10 ZE Léonie Dieleman in Mozambique Léonie Dieleman is na twaalf jaar Mozambique terug in Zeeland. Ze presenteert een verhalenbundel over haar Af rikaanse jaren: 'De vrouw die zeven koeien waard was'. e boektitel klinkt naar Afrika. Een [bruidsschat is in vele landen traditie, sinds mensenheugenis. Vaak geld. Maar het zou ook zo kunnen: één koe als het meisje niet zo knap is, twee koeien als ze er goed mee door kan, drie wan neer ze een absolute schoonheid genoemd mag worden. In het boek breekt een jongeman met die traditie en biedt zijn aan staande schoonfamilie zeven koeien. Zeven: de schoonvader weigert in eerste instantie. Hij ziet ook wel dat zijn dochter niet hoeft mee te doen aan de Miss World- verkiezingen. De aanbidder houdt aan, betaalt zeven koeien en be werkstelligt dat zijn aanstaande zich zo gewaardeerd voelt, dat ze helemaal opbloeit en inderdaad een te benijden schoonheid wordt. De moraal ligt in de lijn van: heb respect voor elkaar, geef el kaar ruimte, behandel de ander zoals je zelf behandeld zou willen worden. Het is een boodschap die Léonie Dieleman (1965) uit Oost- Souburg duizenden Braziliaanse en Afrikaanse jongeren heeft voorgehouden. Lesgeven in het buitenland was voor haar een droom die in ver vulling ging. Ze volgde zelf een hele lijn van christelijk onderwijs: Smytegeltmavo en Delta College in Middelburg, het basisjaar van de Evangelische Hogeschool in Amersfoort en de Sociale Acade mie op de Christelijke Hogeschool Ede. Het buitenland trok. Na werkvakanties en stages in Ja maica en Zuid-Afrika gaf ze van 1997 tot 2003 bijbellessen aan kin deren in de sloppenwijken in Rio de Janeiro. In 2004 volgde ze aan [>e dit? nm roeien mm mi de Theologische Faculteit Leuven een zendingsopleiding, waarna ze voor de internationale organisatie Africa Inland Mission (AIM) naar Beira in Mozambique ging. Ze be naderde scholen en ontwikkelde een eigen lesprogramma met 'le venslessen'. „Ik deed niet aan evangelisatie", zegt ze. Afgelopen december stopte ze met dat werk. Ze is nu terug in Zeeland, in een 'gastenverblijf in winters Veere. Over haar buitenlandse jaren schreef ze op haar weblog 'Zeeuwse Kust-hopper' verhalen, waarvan nu een selectie gebun deld is onder de titel 'De vrouw die zeven koeien waard was'. Het boek wordt dinsdag 6 maart in boekhandel 'Afslag 29' in Middel burg gepresenteerd. De verhalen zijn thematisch gerangschikt: over werk, cultuurverschillen, corrup tie en kerk: „De lezers kijken in de spiegel van de Afrikaanse cultuur - in Afrika doen ze het zo, hoe doen we het hier?" Verschillen tussen daar en hier zijn er legio. Tijdens haar verlofpe riodes viel het haar op hoe jonge ren in Nederland als prinsessen en prinsen worden behandeld. In Mozambique zien kinderen volop lijden, ziekte en dood en ze weten dat de wereld zeker niet om hen draait. De hele maatschappij is in het Afrikaanse land anders georga niseerd. Als je met enig geluk en geld toegang hebt gekregen tot het middelbaar onderwijs, dan heb je daarna een beperkte keuze: je kunt gaan werken in de gezondheids zorg, bij de politie of douane, of in het onderwijs. Léonie: „Voor de meeste leerkrachten betekent hun baan dat ze brood op de plank heb ben of een visje op tafel. Ze zijn niet altijd even gemotiveerd." Per jaar had ze in Beira 28 groepen, zo'n 1.800 leerlingen van 11 tot 18 jaar. Levenslessen. Dat hield in dat er over groepsdruk werd gesproken, over zwangerschap, alcohol, cor ruptie, aids. Over de meest ge vreesde en dodelijke ziekte schrijft ze: „Er heerst in Beira een gigan tisch taboe op aids en dat terwijl men zegt dat een op de vier men sen hier aids heeft. De wachtka mer van de dood zit overvol en het is er muisstil. Het wordt soms let terlijk doodgezwegen of ontkend." Een voorbeeld: „Ik herinner me een zieke man van 22 jaar. Zijn symptomen wezen in de richting van aids en ik spoorde hem aan een test te gaan doen. Er zijn im mers goede medicijnen. Hij zei: 'Ik ga niet, ik ben betoverd door een familielid. Door de betovering zul len de uitslagen van de testen niet In Mozambique zien kinderen volop lijden, ziekte en dood en ze weten dat de wereld niet om hen draait kloppen en is behandeling ook zinloos'. Een paar maanden later was ik op z'n begrafenis." Corruptie is in Mozambique zoiets als een levensstijl. Weeg schalen in de winkels en op mark ten geven te veel aan, de verkeers politie vindt wel heel vaak een bankbiljet tussen de autopapieren, elk jaar wordt er in januari druk gehandeld in 'schoolplaatsen'. En in de gezondheidszorg: „Bloed wordt verkocht in een ziekenhuis, medicijnen worden achteroverge drukt, vroedvrouwen helpen al leen bij de bevalling als je met geld schuift, operatie-apparatuur ver dwijnt op klaarlichte dag..." Toch kijkt Léonie Dieleman vol daan terug op haar Afrikaanse ja ren. Er is immers veel moois. Kin deren die zich nooit vervelen en heel creatief zijn, leerlingen en oud-leerlingen die verheugd 'pro- fessora' roepen als ze 's avonds hardlopend in haar wijk tussen de mensen door slalomt, de opge schoten knul die na een les over 'respect' voor haar tafel staat en zegt dat hij met meisjes heeft 'ge speeld' maar ze niet langer als 'ge bruiksvoorwerpen' ziet. Ze zegt: „Je kunt nooit de hele wereld ver anderen. Maar het is wel mogelijk om de hele wereld van één per soon te veranderen. Dat is mijn motto." Nu heeft ze een punt gezet ach ter haar werk in Mozambique. Het gevoel dat het 'mooi af was ging overheersen. Ze kreeg last van wat ze 'cultuurstress' noemt. Het altijd en overal aanwezige lawaai speelt daarbij een rol: „Mozambikanen schreeuwen tegen elkaar, in de straat van mijn appartement zit ten vijf hanen, overal zijn radio's, overal waar je komt zie je televi sies met soaps aanstaan." En dan is er nog de hitte: „Bloedheet, heel vochtig. Ik moest me tussen de middag altijd verkleden, dan was ik drijfnat en ik stonk." En nu? Léonie Dieleman is er nog niet uit. Een beetje piano spe len, eens naar Middelburg fietsen. Ze zou nog wel cursussen aan vol wassenen willen geven in Mozam bique, maar daarvoor moet dan eerst geld bij elkaar worden ge sprokkeld. donderdag 1 maart 2018 WA Léonie Dieleman en buur vrouw dona Adelina op het strand van Beira. Jan van Damme D Sjfcgfi'vaiMÊn uit Aftk-5 m$i een Htch *r. m - naar, - Léonie Dieleman Léonie Dieleman: 'De vrouw die zeven koeien waard was' - Uitge verij De Banier, 100 pagina's, 11,95 euro. Presentatie: dinsdag 6 maart om 10.00 uur in boek handel 'Afslag 29' in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38