II Truckers vanuit Eede niet meer 'binnendoor' Bestuur gaat op de weegschaal op 134ste jaarmarkt Sint Jansteen Kinderen tonen talent voor gemeentepolitiek 7 In amper een ochtend zagen vijf politieke partijen het daglicht en werd er een hele stad uit de grond gestampt. 23 kinderen hadden de gemeentepoli tiek gisteren snel onder de knie in hetSluise Belfort. zv nieuwe Partij voor Kinderen (PVK), maakt zich hard voor zijn standpunt. „Eerst school, want mensen moeten eerst naar school om in het gemeentehuis te kun nen werken, dan het gemeente huis want die zorgt dat alles er kan komen, dan de dierentuin voor de kinderen, de markt voor eten en dan de bioscoop." Loes Petersen begeleidt namens ProDemos de kinderen tijdens het spel. „Ze leren dat ze keuzes moe ten maken en dat ze soms moeten samenwerken om iets voor elkaar te krijgen." Hoewel Petersen al meer ervaring heeft, staat ze er Kinderen hebben vaak een veel betere argumentatie dan waar wij ze krediet voorgeven nog steeds van te kijken hoe goed kinderen hun standpunt verdedi gen. „Het is altijd verrassend en fris. Kinderen hebben vaak een veel betere argumentatie dan waar wij ze krediet voor geven." Zo had de PvNS-fractie een frisse kijk op het belang van een supermarkt. Woordvoerder Van Elderen twijfelde ernstig aan nut en noodzaak. „Mensen kunnen te genwoordig naar de boer voor aardappelen en andere dingen en als je goed in de gaten houdt wat je in je koelkast hebt, kun je alles ook via internet alles bestellen. Ook eten." De supermarkt mocht er toch komen, zij het met een nipte meerderheid. De dierentuinplannen van de Partij voor Kinderen werden min der enthousiast ontvangen. 'Maar dat is toch zielig? Dan zitten die- ren in kleine kooitjes.' - 'Wij heb ben grote kooien.' - 'Maar dan worden de dieren tam.' - 'Dat is toch juist de bedoeling?' De die rentuin kwam er niet. De PVK- fractie was zichtbaar aangeslagen. Dat het besturen van een ge meente soms een teleurstellende bezigheidis, kon wethouder Peter Ploegaert uit eigen ervaring be amen. „We hebben met de ambte naren bijna twee jaar hard gewerkt aan een nieuw afvalstoffenbeleid. Als dat dan door de gemeenteraad wordt afgekeurd, is dat heel verve lend. Dan moeten we weer hele maal opnieuw aan de slag." In groepen wordt in de raads zaal hard gewerkt aan een goede slogan. Op de plek waar normaal het college van burgemeester en wethouders zit, denkt Partij voor Natuur en School (PvNS) over een pro gramma. Ben van Elderen (to) is de woordvoerder. Ze hadden geen betere kunnen kiezen. „We zijn een partij voor natuur en school en we vinden dat er meer schoolwerk op maat gegeven moet worden. Minder klassikale lessen en meer individueel, kleinere klassen in ie der geval. Verder willen we geen plastic tassen meer in water en zeeën." De kinderen van de plusklas van de zeven scholen van scholen- groep Scoba spelen Democacity; een speelse manier om kinderen te leren wat politiek is. In het mid den van de raadszaal ligt een plat tegrond van een stad die gevuld moet worden met voorzieningen, scholen, dierentuinen et cetera. De kinderen kiezen uit de kartonnen modellen wat zij het voornaamst vinden voor de nieuwe stad. „Een school is het belangrijkst. Daar begint alles mee!" Kas van Veen (to), lid van de de splinter- MIDDELBURG Vrachtverkeer vanaf bedrijventerrein De Vla schaard bij Eede kan niet meer 'bin nendoor' naar de Vlaamse Express- weg rijden. De gemeente Malde- gem weert de truckers voortaan uit het dorpje Middelburg, net over de grens bij Eede. Vrachtwagens boven de 5,5 ton zijn voortaan verboden in het dorp, met uitzondering van plaatselijk en landbouwverkeer. Volgens burge meester Marleen Van den Bussche van Maldegem had het Vlaamse dorp vooral last van sluipverkeer vanaf het nabijgelegen bedrijven terrein bij Eede, zo zegt ze in Het Laatste Nieuws. Vanaf daar is het via de grens en Middelburg maar een goede kilo meter rijden naar de Expressweg Knokke-Antwerpen (N49). „We hebben geprobeerd dat pro bleem aan te pakken in samenwer king met de gemeente Sluis", zegt Van den Bussche. „Omdat dit zo langzamerhand echt te lang aan sleepte, nam de gemeenteraad een zijdig de beslissing." Dit besluit houdt in dat verkeer voortaan vanaf De Vlaschaard naar Vlaanderen de doorgaande route via het dorp Eede richting Malde gem moet nemen, wat overigens ook de meest logische, 'doorgaande' route is. En dat al voor de 134ste keer. Waar jaarmarkten in de omgeving vrij wel verdwenen zijn, weigert Sint Jansteen te buigen. Ongeveer 3.000 mensen komen er nog altijd op de jaarmarkt af. Op en rond het Martje van Wardje hoefje je dan ook niet te vervelen. Zo is er de traditionele paarden- en ponykeuring. „We verwachten zo'n 150 paarden", zegt Van Putte. Inschrijven daar voor kan vanaf 09.30 uur in café Ambiance. Konijnen, kippen en cavia's to nen hun schoonheid tijdens de kleinveeshow vanaf 10.30 uur. Alle kinderen mogen hun huisdieren aansluitend laten keuren. Daarnaast zijn er genoeg ludieke activiteiten. Zoals het raden van het gewicht van stier Bertus. De winnaar gaat met een ham van keurslager Mare Biesbroeck uit Hulst naar huis. Bertus heeft ove rigens 'ophokplicht', dus bezoe kers hoeven niet bang te zijn dat hij plots gaat lopen. Ook de bestuursleden gaan op de weegschaal. Wie het dichtst bij het totale gewicht zit, wint twee vliegtickets van VLM Airlines vanaf vliegveld Antwerpen naar een bestemming naar keuze. Een spannend moment, vindt de voor zitter. „Met al die winterkilo's eraan." Burgemeester Jan-Frans Mulder en Van Putte openen de jaarmarkt in Sint Jansteen om 10.30 uur. donderdag 1 maart 2018 A Waar moet de brandweerkazerne, waar de universiteit? Kinderen, in -Loes Petersen, ProDemos de rol van raadsleden, ontwerpen en Stad. FOTOCAMILESCHELSTRAETE Guido van der Heijden Frisse argumenten in het Belfort Het wordt voor de organisatie komend weekend een aparte editie van de jaarmarkt in Sint Jansteen. Het is de eerste keer zonder vice-voorzitter Ruud Perdaen, die juli vorig jaar ver ongelukte in Italië. Hoe droevig ook, de jaarmarkt gaat gewoon door, zegt voorzitter Nico van Putte. Bob Maes Sint Jansteen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65