e Tijdelijke masten voor omleidingsroute hoogspanningslijn Fietsvoetveer vaart in maart eens per uur De C. blijft ontkennen in zaak Kasteelmoord 2 WILLEM VAN DAM Column Het indianenpak had ik van Sinterklaas gekregen; een bruine broek en een bruin jasje, afgebiesd met rode en gele franje. Er zat ook een hoofdtooi bij, met rode en blauwe veren. Zodra ik mijn indianenpak aanhad, was ik Witte Veder, zwaaide ik met een houten bijltje, deed ik 'woehwoehwoehwoeh' en sprak ik een soort Klukkluks: 'Ik jou scal peren.' Voor wie de klassiekers niet pa raat heeft: Klukkluk (gespeeld door Herbert Joeks 1915-1993) was het niet zo heel slimme indiaantje van Pipo de Clown en Mammaloe, de hoofdrolspelers in een kinder serie op televisie. Klukkuk was een schijtebroek van de bovenste plank die kromtaal uitkraamde. 'Ik ben zeer van de bange', dat soort zinnen. Typisch geval van niet ge heel gelukte integratie. Mijn vriendje Kees was Arends oog. Hij droeg een door zijn moe- der genaaid cowboypak, een hol ster waarin zijn klapperpistool stak en een iets te grote cowboy hoed die met behulp van een te gen de binnenrand gevouwen krant op z'n plaats werd gehou den. We spaarden plaatjes van Roy Rogers (spraken wij uit als Rooie Roggers) en Old Shatterhand, en speelden 'kojbojtje' op het Ver dronken Landje, een drassig wei land aan de andere kant van het spoor dat onze buurt doorsneed. Daar bestreden we in onze kinder fantasie de Bende van de Blauwe Bergen, bouwden we hutten, klommen we in bomen. Mag niet meer van De Grauwe Eeuw. U weet wel, die types die Zwarte Piet willen afschminken en Sinterklaas het liefst met tab berd en al aan de hoogste boom opknopen. Kinderen horen geen kojbojtje te spelen, vinden de luit jes van De Grauwe Eeuw. Want: 'Cowboys zijn voor een groot deel verantwoordelijk voor de genocide op de oorspronkelijke bewoners van Amerika'. Waar of niet waar, ik weet zeker dat als Klukkluk dit had gehoord, hij een diepe zucht zou hebben geslaakt: 'Dit is van de gekke.' Maar Klukkluk is al lang dood. Zal ook wel weer de schuld van Arendsoog zijn. Zodra ik mijn indianenpak aanhad, was ik Witte Veder DESTELLING Vandaag: Laat de lente maar komen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VANDAAG COMPUMENTENfcA<3 Nooit eerder zoveel zonneschijn Jongeren naar uitreiking Four Freedoms Awards SGP houdt binnenvaartontbijt Dwars door Zeeland komt een nieuwe hoogspanningslijn. Via deze 380 kv-lijn wordt de stroom vanaf het windpark op zee het land in gestuurd. Daarom moet de nieuwe lijn in 2021 klaar zijn voor gebruik. Maar omdat bezwaren zijn ingediend tegen deze hoogspan ningslijn, loopt de aanleg vertra ging op. Door nu al de omleidings routes te bouwen wint Tennet weer wat tijd. Het meest ingrijpend is de bouw van vier tijdelijke masten bij de Nieuwkamersedijk bij Heinkens- zand. „Daar kruist straks de huidige 150 kv-lijn met de nieuwe 380 kv- lijn", zegt wethouder Ad Schenk. Dat wilde de gemeente Borsele niet bovengronds vanwege het fraaie landschap daar. „Wij hebben be dongen dat de huidige lijn daar on dergronds gaat." Nu blijkt dat daar voor vier tijdelijke masten nodig zijn. Eerder was aan een andere, simpeler oplossing gedacht. De tij delijke masten blijven zo'n twee jaar staan. De bouw start in juni en duurt ongeveer vijf maanden. Ook bij het dorp Borssele is een omleidingsroute nodig. Daar gaat het om een lijn ten noorden van de Osseweg. Daar komen niet vier, zo als de bedoeling was, maar zes tij delijke masten te staan. De aanleg hiervan start in oktober en is 5 no vember klaar. Als oktober niet wordt gehaald, moet Tennet een jaar wachten met aanleg Dat beide omleidingsroutes nu worden aangelegd heeft te maken met de jaarlijkse onderhoudsstop van de kerncentrale. De omlei dingsroutes kunnen alleen aange sloten worden als er geen stroom wordt