Tandarts 16 PSYCHOLOGELD Waarom is de tandarts zo duur? Bijna ie dere keer als ik er kom, gaat die vraag door mijn hoofd. Ik ben gezegend met een goed gebit dus ik zit niet zo vaak in de ge vreesde stoel. Toch moest ik laatst zo'n 75 euro aftikken na een simpele controle, waarbij de tandarts wat foto's maakte en mijn gebit rei nigde. Veel langer dan een kwartier duurde het allemaal niet. Op het gevaar af over te komen als een zuinige zuurpruim - dat vind ik dus snel verdiend. Natuurlijk is hij ook geld kwijt aan zijn assistente, materialen, huur van het pand, bladiebla. Maar dan blijft er nog altijd een leuk bedrag over. Google leert me dat ik niet de enige ben die worstelt met die vraag. Wanneer ik intik 'Waarom verdient.doet de zoekmachine al vast een aantal suggesties op basis van veel voorkomende zoekopdrachten. Op de tweede plaats: waarom verdient een tandarts zoveel? (Die komt na de vraag; waarom verdient mijn collega meer?) Ook blijken meer Nederlanders zich af te vragen waarom notarissen, piloten en prof voetballers zo'n riante ver goeding opstrijken. Het is Nieuw onderzoek van effectief economen geeft uitsluit sel over het lucratieve han- om de deltje van Nederlandse tarieven tandartsen. De weten schappers stellen dat tand- blljvend te artsen monopolieprijzen Verlagen rekenen. Vrijwel allemaal hanteren ze de maximum tarieven van de Nederlandse Zorgautoriteit. Concurreren hoeven ze niet want er is een groot tekort aan tandartsen. En dat komt weer omdat er hier te weinig tandartsen worden op geleid. Wie Tandheelkunde wil studeren, moet loten. En de kans dat je wordt toegelaten is klein. Vorig jaar meldden zich meer dan vierhonderd gegadigden bij de Radboud Uni versiteit, terwijl er maar plaats was voor 67 stu denten. De winnaars zitten op rozen. De onderzoe kers berekenden dat zij jaarlijks 50.000 euro meer verdienen dat degenen die niet worden toegelaten en een baan vinden in het vakge bied van hun tweede keuze. Om te voorkomen dat tandartsen het argument 'maar wij werken ook heel hard' in de strijd gooien, keken de on derzoekers ook even naar de lengte van hun werkweek. Wat bleek? Tandartsen werken 14 procent minder dan degenen die de loting ver loren. Meer studenten toelaten lijkt een logische oplossing. Toch pleiten de economen daar niet voor. Het duurt volgens hen lang om het tekort aan te vullen, en al die tijd worden de dure tandartsopleidingen grotendeels gefinan cierd met publiek geld. Het is veel effectiever om direct de maximumtarieven te verlagen. Bijkomend effect kan zijn dat we dan vaker naar de tandarts gaan, voorspellen de econo men. „Maar aangezien tandartsen nu zo'n 30 uur per week werken, moet het voor hen te doen zijn om toegenomen vraag op te vangen door meer uren te draaien." Oftewel, harder werken tandartsen! Ahold Delhaize Altice PostNL Takeaway LUCHTVAART CORENDON VERHUIST Nu de vliegvelden van Schiphol, Eindhoven en Rotterdam vol zitten, en Lelystad voorlopig niet open gaat, zien de 'kleintjes' hun kans schoon. Groningen en Maastricht willen de komende jaren honderdduizenden extra passagiers trekken. In Limburg werd vakantievlieger Corendon deze week met groot gejuich onthaald. zoen een uitgebreid aantal vakan tiebestemmingen, van Rhodos tot Ibiza en van Antalya tot Kos. In juli en augustus komt er zelfs een tweede toestel bij, waardoor er per week 29 vluchten naar 17 verschil lende vakantiebestemmingen ver trekken. Corendon hoopt dit jaar al 100.000 vakantiegangers te ver welkomen in Maastricht. Dat wordt gevierd in het Jet Center, aan de achterkant van het vliegveld. Limburgse bestuurders bezingen in speeches de pracht van hun provincie, die ze even la ter ook nog vanuit de lucht mogen aanschouwen. De Pride of Limburg, zoals het toestel is gedoopt, vliegt bij wijze van inhuldiging naar Venlo en terug - 'aan de linkerkant Geleen'. Dat vluchtje had nog heel wat voeten in de aarde. Een Statenlid van Groenlinks vond het niet kun nen dat plaatselijke bestuurders zich zo lieten fêteren, inclusief champagnes en luxe hapjes aan boord. Onzin, zegt CDA-Statenlid Geert Frische, vanuit zijn comfor tabele vliegtuigstoel. „Het Staten lidmaatschap is hard werken, dit is een van de leuke kanten. Een snoepreisje zou het zijn wanneer we met deze maatschappij een week naar Spanje zouden vliegen. Het gaat er om dat we richting di rectie en medewerkers van Coren don uitstralen dat ze heel erg wel kom zijn in Limburg." Vergelijk dat eens met de discus sie rond die andere regionale luchthaven, die van Lelystad. Dat vliegveld moet gaan dienen als overloop voor het volle Schiphol. Maar door ambtelijke blunders, weerstand onder de bevolking en logistieke problemen is de ope ning met een jaar uitgesteld, tot Zo, dat zijn ze in 'het westen' niet meer gewend. De trots en vreugde waarmee Coren don in het uiter ste zuiden van het land wordt ontvangen, over valt de vakantievlieger een beetje, zegt directeur Steven van der Heij den. „Dit soort constructieve be langstelling ontmoeten we in de luchtvaart op andere plekken al een tijdje niet meer." Alles wat in Limburg enigszins statuur heeft, bestuurlijk gezien, is deze dinsdag afgekomen op de doop van het eerste vaste Coren- dontoestel op Maastricht Aachen Airport. Met dat toestel bevliegt Corendon tijdens het zomersei- Reageren? economie@persgroep.nl O >W Het supermarkt bedrijf heeft in 2017 flink meer winst gemaakt. De Amerikaanse tak van de kabe laar kwam eerder deze week met sterke cijfers naar buiten. m Analisten van HSBC zijn hun vertrouwen in het Nederlandse postbedrijf kwijt. donderdag 1 maart 2018 m De omzet maar ook het nettover lies van de maal tijdbezorger groeiden beide fors. Als het in Lelystad niet lukt, dan maar in Limburg Sander van Mersbergen Maastricht Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16