Mies Bouwman 1929-2018 8 Mies Bouwman woonde in de hoogtijdagen van haar carrière in Blaricum. De inwoners praten vol trots over 'hun' Mies. De grande dame van de televisie was ook daar die warme, vriendelijke vrouw, die nooit te beroerd was om zich voor haar dorp in te zetten. Crematie in besloten kring in Leusden Het was weer zo'n dag dat er een toe ristenbus door het dorp reed. Nieuwsgierige dagjesmensen had den kaartjes gekocht voor de BN- tour, een rondrit langs de villa's van bekende Nederlanders in 't Gooi. Na tuurlijk stopte de bus ook bij de To renlaan 7, de 'Ouwe Brouwerij', in Blaricum. Daar woonde Mies Bouw man. „Toen de Hollywoodbus een keer stopte voor haar huis, zette Mies net het vuilnis buiten", vertelt Gerbe van der Woude (74), ex-bestuurslid van de Historische Kring Blaricum. „Mensen in de bus riepen verbaasd: ze zet zelf het vuilnis buiten! Haha." In Blaricum kijken ze niet meer op van bekende Nederlanders. Al hele maal niet van bekende dorpsbewo ners die buiten de camera's gewone mensen blijken te zijn. Van der Woude: „Mies stond normaal in het leven. Ze was een aardige, lieve me vrouw. Andere yups hier proberen nog wel eens in de winkel voor te dringen. Mies bleef altijd keurig in de rij staan." Boeketten De Torenlaan is een van de de levens aders van het schilderachtige Gooise dorp met monumentale woonboer derijen en smalle straatjes. Harm Kremer was enkele jaren haar buur man. „Een aardig mens om mee om te gaan. Geen kapsones, geen koude- druktejuffrouw." Later verhuisde ze naar een huis in de villawijk Crailo, aan de rand van Blaricum. Als ze haar verjaardag op 31 december vierde, bezorgde Kremer de vele bloemboeketten bij haar thuis. „Ik pakte de boeketten niet in. We zetten de bloemen in haar keu ken samen in het water. Soms bleef ik nog een borreltje drinken." Haar nieuwe villa grensde aan het sanatorium Hoog-Laren. Toen er plannen waren voor de bouw van het ziekenhuis Gooi-Noord (nu zieken hui Tergooi) verzette zij zich hevig tegen de komst van het complex in haar achtertuin. Tevergeefs. Ze ver huisde naar Eist. Haar villa werd een woonzorgcentrum voor ouderen. „Toen zij eruit ging, kwamen er oude mensen wonen. Dat is toch mooi? Dat paste helemaal bij Mies." Tegenover de monumentale woon- AFSCHEID boerderij aan de Torenlaan waar Mies eerst woonde, staat café Moeke Spijk- stra (1909). Het gebouw deed ooit dienst als wachtruimte voor de stoomtram 'De Gooise moordenaar'. Vele prominenten brachten er de nacht door toen het nog een hotel was. Willem Drees sr. staat in het oude gastenboek. Het is nog vroeg in de middag, maar de borrels doen op deze win terse dag al gretig hun werk. Ook bij Henk van Mill, die zich opmaakt voor zijn kaartmiddag. Hij heeft Joost Timp, de zoon van Mies, net nog ge beld om hem te condoleren. Ze zijn jeugdvrienden, zaten samen op de openbare lagere school in Blaricum. „Ik was daar elke dag kind aan huis", vertelt hij. „Zij waren de eerste in het dorp met een televisie. Die stond al tijd aan en ik mocht komen kijken. Er waren chipjes. Het was een zoete in val." Mies was gewoon Mies. Vriende lijk,spontaan, nooit boos op de kin deren. Niet arrogant, geen kapsones. Wie haar aansprak, mocht altijd 'Mies' zeggen. Aan 'mevrouw Bouw man' had ze een hekel. Van Mill: „Ze liep gewoon met haar mandje door het dorp naar de bakker en de slager om boodschappen te doen." De bakker en de slager zitten er nog steeds. Bakker Frans Wassenaar kent haar nog uit de tijd dat ze bij zijn vader in het filiaal in Laren kwam. „Mies was iemand