Europese Commissie stelde vandaag 12 miljoen euro beschikbaar voor dit parlementsidee. Frans Boogaard Brussel Manfred Weber. fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14