geleverd en in oktober ligt de centrale een tijdje stil. Mocht okto ber niet gehaald worden, dan moet Tennet een jaar wachten en is de nieuwe 380 kv-leiding niet op tijd klaar. VLISSINGEN De fietsvoetveren tussen Vlissingen en Breskens krij - gen in maart groot onderhoud. Dat betekent dat er van 5 maart tot en met 30 maart één schip per uur vaart. Dat heeft de NV Westerschelde- ferry woensdagochtend bekend ge maakt. De Prins Willem Alexander en de Prinses Maxima gaan in maart om de beurt voor groot onderhoud het dok in. Daarmee vervallen de af vaarten van de tweede boot vanaf 5 maart tot en met 30 maart en wordt er met een uurdienstregeling geva ren. Dat betekent dat de boot vanuit Vlissingen elk uur om .48 vertrekt (behalve 5:45 en 6:45). In Breskens gaat ieder uur een veer om .18 (be halve 6:12 en 7:12). De C. (54) zit al geruime tijd vast. Hij wordt ervan verdacht voor 'ma kelaar' te hebben gespeeld tijdens de zoektocht naar de moordenaar van kasteelheer Stijn Saelens, in ja nuari 2012. Het Openbaar Ministe rie eiste vorige week 28 jaar cel te gen de IJzendijkenaar. Advocaat Thomas Gillis pro beerde gisteren twijfel te zaaien over de betrouwbaarheid van een andere verdachte, P.S. Die bekende inmiddels zijn rol bij de moord en was degene die de naam van De C. noemde als medebetrokkene. Gillis gaf in de rechtbank tal van voor beelden waarbij S. gelogen zou heb ben, of op z'n minst onbetrouwbare verhalen zou hebben verteld. An dere aanwijzingen voor betrokken heid van De C. dan de getuigenis sen van S. zijn er niet, benadrukte Gillis. Volgens de advocaat rammelt ook het pleidooi van het Openbaar Mi nisterie. Die wees op contacten tus sen De C. en S. rond het tijdstip van de moord. Dat die twee elkaar spra ken was echter niet zo raar, be pleitte Gillis: ze kennen elkaar im mers al jaren. De pleidooien van de advocaten van de verdachten duren nog tot vrijdag. donderdag 1 maart 2018 - Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik besteed extra aandacht aan dieren met deze kou 619 reacties VLISSINGEN Nog nooit scheen in fe bruari de zon in Vlissin- gen zo vaak als dit jaar: maar liefst 184 uur. Het oude record van 146 uur is daarmee verpletterd. Ter vergelijking: in april schijnt de zon in Vlissin- gen normaal 187 uur. Met uitzondering van Maas tricht werd op alle weer stations een nieuw zon- record geboekt. Het oude record stamt uit 2003:150,5 uur. Normaal schijnt de zon in februari maar 85 uur. - MIDDELBURG Jongerenplatform Jouw Zeeland biedt dertig Zeeuwse jongeren (16 tot 23 jaar) de kans om op 16 mei de uitreiking van de Four Freedoms Awards bij te wonen. Op 19 april is er een college door Dario Fazzi van het Roosevelt Institute for American Studies. Geïn teresseerden kunnen tot 31 maart een motivatie mailen naar e-mailadres jouwzeeland@zeeland.ni. NIEUWDORP De SG P-statenfractie houdt op 17 maart een binnenvaartontbijt voor belangstellenden uit de sector. Gedeputeerde Harry van der Maas, Bert-Jan Ruissen (lijst trekker Europese verkie zingen) en Ad Dorst (lid van de SGP-statenfrac- tie) gaan in gesprek met aanwezigen over zaken die spelen in de binnen vaart. Meer informatie en aanmelden via zeeland.sgp.nl/binnen- vaartontbijt. Een nieuw plafond in één dag! PLAFONDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Tennet bouwt nog dit jaar twee tijdelijke hoogspanningslijnen op het grondgebied van Borsele. Dat is nodig om op tijd klaar te zijn voor het afvoeren van de stroom van het windpark op zee. Melita Lanting Borssele E. de C. uit IJzendijke blijft ont kennen iets te maken te hebben met de Kasteelmoord in het Vlaamse Wingene. Zijn advocaat pleitte gisteren bij de rechtbank dan ook voor vrijspraak. Martijn de Koning Brugge(B) BIJ BE BUSHALTE EN BAARNA ®IN<3 HET ALLEMAAL HEEL SNEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2