^5 Eiken Linde flirt met Vivaldi 44 5 lli Nederlandstalig The Juke Joints 35 jaar Groots eerbetoon aan Lennaert Nijgh Hoor het verschil Barokensemble gingen. De plek die je durft in te ne men, het volume waarmee je spreekt. Dat zijn nu juist allemaal zaken die in een toneelstuk uitgediept, verfijnd, benadrukt kunnen worden. Toen de film van haar eersteling werd ge maakt (de film van haar tweede boek is op komst), heeft Griet Op de Beeck heel intensief meegewerkt aan sce nario en (heel ongebruikelijk) zelfs aan de casting. In interviews vertelde ze, dat ze hoopte 'dat de mensen de film nog beter zullen vinden dan mijn boek'. En dat kan evengoed gel den voor een toneelstuk. Er valt véél in te vullen, en dat kan het al indruk wekkende boek nog extra glans en kracht geven. MISBRUIK Jarenlang zwijgen Elet deel Winter uit de Vier Jaarge tijden van Antonio Vivaldi (1678- 1741) beeldt de kou en het ijs uit en soms voel je het rillen van de koude. Ook beelden de strijkers het knetteren van het kampvuur uit. Maar de Vier Jaargetijden heb ben in dit concert geen ereplaats. Dat zijn werken uit L'Estro armo- nico opus 3, een reeks van 12 concer ten voor strijkinstrumenten van Vivaldi. Hij schreef er vier voor 4 Eik en Linde zorgt ervoor dat deze werken nog steeds sprankelend overkomen violen (nr. 7), vier voor 2 violen (nr. 5) en vier voor één viool (nr. 6). Vorig jaar werden al enkele de len uit deze serie van twaalf con certen van Vivaldi vertolkt. Deze keer worden de concerti 5,6 en 7 gespeeld. Eik en Linde heeft zich goed inge leefd in deze muziek en zorgt er voor dat deze werken, waarin Vi valdi vaak experimenteert en waarin de invloed van Corelli goed hoorbaar is, een paar eeuwen later nog steeds sprankelend overko men. Maar er valt naast de instrumen tale werken ook te genieten van vocale composities. Sopraan Saskia van der Wel zingt de cantates Vengo a voi luci adorate en Nullo in mundo pax sincera van Vivaldi. Eik en Linde is een ensemble dat mu siceert als een muzikale familie en geeft ook elke keer kansen aan so listen. Dit jaar dus een sopraan en bo vendien een mooie rol voor de cel listen Jan Insinger en Saskia van der Wel die een concert voor twee cello's spelen. Het orkest wordt aangevuurd door de artistiek leider Franc Polman. Blues Klassiek donderdag 1 maart 2018 PZ Scene uit Vele hemels boven de ze vende. FOTO RAYMOND VAN OLPHEN Vele hemels boven de zevende, to neel, morgen, Scheldetheater Ter- neuzen, aanvang 20.00 uur. Op 25 september 2017 was Griet Op de Beeck te gast in het tv-programma De Wereld Draait Door, bij het ver schijnen van haar vierde boek, Het beste wat we hebben. Dat is een roman over incest - nadrukkelijk niet autobiografisch opgezet. Maar in die uitzending vertelde ze wél tussen 5 en 9 jaar door haar vader misbruikt te zijn. Heel lang had ze dat verdrongen. Bij het schrijven van Vele hemels boven de zevende zou ze het nog niet beseft hebben. Ophef alom. Boze tongen noemden het een verkoop stunt. Wat voor Op de Beecks open hartigheid pleit, is de loodzware sfeer van langjarig zwijgen die 'onwetend' al in haar debuut aanwezig is. In het &-magazine van komende za terdag bij deze krant staat een inter view met Griet Op de Beeck. De krokussen en de narcissen bloeien al. Kleine winterpieken herinneren aan de strenge win ters van toen. Het Amsterdams barokensemble Eik en Linde wil het publiek verrassen met win- termuziek. Hiervoor flirten de musici met Vivaldi. Jeanette Vergouwen Barokensemble Eik en Linde: zondag, Het Podium Zaamslag, aanvang 15.00 uur. Barokensemble Eik en Linde speelt zondag in Zaamslag. De 'roek-rolling blues' van The Juke Joints uit 'home- en bluestown' Kwaden- damme gaat al 35 jaar mee. Met het tweemaal verworven predicaat Beste bluesband in Neder land, vijftien albums en een ontelbaar aantal shows in Eu ropa en de VS op zak staan ze al jaren als bluesambassa deurs te boek. Eind vorig jaar in een uit verkocht concert in De Piek dat op dvd en cd is vastgelegd. Reden voor een gra tis concert met een cd- en dvd-release- party. De Spot Middel burg, zondag, 15.30 uur Vijftien jaar geleden overleed Lennaert Nijgh op 57-jarige leeftijd. In samenwerking met zan ger Boudewijn de Groot had hij zich toen ontwik keld tot een van de beste tekstschrijvers van het Nederlandstalige lied. Denk daarbij aan liederen als Land van Maas en Waal, Verdronken vlinder, Testament en Liefde van later. Ook anderen (Astrid Nijgh, Rob de Nijs, Lies- beth List, Jasperina de Jong) hebben pracht- songs aan hém te danken (zoals Pastorale). Inmid dels zijn er een aantal onbekende teksten van Nijgh gevonden in het Letterkundig Museum. Dat was de aanleiding voor een tournee met vier zangers (waaronder Nijghs laatste vrouw Josee Koning en Jim de Groot) en band. Onbe kend en vertrouwd werk wordt met passie ge mengd, als een groots eerbetoon aan Nijghs creativiteit. CCXL Vlissingen, mor gen, 20.15 uur Een klavecimbel is bekend, maar een vir- ginaal? Dit driehoe kige toetsinstrument is een vroege, kleine en eenvoudige vorm van het klassieke kla vecimbel. De snaren liggen haaks (paral lel) op de toetsen. Zacht van klank en heel speciaal. Zeer geschikt voor oude muziek. Een keer het verschil horen? Dat kan bij het Incanto- concert in de Augus- tinuskerk in Middel burg. Catalina Vicens bespeelt beide in strumenten en ver tolkt muziek uit Spanje, Italië en En geland uit de 16de en 17de eeuw. Augustinuskerk Middelburg, morgen, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49