Energienota valt 23 euro hoger uit door felle winterkou 'Cyberaanval lenop ministeries in Duitsland' II 12 Let op: invullen formulier blijft eigen verantwoordelijkheid Nogal wat mensen vullen hun belasting in met een drankje erbij. Veel gegevens zijn vooraf ingevuld, maar dat moet mensen niet laks maken, waarschuwt de Belastingdienst. In de vooraf ingevulde aangifte kanwel eens een foutje zitten „We weten niet alles. Bijvoorbeeld giften zijn ook iets wat we niet voorafhebben ingevuld. En ook zorgkosten vullen we niet in, want die weten we niet." Of mensen laks worden omdat er zoveel is ingevuld? „Ik weet niet of laks de juiste term is", betwijfelt Spros. „Maar wij zien wel mensen die denken: alles staat er, dus wij zijn klaar." Biertje Uit onderzoek onder belastingplich tigen die zelf aangifte doen blijkt dat zo'n li procent van de mensen onder de 30 jaar daar een wij nt j e of een bier tje bij neemt. Ook van de mensen tus sen de 30 en 39 neemt bijna 9 procent daar een alcoholische versnapering bij. Of Spros dat aanraadt? „Dat moe ten mensen zelf weten, maar mijn ad vies is om het niet te doen." 's Avonds tot 22.00 uur blijkt het populairste aangiftemoment voor Nederlanders. Opvallend is dat vooral mannen het moment van aangifte doen vaker laten afhangen van externe factoren. Zo'n een op de tien zegt aangifte te doen 'wanneer er niets op tv is' of'bij slecht weer'. Ruim 40 procent van de mensen ziet op tegen de belastingaangifte als er iets belangrijks is veranderd in hun leven, zoals samenwonen, een huis kopen of scheiden. „Dan is het inderdaad raadzaam om extra op te letten, omdat er fiscaal een nieuwe situatie ontstaat. Toch vond bijna twee derde van de particulieren het uiteindelijk meevallen." Of Spros zelf wel eens aangifte heeft gedaan onder het genot van een drankje? „Nee, ik doe dat niet. Ik zie het als iets wat we gewoon jaar lijks moeten doen. En ik houd niet eens van bier." Verstookt een doorsnee vierper- soonsgezin normaliter 203 kubieke meter gas in februari, door de koude is dat deze maand bijna 240 kubieke meter, aldus Essent. Het resulteert in een gasrekening van 176 euro: 23 euro meer dan normaal, oftewel 15,4 procent. Nuon en Eneco - de andere twee grote energiebedrijven - geven geen exacte getallen. „Als grove richtlijn geldt dat elke graad kouder circa 3 tot 4 procent extra gasvraag genereert", laat Nuon weten. In de praktijk gaat het deze week om 1 tot 5 kuub gas extra per dag ten op zichte van vorige week, voegt Eneco toe. „Dat stookgedrag kost dagelijks maximaal enkele euro's extra", laat woordvoerder Arie Spruit weten. De tientjes hogere energiekosten doen het stookvoordeel over de maanden januari en december wegsmelten. Die wintermaanden, met name januari, waren juist be duidend warmer. „Elk gezin be spaarde over december en januari gemiddeld 22 euro", zegt Ronald Sutmuller van Essent. Al met al valt deze winter 2 euro per huishouden duurder uit dan normaal. „Het voordeel van decem ber en met name januari is door de februarikou meer dan tenietge daan", aldus Essent. Hoewel Nederland deze maand flink meer verstookt, is er van een (dreigend) gastekort totaal geen sprake. De NAM hoeft niet harder te pompen in Groningen, omdat er in de gasopslag bij Norg voldoende gas zit. Ook Nuon stelt iedereen ge rust. „Uiteraard is de gasvraag hoger, maar het niveau gaat bij lange na niet naar een record", aldus de leverancier. Zelf maakt Nuon onder meer gebruik van zijn gasopslag in Epe, net over de grens in Duitsland. Tochtstrip Eneco noemt het desalniettemin 'om meerdere redenen goed om niet te veel (Gronings) gas te ver stoken'. Het bedrijf adviseert klanten om in de winterperiode zoveel mogelijk kieren en gaten dicht te maken, bijvoorbeeld door een tochtstrip bij de voor deur of een klep op de brieven bus. Een andere tip van woord voerder Spruit: „Kleed je ook binnen warm