14 ZE Team AgroNL? 0,3 procent van de bevolking zorgt ervoor dat de rest van Nederland kan eten mm Het verhaal van Nederlandse boeren wordt vooral verteld door organisaties als Wakker Dier, Varkens in Nood, Milieudefensie en Greenpeace. „Het is tijd dat we als agrarische sector de regie over ons eigen verhaal pakken", zegt Caroline van der Plas uit Deventer. TeamAgroNL wil dat doen. Namens alle boeren en tuinders. TeamAgroNL heet het initia tief dat zich vanuit Salland over het land verspreidt. En het is in januari officieel van start gegaan. Het was hard nodig, zegt Caroline van der Plas (50). „Om dat we nogal versnipperd en verdeeld zijn." Biologische boeren en 'gangbare' boeren vechten elkaar soms de tent uit. En anders lopen varkensboeren en eierboeren elkaar wel in de weg met open dagen. Terwijl clubs als Wakker Dier, Varkens in Nood en Milieudefensie hun campagnes op elkaar afstemmen, zegt Van der Plas. „Het is een wedstrijd waarin de boe ren na de eerste helft al met 5-0 ach ter staan. Omdat we niet meevoet- ballen. We zijn nog niet eens op het veld. Het wordt tijd dat boeren de re gie pakken, dat we zelfs ons verhaal gaan vertellen." „Omdat we de voedselmakers van Nederland zijn. 0,3 procent van de bevolking zorgt ervoor dat de rest van Nederland kan eten. Jij kan jour nalist zijn omdat je niet zelf hoeft te zaaien, te maaien, te oogsten, te mel ken. Dat doen wij voor je. Het wordt tijd dat mensen dat beseffen. Boven dien is de boer een veel te makkelijke prooi." „Neem Milieudefensie. Die spant zich ook wel in om minder uitstoot van verkeer te krijgen, maar zal nooit rechtstreeks de automobilist aanval len. Die willen ze als donateur. Maar als het om de boeren gaat, spreken ze van 'eerlijke melk'. Alsof alle andere melk niet eerlijk is. Maar het ligt aan ons zelf hoor, we hebben jarenlang geen eensgezind weerwoord gege ven. We hebben het allemaal over ons heen laten komen." „Dat van die kalveren moet eerst nog maar eens bewezen worden. Maar begrijp me goed: fraudeurs moet je hard aanpakken. Maar waarom wordt steeds de hele sector afgeschreven als een aantal boeren rommelt. Als één klusbedrijf fraudeert, zijn dan alle klusbedrijven corrupt?" „Ze zijn hartstikke goed in wat ze willen bereiken. De landbouwsector is verdeeld en versnipperd. Dat moet ophouden. Ik heb Wakker Dier nog nooit Varkens in Nood horen afVal- len. Ik heb nog nooit gezien dat Greenpeace in dezelfde week als Mi lieudefensie een campagne hield. Wij wel. Wij stemmen niets op el kaar af. We kunnen zeker veel van ze leren." „Ja. We moeten samenwerken, onze krachten bundelen, elkaar niet afval len. En één boodschap naar buiten toe uitdragen." „Dat we de voedselmakers van Ne derland zijn. De Partij van de Dieren heeft wel een aaibaar verhaal, zeggen sommige boeren dan tegen mij. Dan zeg ik: jullie hebben een aaibaar ver haal. Voedsel! Iedereen heeft het no dig, het is lekker, gezond en samen eten is gezellig. We maken goed, vei lig, betaalbaar en altijd beschikbaar voedsel. Voor iedereen." „Ja. En we moeten vertellen hoe we dat doen. Dat er melk is van gangbare boe ren. Heeft u liever biologische melk? Hebben we ook. We hebben betaalbaar varkensvlees. Maar wilt u scharrel om dat u belangrijk vindt dat een varken ook buiten komt? Ook dat hebben we. En zelfs als je geen vlees wilt eten: daar zorgen we ook voor. Want groenten, die komen ook bij ons vandaan." „Na een oproep via Twitter en Face- book meer dan 10.000 euro, in een paar dagen tijd. Van boeren, maar ook van burgers. En dan moeten we nog beginnen. Er zijn ongeveer 50.000 boeren in ons land. Als die allemaal eens per jaar 50 euro storten, hebben we een campagnekas van 2,5 miljoen euro per jaar. Daar kun je veel voor doen. Initiatieven ondersteunen die er al zijn, bijvoorbeeld. Zorgen dat we elkaar niet beconcurreren op de ka lender. Publiekscampagnes. Mis schien iets als wat Campina een paar jaar geleden deed. Met een koe de stad in, pakken melk uitdelen. Laten zien waar ons voedsel vandaan komt." „Ik ben niet van het gestrekte been, maar van fair play. We willen het juiste verhaal laten horen. Daar is het de hoogste tijd voor. Als we de tweede helft van die wedstrijd niet als team het veld op gaan, dan hoeft het niet meer. Het is nu of nooit." donderdag 1 maart 2018 - Caroline van der Plas fÉK$i 'Boeren moeten nu eindelijk zélf hun verhaal vertellen!' Gerald Meijer Waarom is dat belangrijk? Hoezo? Het helpt ook als boeren niet meer sjoemelen met kalveren, mest, fos faat... Organisaties als de Partij voor de Dieren spreken constant van 'bio- industrie', Wakker Dier heeft de plof kip uit het schap gekregen. Daar kunnen jullie nog veel van leren. Aan de slag dan maar. En dat is? TeamAgroNL is een initiatief van Jolanda Kieften- beld (uit Haarle), Erik Stegink (Bathmen), Coen Bosch (Heino), Geertjan Klooster boer (Oxe) en Ca roline van der Plas (Deventer). De 50- jarige Van der Plas is de 'aanjager'. Ze belandde jaren ge leden in de agrari sche journalistiek en was tot decem ber vorig jaar woordvoerder van de Nederlandse Vakbond van Var kenshouders. Be stuursleden van TeamAgroNL komen uit heel Ne derland. Voor iedereen? Het eerste geld voor die campagne is al binnen. En met gestrekt been erin gaan als clubs zoals Wakker Dier weer boe ren aanvallen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42