'We potten geld niet op' Ift 69.- Veluwse Bron hotel Verhuurdersheffing doet woonlasten fors stijgen 7 Qmusic-dj Stephan Bouwman openhartig over zijn depressieve gevoelens Qmusic-dj Stephan Bouwman bekende gisteren in zijn radiouitzending dat hij worstelt met depressieve gevoelens en eenzaamheid. Hij kreeg duizenden reacties. 49.5 Stephan Bouwman was al een paar dagen zichzelf niet. De Qmusic-dj worstelde met depressieve ge voelens en tijdens zijn radioshow kwam het er uit. „Het is iets waar ik al langer mee loop. Dat stem metje in mijn hoofd werd zó ne gatief, dat ik dacht: dit is het mo ment om het te delen en dat kan bij Qmusic ook, want we staan in contact met de luisteraars", blikt Bouwman (27) terug op de uit zending. De dj wil benadrukken dat hij niet kampt met jarenlange de pressies, maar dat hij wel altijd een stemmetje met zich mee draagt. „En dat is keihard. Als ik dan in de spiegel kijkzegt hij: je ziet er niet uit. Of als ik iets doe, is dat nooit het goede. Je kunt mij nu een knappe gozer noemen met mijn lange, blonde lokken, het maakt niet uit. Die stem is veel negatiever en sterker. Het is heel moeilijk om mee om te gaan." Durf je directe omgeving te benaderen, ook al is het lastig. Praat erover. Bouwman voelde zich bijna verplicht om het te delen. „Hier rust een taboe op. Als ik naar de reacties kijk. Duizenden. Twee duizend via de Qmusic app, op mijn telefoon via whatsapp, maar vooral ook via sociale media. Om me te bedanken of een hart onder de riem te steken, maar ook men sen die zeggen: ik kamp hier óók mee. En 'fijn om te horen, nu voel ik me niet meer zo alleen'." Niet voor schamen En daar draait het om, benadrukt de dj. „Het gaat niet om mij, maar om de mensen die zich dan niet zo alleen meer voelen. En dat dit onderwerp bespreekbaar wordt gemaakt, want ik denk dat dit iets is wat bij ons hoort. Dat meer mensen deze gevoelens hebben. Af en toe niet lekker in hun vel zitten. Maar dat het ook oké is om je hier niet voor te schamen. Durf je directe omgeving te benaderen, ook al is het lastig. Praat erover. Er zijn overal vertrouwenspersonen. Op je school, op je werk. Het is de eerste stap: erkennen dat je een probleem hebt." Geschrokken Na lang piekeren nam Bouwman recent pas die stap. Hij stelde zijn directe omgeving op de hoogte en klopte bij de huisarts aan. „Het liep de spuigaten uit, ik voelde mezelf niet meer. Ik wilde profes sionele hulp maar wat bleek: er zijn lange wachtlijsten. Daar ben ik enorm van geschrokken. Het duurt even voordat je aan de beurt komt. Ook ik. Dat was ook een reden om het bespreekbaar te maken. Er zijn dus zoveel mensen die hulp nodig hebben en hoe gek in Nederland: die hulp is er ge woon niet. Ook ik zit dus nog niet in een traject, maar heb die stap wel gezet", aldus de dj die sinds 2015 bij QMusic werkt en daar da gelijks van 16.00 uur tot 19.00 uur zijn eigen show heeft. Bouwman baarde twee jaar terug opzien met zijn deelname aan The voice of Holland. „Dat heeft hier niets mee te maken, hoor", benadrukt de dj, die doorgaat met radio, bijna da gelijks muziek maakt, schrijft en deze week zelfs covers heeft gemaakt. Dat deed hij samen met Janieck Devy en gitarist Alon Dree: vier jaren 90-nummers in een nieuw jasje voor de Qjtop 500 van de jaren 90 die volgende week te horen is. „Dat is het gekke: je kunt zoveel mooie din gen doen. Met zoveel mensen omgaan die van je houden. Dan nóg kun je je heel eenzaam voe len. Daarom is het fijn om het te delen." Op een nieuwe woning legt een cor poratie alles bij elkaar zo'n 70.000 euro toe, rekent hij voor. Bestaande huurhuizen leveren juist geld op. „Met wat we overhouden kunnen we nieuwe huizen bouwen", zegt Van der Wel. „Daarnaast investeren we een belangrijk deel in energiebe sparende maatregelen. Dat geld ge ven we wel uit, maar dat zie je niet direct terug in de boekhouding" „Er is geen sprake van oppotting op een grote bankrekening", bena drukt Van der Wel. „Er wordt onge looflijk veel geïnvesteerd in zowel nieuwbouw als