m p Documentaire 3 'Bijzondere samenklanken' Sterren in de dop Kunstwereld gefileerd Ook voor carnaval haters Struijken Lohues mm Boek Film EP Sovjet-Unie. In 1987 begonnen in de Baltische landen onafhankelijkheids bewegingen. Deze leverden in 1991 een hernieuwde onafhankelijkheid op. Tijdens vreedzame acties zong men illegaal traditionele volksliedjes in de eigen taal. Dit schiep een hech tere band. Die acties kregen de naam 'Zingende revolutie'. Het hoogtepunt van de acties was in 1989 de 'Baltische weg': een menselijke keten van de Estse hoofdstad Tallinn via de Letse hoofdstad Riga naar de Litouwse hoofdstad Vilnius. Aan deze 600 kilo meter lange keten deden twee mil joen mensen mee. Volgens Jan Brok ken het bewijs dat muziek de wereld kan veranderen. Cappella Amsterdam vroeg aan hem om de titel van zijn boek te mogen gebruiken als pro- grammatitel. Brokken stemde van harte toe. Tijdens de concertreeks wordt het boek verkocht. Jessica de Heer: „Om de muziek te begrijpen, hoeft men het boek niet te hebben gelezen. Maar we hopen dat de men sen door de muziek gegrepen worden en meer willen weten over de ge schiedenis van de Baltische ziel." Een van de 'Baltische zielen' in het boek van Brokken is de componist Arvo Part. De Heer: „Van hem bren gen we de Nederlandse première van Kleine Litanei. Werken van Part wor den afgewisseld met werken van an dere Estse componisten. Estland heeft een grote zangtraditie, geba seerd op kerkelijke- en volksmuziek. De op religieuze muziek geïnspi reerde composities van Part klinken bijna mystiek en spiritueel en tijdge noot Veljo Tormis gebruikt volksmu ziek als bron voor zijn werk. We mer ken dat het publiek de Estlandse mu ziek ervaart als bijzonder en ontroe rend." ZEEUWSE FANS donderdag 1 maart 2018 Een piepjonge Monique van de Ven, een jeugdige Sylvia Kristel, een 18-ja- rige Marco van Basten: de in Zuid-Afrika geboren fo tograaf C. Barton van Fly- men kreeg ze allemaal voor zijn lens. Voor kranten en tijdschriften maakte hij mooie portretten van prille politici, acteurs en sporters voordat hun hoogtijdagen aan braken. Het fotoboek Portretten geeft een fraai overzicht van een halve eeuw por tretfotografie. Uitgeverij Lecturis, €49,50 Legendarisch is de scène waarin een man zich op een diner voordoet als chimpan see, maar zo in zijn rol opgaat dat het angstaanjagend wordt. Gouden Palmwinnaar The Square van Ruben Östlund biedt de toeschouwer een vileine visie op de kunstwereld, waarin een gestolen portemonnee van een cura tor en een controversiële pr-stunt cen traal staan. Vanaf 27 februari op dvd Deze documen taire over de Ven- lose Vasteloavend kreeg na vertoning in de bioscoop en op tv alom lof toegezwaaid. Zelfs de grootste carnavalshaters vielen voor Nao 't Zuuje over de Venlose prins carnaval van 2017: presentator/zanger Lex Uiting. Door de aanwezigheid van dramatische nevenverhalen is er ook ruimte voor ont roering. Nu op dvd Met Daniël Lohues maakte Stephanie Struijk eerder het Nederlandsta lige rootsalbum DAAR. Deze cd was geïnspireerd op een roadtrip die de muzikanten maak ten door de VS. Ook op haar nieuwe EP werkt de Limburgse zangeres - die be kend werd onder de naam Stevie Ann - samen met de bluesliefhebber uit Erica. Dat heeft geresulteerd in vijf rootsy lied jes gezongen in de Nederlandse taal. Vanaf 16 februari te koop In Baltische zielen legt het kamerkoor Cappella Amsterdam zich toe op muziek van Estse componisten, foto annelies van der vegt Cappella Amsterdam met Baltische zielen, zondag, Sint Jacobskerk Vlis- singen, aanvang 15.30 uur. Cappella Amster dam heeft in Zee land enkele en thousiaste fans, zoals Marja Smet uit Middelburg en het echtpaar Gunst uit 's-Heer Arends- kerke. Ze vinden de homogene koor klank erg goed en de programma's echt bijzonder. Marja Smet: „Ik ken dit koor al vanuit mijn studietijd aan het Sweelinck Conservatorium. Ik heb les gehad van Jan Boeke, die dit koor opgericht heeft. Hij deed veel voor koren en oude muziekensembles. Ik ben professio neel blokfluittist en ook amateurzan ger. Ik speel en zing graag Balti sche muziek, omdat er zoveel bijzondere samen klanken in zitten. Het programma trekt me, hoewel ik het boek (nog) niet gelezen heb." Trudi Gunst is flui tiste en haar man Stoffel is een ge kend organist. Trudi Gunst: „Mijn eerste kennisma king met de Balti sche staten was een uitwisselings- reis in 1999 met de Zeeuwse Muziek school Goes naar Litouwen. Stoffel en ik hebben in 2010 een rondreis gemaakt door de Baltische staten. Indrukwekkend. Kort daarna kwam het boek van Jan Brokken uit. Het vormde een prach tige aanvulling op onze reis. Het con cert Baltische zie len lijkt heel bijzon der, met veel voor ons onbekende muziek. We kennen wel de elementaire, rituele muziek van Spiegel im Spiegel van Arvo Part. We kijken uit naar het concert."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47