üb Middelburgers hebben genoeg te kiezen Woonbond: huurders met lage inkomens worden uitgeknepen Woningcorporaties maken jaarlijks gemiddeld 1.500 euro winst op een sociale huurwoning, blijkt uit de berekeningen van de Woonbond. Walcheren Julia en Simon Tavenier uit Serooskerke (W) genieten van de kans om te leren schaatsen op na tuurijs op de ijsbaan in Goes-Zuid. En daarvoor is de aloude methode met de keukenstoel nog steeds prima bruikbaar. Op veel plaatsen in Zeeland konden gisteren (de koudste 28 februari ooit gemeten) dan toch nog de ijsbanen open. Sommige nog met een afzetlint rond de zwakke plek ken, maar toch. Vandaag en morgen moeten de schaatsliefhebbers het er nog even van nemen, want in het weekeinde gaat het overdag dooien.zeeland 2 foto lex de meester De aftrap van een rubriek over verkiezingsthema's in uw gemeente zeeland8 Uit Thuis Koor bezingt de Baltische ziel Gemiddeld boekten de woning bouwcorporaties de afgelopen jaren 23 procent winst op de verhuur van woningen, aldus de Woonbond. Het gaat om de inkomsten minus kosten als onderhoud, renovatie en personeel. In 2016 kwam de totale winst van alle corporaties uit op 3,3 miljard euro, bleek recent. Dan is de enorme waardestijging van het vastgoed nog niet meegerekend. Tegelijkertijd worden huurders met lage inkomens volgens de Woonbond uitgeknepen. De laatste jaren worden miljar denwinsten gemaakt door de cor poraties, die eigenaar zijn van ruim 2,2 miljoen huurwoningen. Onder tussen blijven de huurprijzen oplo pen. De gemiddelde huurprijs lag eind 2017 op 535 euro per maand, 17 procent hoger dan vijfjaar eerder. Volgens de Woonbond raken steeds meer huurders hierdoor fi nancieel in de knel. Een half mil joen huurders zou inmiddels moeite hebben om naast de huur de meest basale kosten voor levenson derhoud op te brengen. „Onver- Onverteerbaar dat huurders kampen met armoede, terwijl zulke winsten worden geboekt teerbaar dat huurders met armoede kampen terwijl er zulke winsten worden geboekt", aldus directeur Ronald Paping. De prijzen van sociale huurwo ningen zijn inderdaad 'stevig', er kent Peter Boelhouwer, hoogleraar woningmarktbeleid aan de TU Delft. Ook hij ziet het aantal men sen met een te hoge huur in relatie tot hun inkomen de laatste jaren snel toenemen. De regionale ver schillen zijn wel groot, zegt hij. De Woonbond wil dat de huren in de sociale sector met gemiddeld 10 procent dalen. Een ingreep die zo'n 1,7 miljard euro zou kosten. Voorzitter Marnix Norder van Aedes, de vereniging van de wo ningcorporaties, zegt her beeld dar een deel van de huurders de eindjes aan elkaar moet knopen, te herken nen. „Winst is geen doelstelling op zich, en wij willen ook best lagere huren." Hij wijst er wel op dat de corporaties de komende jaren mil jarden moeten investeren: in nieuwe woningen, verduurzaming en huurmatiging. De wens van 10 procent huurverlaging noemt hij 'niet realistisch'. „We kunnen niet alles doen en aan het eind van het jaar neutraal uitkomen. Dus moe ten we keuzes maken." „Er is geen sprake van oppotting op een grote bankrekening", zegt Marco van der Wel namens de Zeeuwse corporaties. „Er wordt on gelooflijk veel geïnvesteerd in zo wel nieuwbouw als bestaande wo ningen. Ik ken geen corporaties die op hun handen zitten." P7 o°c Nieuwsmedia Veel winst op huurwoningen Edwin van der Aa Den Haag - Ronald Paping, Woonbond donderdag 1 maart 2018 Snijdende oostenwind pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1