03 Provincie vindt te veel losse eindjes in financiën Vlissingen Zi/oe/*e//y Restauratie van Gasthuiskerk in Middelburg 7 Tonnen aan Canadese leistenen zijn al het dak van de Gasthuiskerk opgetakeld. De restauratie van 'de oudste kerk van Middelburg' is in volle gang. In mei zijn de werkzaamheden klaar en kan de voormalige kapel er weer een halve eeuw tegenaan. Mensenrechtenactiviste te gast in Middelburg Door de snijdende gure wind houden de dakwerkers Danny Lissenburg en Chris van Mourik het woensdag ochtend al gauw voor gezien. Het is te koud om de duizenden leistenen met precisie te kunnen leggen. Ze liggen voor op schema, dus even ijsvrij is geen probleem. Ze hebben overigens de be schikking tot de mooiste 'bouwkeet'; de consistorie is nu even het terrein van de restauratiedeskundigen en Maria met kind en Sint Barbara (katholieken kerkten er eerst) houden een oogje in het zeil. „De laatste restauratie van onze kerk was in de vijftiger jaren en er moest nu echt weer wat gebeuren", zegt bouwleider Jaap Minderhoud van de Christelijk Gere formeerde Kerk. De Gasthuiskerk (anno 1493) valt nu door de steigers nog meer op in de Lange Delft. Op behoorlijke hoogte wordt keihard gewerkt aan het vervangen van de oude dakleien. Minderhoud: „De oude waaiden er soms af en ze zijn zo ver weerd dat ze verbrokkelen in je hand. Nu hebben we Canadese, die kunnen de weersinvloeden het beste doorstaan." Ook worden delen van de goten ver nieuwd en monnikskappen aangebracht zodat op hete dagen de hitte tussen het tongewelf en het dak kan ontsnappen. Meteen wordt ook het voegwerk hier en daar gerestaureerd, het verweerde lood vervangen en de windwijzer aangepakt. Minderhoud: „Er waaide hier al jaren een noordenwind. De vaan was simpelweg vastgeroest. Straks waait het hier weer uit alle hoeken." Het orgel, geplaatst in 1874, was een tijdje ingepakt tegen het stof, maar is nu weer in alle glorie te bewonde ren. Binnenkort wordt het weer aan het zicht onttrokken als de ongediertebestrij- der langskomt om beestjes als de bonte knaagkever preventief te weren. De kosten van de restauratie komen op ruwweg een kwart miljoen euro, opge bracht door de kerkgemeente zelf (die daarvoor diverse fondsen aanspreekt), de provincie, de gemeente Middelburg en de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed. On danks de werkzaamheden gaan alle dien sten en concerten in de Gasthuiskerk ge woon door, die worden niet gehinderd door de werkzaamheden. Minderhoud: „Natuurlijk kijken we enorm uit naar de dag dat het werk klaar is. We zijn dan ook van plan het einde van deze restauratie groots te vieren." MIDDELBURG De Zimbabwaanse mensenrechtenactiviste Diana Mailosi is drie maanden te gast in Middelburg. Zij komt in eigen land op voor de LHBT-gemeenschap, lesbiënnes, homo's, biseksuelen en transgenders. Ze komt haar kennis van mensenrechten verbreden en delen. Middelburg verwelkomde eerder al vier andere activisten. L Sint Janstraat 22 4331KC Middelburg +31 (0)6 12 716 667 De gemeente blijft knel zitten in het harnas van de toezichthou ders: het college kan slechts over de helft van de begrote budgetten beschikken voor de dagelijkse gang van zaken. Voor alles daarbo ven is toestemming nodig van pro vincie en Rijk. Dat staat in het provinciale ver slag over de begroting 2018 van Vlissingen. De gemeente claimt weliswaar dat het huishoudboekje na 2020 niet meer in de rode cijfers zit, maar dat is zonder rekening te houden met het oplossen van de zwaar negatieve algemene reserve. Die hoort als opvang voor tegen vallers voor een stad als Vlissingen een paar ton, liefst miljoenen in de plus te zitten, maar staat 129 mil joen euro rood. Inspecteur Hoe die algemene reserve moet worden opgelost, moet de artikel 12-inspecteur van het Rijk dit jaar beslissen. Als Vlissingen van de in specteur nu al moet beginnen om dat gat te vullen, zijn alle positieve voorspellingen vanaf 2019 van de baan. Volgens die meerjarenraming heeft Vlissingen dit jaar nog een tekort van 8,6 ton op de gewone begroting, maar in de jaren daarna zou de gemeente door bezuinigin gen 3,3 miljoen euro overhouden in 2021, als de gemeente de enorme schuld aan leningen moet gaan af lossen. De provincie vindt dat die ra mingen geen rekening houden met grote onzekerheden in de fi nanciële toekomst van Vlissingen. donderdag 1 maart 2018 WA Wind kan straks weer uit alle hoeken waaien Sheila van Doorsselaer De Gasthuis kerk in de steigers. De provincie Zeeland vindt te veel losse eindjes in de begro tingen van 2018 tot en met 2020 van Vlissingen om die als toezichthouder goed te kunnen keuren. Claudia Sondervan Vlissingen De nieuwe dakleien liggen al klaar, fotoslex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35