aan, zodat de ther mostaat een graadje lager kan." Naar verluidt waren onder meer de Duitse ministeries van Buiten landse Zaken en Defensie het doel wit van de hackers. Die zouden deel uitmaken van de beruchte groep APT28. Deze groep staat ook wel bekend als Fancy Bear of Pawn Storm en wordt gelinkt aan de Rus sische militaire inlichtingendienst. APT28 zou gegevens van de minis teries hebben gedownload en liet schadelijke software achter op computers. De Duitse veiligheids diensten zouden al sinds eind vorig jaar op de hoogte zijn van de Russi sche cyberaanval. De Duitse autoriteiten bevesti gen dat een onderzoek loopt naar een cyberaanval op de computer netwerken van de overheid. De ge troffen diensten hebben inmiddels maatregelen genomen om hun ge gevens te beschermen, aldus een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken. In 2015 zou APT28 er ook al in zijn geslaagd om computers van de Bondsdag binnen te dringen. Vol gens de nieuwszender ProSieben is het netwerk in het Duitse parle ment nog steeds niet goed genoeg beschermd tegen aanvallen. Smartphones Een van de redenen is dat Duitse parlementsleden en hun werkne mers allemaal eigen smartphones en tabiets gebruiken, die niet cen traal worden beheerd of beveiligd. De hackersgroep wordt verder ver antwoordelijk gehouden voor cy- beraanvallen op westerse doelen als de Amerikaanse Democratische partij, de NAVO, het Witte Huis en het wereldantidopingagentschap. Ook zouden de hackers zijn bin nengedrongen in de systemen van de Onderzoeksraad voor Veilig heid, die de ramp met vlucht MH17 onderzoekt. Vanaf vandaag tot 1 mei kunnen mil joenen Nederlanders belastingaan gifte doen. Om dit makkelijker te maken zijn steeds meer gegevens voor particulieren vooraf ingevuld. Meer dan 80 procent van de Neder landers die zelf de aangifte doet waardeert dat, blijkt uit onderzoek in opdracht van de Belastingdienst. Het duizelingwekkende aantal van 200 miljoen gegevens vult de Belas tingdienst al voorafin. „De gegevens die we binnenkrijgen zetten we klaar en daar kan iedereen mee aan de slag. Mensen hebben daardoor vaak het idee dat ze niet zelf verantwoordelijk zijn, maar dat is een misvatting", be nadrukt directeur bij de Belasting dienst Eline Spros. „Belastingaangifte doen is uw eigen verantwoordelijk heid, ook al zijn er gegevens vooraf ingevuld." Een aardig gebaar naar de belas tingbetaler, maar uit eerder onder zoek van de Consumentenbond blijkt dat deze gegevens niet altijd kloppen. „In de vooraf ingevulde aangifte kan weieens een foutje zit ten", erkent Spros. De Belastingdienst doet er alles aan om dit soort fouten snel op te sporen en te herstellen, maar vorig jaar ging het bijvoorbeeld mis met de gegevens van een buitenlandse bank. „Doordat per ongeluk de banksaldi niet in hele euro's werden aangeleverd maar in clusief centen, vielen de bedragen in de voorinvulling honderd maal hoger uit." Zo werd 148,40 euro bijvoorbeeld 14.840 euro. De foutieve gegevens zijn toen zo snel mogelijk uit de voorin vulling verwijderd. „Ook zijn de ge volgen van deze fout zo snel mogelijk voor belastingplichtigen hersteld", voegt de Belastingdirecteur toe. Reden te meer om ook bij de vooraf ingevulde gegevens extra alert te zijn, waarschuwt Spros. donderdag 1 maart 2018 GO Belastingaangifte met biertje erbij? De koudegolf van eind februari drijft de energierekening flink op. Een gemiddeld huishouden verstookt deze maand 23 euro meer, becijfert energiebedrijf Essent. David Bremmer Den Bosch Een vierpersoonsgezin betaalt in februari 15,4 procent meer voor gas. Buitenlandse hackers zijn bin nengedrongen in beveiligde net werken van Duitse overheids diensten. Dat zeggen bronnen binnen de veiligheidsdiensten tegen persbureau DPA. Bob van Huët Berlijn/Rotterdam Marcia Nieuwenhuis Den Haag —Eline Spros, Belastingdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12