Oud-premier kan met rechtse vrienden de verkiezingen in Italië winnen 10 Daar is ie weer! Silvio Berlusconi, de zelfbenoemde 'Jezus Christus van de politiek'. Als zijn rechtse coalitie zondag de verkiezingen wint, mag hij geen premier van Italië worden, maar hij kiest hem wel uit. Plastische chirurgie, de zonnebank, twee rijen blinkende tanden en een strak pak doen hun werk. Op het eer ste gezicht lijkt Silvio Berlusconi geen man van 8t jaar. Maar in combinatie met zijn ma tige motoriek oogt hij net iets te strak, overdreven jong voor zijn leeftijd. Het zal Berlusconi worst zijn. Volgens hem is zijn hoge leeftijd juist een pluspunt: „Ik ben als goede wijn. Met de jaren word ik beter en nu ben ik perfect." Aan ij- delheid heeft hij zeker niet ingele verd. „Hij is een overlever", zegt Gio- vanni Orsina, auteur van Berlusco- nism and Italy. „Het is alsof hij ge looft dat hij dood is als hij niet in de schijnwerpers staat." Berlus coni zelf zegt dat hij 'altijd bereid is zich voor anderen op te offeren': „Ik houd me aan de wijze woorden van mijn vader: zorg dat je altijd de zon op zak hebt als je andere men sen ontmoet." Silvio Berlusconi heeft opnieuw de wind mee. Het enige wat hem nog herinnert aan zijn smadelijke aftocht uit de politiek in 2011 - op gelegd na een veroordeling wegens belastingfraude, is het verbod op het uitoefenen van een publieke functie. Hij mag zelf geen premier worden. Daarmee gaat een vijfde premierschap aan hem voorbij als klopt wat de laatste peilingen heb ben voorspeld: een zege voor de rechtse coalitie van Berlusconi's Forza Italia met Lega (voorheen Lega Nord) en de Broeders van Ita lië (gesticht door oud-leden van de Italiaanse Fascistische Partij). Met mogelijk een absolute meer derheid als de grens van 40 pro cent van de stemmen wordt ge slecht. Mocht Forza Italia ook gro ter worden dan de twee fanatiek rechtse coalitiegenoten, zal Ber lusconi 'kingmaker' zijn. Dan be paalt hij wie de nieuwe regerings leider wordt en wil hij opereren als 'schaduwpremier'. In dat geval hebben de populistische Vijfster- renbeweging (volgens de peilin gen met bijna 30 procent de groot ste partij) en de regerende Demo cratische Partij (28 procent) het nakijken. Machtsmisbruik Wat maakt Silvio Berlusconi weer zo aantrekkelijk voor de kiezers? Als premier bracht niet wat hij be loofde. Na zijn smadelijke neder laag in de politiek moest hij zich met een stoet advocaten verdedi gen wegens fraude, machtsmis bruik en seks met een minderjarig meisje, een van de prostituees op zijn 'bunga-bunga-feesten'. Alleen de fraude leidde uiteindelijk tot een veroordeling van de media magnaat en voormalig eigenaar Mijn vader zei altijd: zorg dat je de zon op zak hebt als je andere mensen ontmoet van voetbalclub AC Milan, die vol gens de Bloomberg Billionaires In dex goed is voor ruim 7 miljard euro. Volgens analisten schuilt juist in die rijkdom zijn grootste aantrek kingskracht. Berlusconi is een fi nancieel onafhankelijk man en een rentenier die stabiliteit wil, om te behouden wat je hebt. Daar kun je mee aankomen in een land met een sterke vergrijzing en een leger aan spaarders (60 procent van de nationale schuld leunt op binnenlandse financiering). Dat maakt van Berlusconi een be trouwbaar politicus, hoe raar dat ook mag klinken na zijn stuite rende optreden als premier tussen 1994 en 2011. Berlusconi keert zich tegen de anti-Europese retoriek van de Vijf Sterrenbeweging (uit de EU en weg met de euro) en zijn eigen co alitiegenoten. Hij matigt de mes scherpe immigratieplannen van Lega ('Italy First') en de extreem rechtse Broeders van Italië, die 400.000 immigranten uit vooral Afrika het liefst vandaag al het land uit willen zetten. De oud-premier pleit voor een regering die 'het echte leven verte genwoordigt, de zakenwereld, het bestuur, de beroepen, de cultuur'. Een regering die ervoor zorgt dat Italië de internationale markten kalmeert. Met een matigend be leid: minder belastingen en verho ging van de pensioenen, beteuge ling van de stroom economische migranten, en herstel van de Itali aanse grandeur in de wereld. „Berlusconi en zijn Forza Italia zijn terug van weggeweest omdat anderen hebben gefaald", zegt Massimo Franco, columnist van de krant Corriere della Sera. Ook de populistische Vijf Sterrenbewe ging heeft laten zien dat zij niet kan of wil regeren. Berlusconi pre senteert zich als de kandidaat van de kalmte, van de redelijkheid. Wie mag dat beleid uitvoeren na zondag uitvoeren? 'II Cavaliere' (de ridder) is daar redelijk open in. Als er geen regering kan worden ge vormd en er zijn nieuwe verkie zingen nodig, moet de huidige premier, Paolo Gentiloni (Demo cratische Partij), tot die tijd blijven zitten. Als Berlusconi en Forza Ita lia de grootste slag slaan, laat hij de naam vallen van Antonio Tajani (64), voorzitter van het Europese Parlements. Zo'n benoeming zal veel vertrouwen wekken in Eu ropa en bij de financiële markten. Salvini De vraag is of de leider van Lega, Matteo Salvini (44), dat voetstoots laat gebeuren, zeker als zijn partij en niet Forza Italia de grootste par tij wordt in de coalitie. „Al is het verschil slechts één stem", zegt de strijdbare Lega-leider. „Niemand hoeft me te vrezen, behalve cor rupte mensen en de bureaucraten in Brussel", aldus Salvini. Onduidelijk is of Berlusconi zich in dat geval zal keren tegen een premierschap van Salvini we gens diens extremere denkbeel den. Voorlopig weet II Cavaliere zich verzekerd van een voorsprong van Forza op Lega van vier pro centpunten. Zijn aanhangers zijn overtuigd van zijn zege. „We vesti gen onze hoop op een man die op eigen kracht een imperium heeft gebouwd", zegt Giuseppe Bracci- ale, een 52-jarige kok uit Torre del Greco. Antonio D'Arcangelis, een werkloze ambtenaar, denkt er net zo over. „Als ik zoveel geld had als hij zou ik lekker luieren. Hij doet dit omdat hij er in gelooft." vrijdag 2 maart 2018 Berlusconi mag vanwege zijn strafblad geen minister president meer worden, fotogetty IMAGES Berlusconiljlimt als nooit tevoren Hans van Zon Milaan -Silvio Berlusconi A Op de foto met fans. foto photo NEWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10