Marinierskapel steunt Vlissingen Kunstschouw krijgt extra geld voor performances en muziek Zierikzees ontmoetingshuis viert eerste verjaardag 7 OpSchouwen- Duiveland hebben zeker achthonderd mensen dementie. In het Odensehuis kunnen zij, met hun dierbaren, even gewoon zichzelf zijn. oen Ina en Roel de Boer uit Brouwershaven het Odensehuis in Zierik- zee voor het eerst bin nenliepen, voelde dat als 'een warme douche'. Het ont moetingshuis voor mensen die te maken hebben met geheugen klachten of (beginnende) demen tie viert dinsdag 20 maart de eerste verjaardag. Het is alsof je de woonkamer van goede vrienden binnenloopt. Waar rond de tafel koffie wordt gedronken en gelachen. Twee he ren spelen een potje biljart. Op het fornuis pruttelt een pan soep. Ina zit met een andere dame („Ik heb Alzheimer. Zet mijn naam er maar niet bij.") over een legpuzzel gebogen. „Voor mij is dit ontspan nen", zegt Ina die mantelzorger is voor haar man Roel. Nadat het echtpaar een kijkje bij het Oden sehuis had genomen, zijn de twee blijven hangen. „We horen bij de inventaris nu. Het is hier zó fijn." Omdat iedereen hier gelijk is en er voor elkaar gezorgd wordt, zegt Ina. „En als je problemen hebt, kun je er hier over praten", vult haar puzzelmaatje het verhaal aan. „Alzheimer is afschuwelijk. Maar toen ik hier kwam, ging er een we reld voor mij open. Ik kende nie mand, maar ik voelde gelijk drie, vier armen om me heen." Er zijn over de honderd soorten dementie, vertelt coördinator Pau- line Klerkx van het Odensehuis Schouwen-Duiveland. Wat ze al lemaal gemeen hebben, is dat de mensen die ermee te maken krij gen snoeihard tegen een muur van onbegrip aanlopen. „Ze worden niet meer serieus genomen. Dat is misschien wel de grootste pijn voor mensen met dementie. An deren denken dat je niet meer nor maal bent of niet toerekeningsvat baar. Vaak denken ze ook dat het van het ene op het andere mo ment gedaan is. Terwijl er gemid deld acht jaar zit tussen het mo ment dat je geheugen minder goed wordt en opname in een tehuis. Maar het stigma is enorm. En daar proberen wij hier iets aan te doen." Onder meer door actief mee te doen aan wijkevenemen- Je voelt zoveel onmacht, je bent je maatje kwijt ten en door de laagdrempelige op zet. Twee keer in de week (elke dinsdag en donderdag van 10.00 tot 16.00 uur) is het Odensehuis geopend. Voor mensen die zelf be ginnende dementie hebben, voor partners, familie of vrienden. Maar ook voor anderen 'die iets komen brengen'. „Eén van de mannen wil graag klaverjassen. Voor hem zoek ik nog een maatje." Mensen doen hun eigen ding. Spelen een spelle tje, lezen de krant of doen mee aan een workshop. Heerlijk om je eens niet te hoeven schamen als je ge heugen je in de steek laat tijdens een potje scrabble. „Of als je daar eens een grap over kunt maken met elkaar." Voor mantelzorgers is het fijn om even uit dat leven met z'n tweetjes te kunnen stappen. Een leven dat steeds moeilijker wordt. „Je voelt zo veel onmacht. Je bent je maatje kwijt. Je kunt niets meer delen", verwoordt Ina haar erva ring. Pauline: „Het Odensehuis biedt een escape, waardoor mantel zorgers het langer volhouden. Daarmee bespaar je alleen al heel veel kosten. Anders moeten men sen veel sneller worden opgeno men." Op Schouwen-Duiveland is bij achthonderd mensen officieel de diagnose dementie gesteld. De eerste verjaardag van het Odense huis wordt 20 maart gevierd met een hightea en een bezoek van burgemeester Gerard Rabelink. De Marinierskapel der Koninklijke Marine komt naar Vlissingen. Om de stichting Oorlogsjaren Vlissin gen te steunen voor de viering van 75 jaar Slag om de Schelde. De Koninklijke Harmonie Ons Genoegen heeft het benefietcon cert, zaterdag 10 maart in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen, op poten gezet. De opbrengst van het con cert is voor de vorig jaar opgerichte stichting Oorlogsjaren Vlissingen. Die wil in 2019 een aandeel leveren in de herdenking van de Slag om de Schelde, één van de grootste opera ties uit de Tweede Wereldoorlog die dan 75 jaar geleden is. De Slag was cruciaal voor de Be vrijding en Vlissingen had een cru ciale rol in die Slag. De stichting is afhankelijk van donaties. De Marinierskapel heeft een ze ventienjarige violiste als gastso- list, Mayte Levenbach. Zij is één van de jonge muziektalenten die de stichting Classic Young Masters be geleidt naar een loopbaan als pro fessioneel musicus. Levenbach speelt de Tzigane van Maurice Ra- vel. De Zweedse gastdirigent Per- Otto Johansson leidt de kapel. De aanvang is 20.00 uur. De stichting Kunstschouw krijgt jaarlijks 7.500 euro van de ge meente. De nieuwe subsidie van 3.000 euro komt daar eenmalig bo venop. De verbreding van het aan bod wordt met ingang van dit jaar professioneler en kwalitatief ver beterd. Het thema dit jaar is 'Behoud de Aarde'. In het basis- en voortgezet onderwijs worden rond dit thema projecten opgezet. Aarde, schoon heid en vergankelijkheid spelen ook een rol in de keuze van de ten toonstellingslocaties. Boerenland schap, natuur, kerken en monu mentale gebouwen vervullen een rol. De Kunstschouw werkt in dit jubileumjaar samen met De Be- waerschole in Burgh-Haamstede en het Stadhuismuseum in Zierik- zee. In De Bewaerschole zijn actu ele kunstuitingen en workshops rond het thema. De Onkruidenier is een performance die gaat over 'natuurproeverij'. Het Stadhuis museum richt zich op de historie van de Kunstschouw zelf. Route Ruggengraat van de Kunstschouw is de route langs ten minste veertig verrassende locaties waar beel dende kunst wordt tentoonge steld. De manifestatie trekt elk jaar duizenden bezoekers. Het ge meentebestuur omschrijft het evenement als 'Een pareltje met nationale en internationale uit straling'. De Kunstschouw 2018 duurt van zaterdag 16 tot en met zondag 24 juni. v. donderdag 1 maart 2018 SD Odensehuis voelt als warme douche Esme Soesman T Pauline Klerkx (op rug) en Roel en Ina de Boer (tweede en derde van links) lunchen in het Odensehuis. foto dirk-jan gjeltema - Ina de Boer Claudia Sondervan Vlissingen De Kunstschouw bestaat 25 jaar en wil behalve beeldende kunst ook performances en mu ziek aanbieden. De manifestatie krijgt daarom 3.000 euro extra subsidie van de gemeente. Ton van den Nouweland Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59