Hier kun je groente telen op Mars Actiegroepen willen wilde dieren in Oostvaardersplassen stiekem helpen ar. Meridii 7 Boswachters in de Oostvaardersplassen worden bedreigd, omdat ze de wilde dieren niet bijvoeren. Bijvoeren heeft volgens de boswachters een averechts effect. Niet de zwakke, maar de sterkste dieren worden sterker, zeggen ze. Het is geen nieuw vraagstuk, maar weer helemaal actueel: moeten wilde dieren in grote natuurgebie den worden bijgevoerd tijdens deze winterse periode of werkt die men selijke inmenging juist averechts? Staatsbosbeheer staat lijnrecht te genover verschillende actiegroe pen, die zich onder meer via Face- book groeperen om voedsel en stro balen te droppen in natuurgebie den zoals de Oostvaardersplassen. In sommige natuurgebieden, zo als in de omgeving van de Bomme- lerwaard, zijn beheerders wettelijk verplicht om dieren bij te voeren. In andere gebieden wordt de natuur juist aan haar lot overgelaten. Hoe werkt dat precies? Of de dieren wel of niet worden bijgevoerd, hangt af van de registra tie van de dieren. Zijn het gehou den dieren, die een eigenaar heb ben? Of zijn het wilde dieren, die volledig vrij rondlopen in de na tuur? Marcel van Dun van Staats bosbeheer legt uit: „Wilde dieren worden niet geregistreerd. Ze heb ben niet zoals gehouden dieren een oormerk. De populatie van deze dieren ontwikkelt zich op een na tuurlijke manier. Deze dieren wor den dus niet bijgevoerd, zoals dat bij gehouden dieren wel gebeurt. Gehouden dieren in natuurgebie den zorgen bijvoorbeeld voor de begrazing. Bij echte wilde dieren gaat het bijvoorbeeld om vossen, herten of om de runderen en paar den in de Oostvaardersplassen. Tanja de Bode van Free Nature, de grootste particuliere natuurbegra- zer van Nederland, spreekt over een verschil tussen 'spoor A en spoor B' -natuurgebieden. „Ofwij een zorg plicht hebben, is afhankelijk van de omvang en de aard van het natuur gebied waar onze dieren lopen. Je hebt terreinen die als Spoor A zijn bestempeld, zoals de Oostvaarders- Hoe strenger de winter, hoe groter de commotie plassen. Dat zijn grote gebieden. Kleinere natuurgebieden, zoals bij voorbeeld Noordwaard bij Wer kendam en Munnikenland bij Slot Loevestein vlakbij Zaltbommel hebben het stempel Spoor B. De dieren daar moeten allemaal een oormerk hebben, zo'n geel label dat ook koeien hebben. Al deze dieren worden geregistreerd. Er wordt dna vastgelegd. Wij moeten ook een dierenarts inschakelen als een dier problemen heeft." Boswachters zijn de afgelopen tijd meerdere malen bedreigd door actievoerders die willen dat grote grazers worden bijgevoerd. Van Dun: „Hoe strenger de winter, hoe groter de commotie." Het is niet zo dat Staatsbosbeheer zelf bepaalt of ze de dieren wel of niet bijvoeren of zwakke dieren af schieten. „De provincie Flevoland maakt het beleid. Wij voeren dat beleid uit. Op dit moment is er een speciale commissie, de commissie Geel, die zich buigt over het hui dige beleid." Sterven Actiegroepen op Facebook, zoals die van Maacha Vrolijk uit Wierin- gerwaard willen daar niet op wach ten. Zij roepen mensen op om sa men te werken en de wilde dieren stiekem bij te voeren om te voorko men dat de dieren sterven door voedseltekort. „Een misvatting", zegt Van Dun van Staatsbosbeheer: „Het bijvoeren is geen oplossing voor het welzijn van de dieren. Het helpt ze niet. Voor dieren die in kuddes leven is het zo dat door het natuurlijke kuddegedrag de ster