bestaande wonin gen. Ik ken geen corporaties die op hun handen zitten." De doorgevoerde huurverhogingen zijn veelal inflatiecorrecties en leve- Inmiddels hebben de corporaties de verhuurdersheffing (een belasting heffing voor partijen die meer dan 50 sociale huurwoningen bezitten) doorberekend in hun prijzen. „Pro bleem is ook een beetje dat verhuur ders zich niet kunnen vasthouden aan een officiële norm die bepaalt hoeveel een huurder redelijkerwijs kan betalen", zegt Boelhouwer. De hoogleraar in Delft vindt de voorge stelde huurdaling van gemiddeld 10 procent door de Woonbond niet verkeerd, maar hij benadrukt wel dat daarbij per geval moet worden geke- ren per saldo niet meer geld op. „Wel hebben we extra moeten ver hogen omdat we werden gecon fronteerd met de verhuurdershef fing." Die hebben corporaties deels zelf opgevangen door fors op hun kosten te besparen. De jaarrekeningen geven niet altijd een reëel beeld van de financiële po sitie van corporaties, zegt Van der Wel. Zeker niet sinds zij hun wo- ningbezit op marktwaarde moeten schatten. „Daardoor lijkt het alsof Het lijkt alsof we ongelooflijk rijk zijn geworden, maar dat is alleen op papier we ongelooflijk rijk zijn geworden, maar dat is alleen op papier. Wij verhandelen de woningen niet en beleggen ook niet. De waarde die nu op de balans staat, maken we dus nooit te gelde." ken naar een realistische verlaging. Afgelopen oktober lanceerden op positiepartijen SP, GroenLinks en PvdA samen nog alternatieven voor de kabinetsplannen, met daarin ook een investering van 600 miljoen euro in extra betaalbare huurwonin gen. Verder willen de linkse partijen dat corporaties geld steken in reno vatie en bouw. En volgens SP-Kamerlid Sandra Beckerman moeten huurders een 'afdwingbaar recht' krijgen om de woning op te laten knappen, bij ach terstallig onderhoud of schimmel. Ook dienen zij niet langer te worden opgezadeld met hogere belastingen. Wat betreft de socialisten gaat de 'oneerlijke' verhuurdersheffing zo snel mogelijk van tafel. Regerings partij VVD wil deze heffing juist verhogen, staat in het verkiezings programma. De liberalen menen dat er alleen sociale huurwoningen moeten zijn voor de mensen die ze echt nodig hebben. REACTIES www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Nijmegen diner 3 dgn bij Maastricht i dagen hotel^ donderdag 1 maart 2018 GO 'Je ziet er niet uit, zegt dat stemmetje' Dennis Jansen Hilversum —Stephan Bouwman De winsten die woningcorpora ties maken, hebben ze hard nodig om te kunnen blijven in vesteren. Dat zegt Marco van der Wel, directeur-bestuurder van Zeeuwland en spreekbuis van de Zeeuwse corporaties. Rolf Bosboom Zierikzee Hoogleraar woningmarktbeleid Peter Boelhouwer constateert dat veel woningcorporaties goed boeren, mede door de lage rente en stijgende vastgoedprij- zen, al zijn de regionale verschil len volgens hem groot. Edwin van der Aa Den Haag -Marco van der Wel, woordvoerder woningcorporaties „Qmusic-dj Stephan Bouwman heeft een waanzinnige stap gezet", zegt Wieneke Wolthuis van de Depressie Vereniging. Ze noemt Stephans bekentenis 'hoopgevend'. Niet alleen voor zichzelf, maar ook voor anderen. „Depressies vormen een enorm probleem en erover praten is het begin van herstel." Zo'n 800.000 Nederlanders krijgen jaarlijks te maken met enige vorm van de pressie. Onder jongeren is zelfdo ding ten gevolge van depressie zelfs doodsoorzaak nummer één. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting FOTO ANP Verblijf 3 dagen op de Veluwe incl. entree tot de Veluwse Bron t.w.v. 33,50 p.p. 2 nachten in 4* Fletcher Hotel Epe-Zwolle (8,0) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Inclusief 1 dag entree tot de Veluwse Bron Gratis parkeren, wifi en binnenzwembad 4* Fletcher Parkhotel Val Monte (8,0) 4* Eurotel Lanaken (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx 3-gangen diner Gratis zwemmen wifi Gratis wifi zwemmen O/i™ Betaal pas bij aankomst! 50 oor maar:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7