met wie je een leuk gesprek kon hebben." Bakker Frans is opgegroeid met Mies op de televisie. Het 'programma met de lopende band' - Een van de Acht - kan hij zich nog goed herinne ren. „Voor die tijd was dat geweldig", vertelt Wassenaar. „Ook de mara thonuitzending van Open het dorp was uniek. Dat ging de hele nacht door. Als ik mijn kinderen nu vertel dat vroeger de televisie 's nachts op het testbeeld ging, kijken ze me vol ongeloof aan." Het was de tijd dat er alleen Neder land 1 en 2 was. En dat je met een an tenne op het dak met een beetje ge luk ook een Duitse en Belgische zen der kon ontvangen. Voor de super markt in Blaricum denken ze vol weemoed terug aan de tijd dat de te levisie nog overzichtelijk was en pre sentatoren geen sterallures hadden. En dat het hele gezin nog samen op zaterdagavond voor de televisie zat. Patricia Doyer, geboren in Blari cum, herinnert zich de zaterdagavon den met Mies op de buis. „Zaten we met z'n allen op de bank, met lekkere hapjes op tafel. Het was enig. Mies was een warme vrouw die je omarmde. Dat was heel fijn. Haar openheid, haar innemende houding. Dat zie je nog weinig op tv. Het draait nu veel meer om de kijkcijfers." Vakvrouw Wim en Lily van Doggenaar roemen haar als vakvrouw. Lily: „Het is een kunst om zo te zijn. Ik vond haar ook heel knap." Wim: „Ze heeft goede programma's gemaakt. Vooruitstre vend, maar soms ook controversieel. Mies was een icoon. Ze heeft de tv bij het grote publiek bekendgemaakt." Bakker Frans kan dat beamen. „Mies heeft televisie veel persoonlij ker gemaakt", zegt hij. „Ze was voor velen een voorbeeld. In die tijd was televisie nog zakelijk en afstandelijk. Mies heeft daar jeu aan gegeven en ervoor gezorgd dat televisie echt een familieaangelegenheid is geworden. Ze wist de kijker aan zich te binden. Het was oprecht, geen toneel." Waar Mies Bouwman in 1962 met de inzamelingsactie voor Het Dorp definitief haar naam vestigde als tele visie-icoon, daar was ze zelf nooit te beroerd om zich in te zetten voor haar eigen dorp. Als werd gevraagd haar steentje bij te dragen aan lokale activiteiten, dan deed ze dat. Zo was ze in 1974 bij de opening van het gemeentehuis van Blaricum, presenteerde ze een lokale versie van Voor de vuist weg met 'buurman' en bevriende collega Willem Duys, en Mies stond altijd klaar voor het dorp. Een mooi mens is heengegaan woensdag 28 februari 2018 GO Ook in het echt een 'lieve mevrouw' Tonny van der Mee Blaricum Bakker Frans Wassenaar: „Mies wist de kijker aan zich te binden." FOTO SHODY CAREMAN LEUSDEN Mies Bouwman wordt dinsdag 6 maart in familiekring gecre meerd. De uitvaart is in crematorium Amersfoort aan de Dodenweg in Leus den. Daar had in 2013 ook de cre matie plaats van Leen Timp, de man van Mies Bouw man. De televisie presentatrice over leed maandagmid dag thuis in Eist in het bijzijn van haar kinderen. Ze was 88 jaar. In het Huis van de Gemeente in Rhe- nen en in het multi functionele gebouw Het Bestegoed in het dorp Eist waar Mies Bouwman woonde, zijn giste ren condoleancere gisters neergelegd. De registers zijn tot en met maandag 5 maart te tekenen. De openingstijden staan op de web site rhenen.nl. De familie heeft er geen bezwaar tegen als ook op andere locaties in het land condole anceregisters kun nen worden gete kend, zei Joost Timp. Het door program mamaker Ivo Niehe samengestelde in memoriam naar aanleiding van het overlijden van Bouwman, trok maandagavond bijna 1,2 miljoen kijkers. - Gerbe van der Woude

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8