De vrouw die zeven koeien waard was Uitvaartcentra in Zeeland hebben het drukker De griepepidemie zorgt in Zeeland voor flink meer sterfgevallen onder ouderen. Het virus is vooral bij kwetsbare 75- plussers het laatste zetje in de richting van de dood. Zeeuwse uitvaartcentra maken als gevolg daarvan overuren. The Kik opent 28e editie Bevrijdingsfestival Zeeland Léonie Dieleman werkte twaalf jaar in het onderwijs in Mozambique. Nu is ze terug en uit de verhalen op haar weblog destilleerde ze het boek 'De vrouw die zeven koeien waard was'. Daarmee wil Dieleman de lezer naar zichzelf laten kijken in een Afrikaanse spiegel. zeeland 10 Bodypainter 1 Richard Nijboer I vraagt aandacht voor de tijger „De winter is altijd drukker, maar dit is absurd", zegt Janneke den Besten van het gelijknamige uit vaartcentrum in Middelburg. „Ik had tien ouderen achter elkaar in drie weken tijd. En nu zijn er weer twee binnengekomen. We kunnen het maar net aan. Wat gebeurt er toch allemaal?" „Het is zeker 25 procent drukker", zegt ook Ar jaan de Ridder, eigenaar van uitvaartcentrum De Ridder in Terneuzen. „Net voor de kerst be gon het en het duurt maar voort." Medewerkers van uitvaart centra in heel Zeeland herkennen zich in de tendens. In Vlissingen, Goes, Terneuzen, Oostburg, Hulst, Middelburg, Sint-Maartensdijk en Zierikzee sterven meer ouderen dan normaal. „Je hoort van nabe staanden dat ze door de griep een infectie hebben opgelopen", zegt een medewerker. „De griep is vaak net het laatste zetje voor veel kwetsbare ouderen." Huisarts Ouderen kunnen weinig doen te gen het griepvirus, zegt Peter de Doelder, huisarts en voorzitter van de kring Zeeland van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV). „Het enige wat je kunt doen is alert zijn, je temperatuur meten en snel rea geren. De helft van mijn patiënten op spreekuur vandaag had griep- achtige verschijnselen. In de zomer is dat één op de twintig." Antibiotica werken niet tegen de griep, vertelt De Doelder. Daarmee kunnen alleen de bacteriële infec ties worden bestreden, die boven op het griepvirus komen. „Een griepprik zou het virus wel moeten voorkomen, maar dit jaar was die er niet tegen bestand. Dat is heel ver velend. We doen ons best om te on derscheiden welk griepvirus er komt, maar het blijft ergens een Net voor de kerst begon heten het duurt maar voort gok." De Gezondheidsraad advi seerde gisteren dan ook om senio ren voortaan te vaccineren tegen pneumokokken. Jaarlijks zorgen die bacteriën in Nederland voor 2.600 tot 5.600 ouderen met longontstekingen. Mensen vanaf 60 jaar zouden om de vijf jaar in geënt moeten worden. Een flink aantal sterfgevallen zou daarmee voorkomen worden, schrijft de raad aan de staatssecretaris van Volksge zondheid. De hoeveelheid overlijdens in Zeeland staat niet op zichzelf. In heel Nederland is een sterke verho ging te zien, blijkt uit de recentste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral onder 75- plussers en in mindere mate onder mensen tussen de 65 en 74 jaar. Hoeveel mensen er precies stier ven door de griep is nog onduide lijk. Die aantallen kan het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu pas berekenen aan het einde van de epidemie. De griepgolf is volgens het instituut inmiddels over zijn hoogtepunt heen, maar kan nog een tot twee maanden du ren. It ZEELAND 4 donderdag 1 maart 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 5 I Fors meer doden door griep Bas Bareman Vlissingen - Arjaan de Ridder, eigenaar uitvaartcentrum De Ridder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29