kere dieren het eten wegkapen en de zwakkere dieren (bijvoorbeeld oudere dieren of verzwakte dieren) niet aan bod komen." Volgens Staatsbosbeheer werkt bijvoeren als een vicieuze cirkel. „Door bij te voeren houd je meer dieren in leven, dus komen er het volgende jaar meer jongen, die op hun beurt weer moeten worden bijgevoerd. Dus: bijvoeren lijkt sympathiek maar helpt niet om zwakke dieren te redden. Er is stress, in een tijd waarin ze zuinig met energie moeten omgaan." Bovendien hebben de provincie Flevoland en Staatsbosbeheer gis teren aangekondigd dat ze bijvoe ren zullen bestraffen. Bijvoeren van grote grazers is een overtreding op de Wet Natuurbescherming. Er wordt handhavend opgetreden. Marsgrond is niet bijzonder ge schikt voor het telen van groente, onder meer vanwege het gebrek aan stikstof in de bodem. Die zul len aardbewoners om te beginnen moeten meenemen, misschien in de vorm van ontlasting die astro nauten tijdens de reis bewaren. Door die te steriliseren en in te vriezen, kan mensenpoep de teelt op Mars een mooie impuls geven, oppert de Wageningse plantenonderzoeker Wie ger Wamelink. Maar dan nog is de Marsbodem lang niet overal geschikt voor de teelt van aardap pels, wortelen en rucola. Wamelink doet met een groep studenten al langer on derzoek naar welke planten op Mars zouden kunnen groeien. „Op sommige plekken komt bijvoorbeeld meer magnesium en calcium voor dan op andere. Dat zijn ook essentiële voedingsstof fen." Maar er zitten ook stoffen in de bodem die ronduit giftig zijn, zoals perchloraat en zware meta len als kwik, cadmium en lood. Inmiddels hebben wetenschap pers dankzij kunstmanen van NASA en ESA rond Mars een goed beeld welke stoffen waar voor komen op de planeet, maar die gegevens zijn niet eerder gecombi neerd. Wamelink en zijn student Line Schug legden de data van dertig kaarten van onder meer NASA en Arizona State University over elkaar en maakten zo een kaart van de beste landbouw gronden. Het verbouwen van groente zal hoe dan ook ondergronds moeten gebeuren, om de gewassen te be schermen tegen de kosmische stra ling wegens het nagenoeg ontbre ken van een magnetisch veld en een P atmosfeer, die het leven op aarde beschermen. Hoger gelegen grond is hoe dan ook ongunstig. Dan is er nog de temperatuur. Die mag niet te hoog zijn, omdat het eventueel aanwezige water dan verdampt, en ook niet te laag, om het leven van de kolonisten enigszins dragelijk te houden. Het is sowieso geen pretje op de pla neet: de gemiddelde temperatuur is er min 60 graden Celsius. woensdag 28 februari 2018 GO Bedreigde boswachters: bijvoeren heeft geen zin Bonne Kerstens Lelystad —Marcel van Dun, Staatsbosbeheer De Oostvaardersplassen is een gebied waar Staatsbosbe heer de natuur zijn gang laat gaan. foto freddyschinkel Als de mens een kolonie sticht op Mars, waar kunnen we dan groenten verbouwen? Plan- tenonderzoeker Wieger Wamelink (foto) maakte een kaart met de beste gronden. Bard van de Weijer Wageningen £)lyrnpus Mens ilms Pathflnt Pathflnder Mars 2020 Sytii R Opport ut —K H. Elysium Mons MSL Curiosity MER Spirit Mars 2020 Columbla Hiils/Gusev Cratar Legend Landing Sites Geographical Features Suitability 4 5 6 Coordlnate System: SlmpleCylIndrlcal Mi De donkerblauwe gebieden hebben de beste landbouwgrond. Hier kan het beste een kolonie worden gesticht. AFBEELDING L. SCHUG/WAGENINGEN ENVIRONMENTAL RESAEARCH, 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7