NYNKEDE JONG Rahiied A. zegt drie ouderen te hebben gedood met insuline 6 Utrecht dolblij met docenten die in het Zuiden niet meer aan de bak komen Column Een expert, zo kan ik mezelf inmiddels wel noemen. Een weekendje-weg-expert. Ik ben regelmatig de hort op. Is het niet met man en kind, dan wel met vrienden. Je bent er zo lekker even uit. Twee nachtjes voelen soms als een complete vakantie week. Sinds er kinderen zijn, kiezen we steeds vaker voor een huisje op een vakantiepark. Lekker ingedut en burgerlijk, maar wel met een zwembad en een speeltuin zodat het voor de peuter ook een aangenaam verblijf is. Ik bewonder jonge ou ders die nog altijd met hun kroost in een afgele gen boshut zonder ver tier gaan zitten. Zelfben ik niet zo avontuurlijk. De Consumentenbond deed onderzoek naar de hygiëne in de huisjes op zulke vakantieparken. Die bleek regelmatig on dermaats. Bijna de helft van de onderzochte huisjes was niet schoon genoeg. Kalk, schim mel, stof, maar ook viezigheden die je met het blote oog niet ziet. Zoals allerhande bacteriën, waar onder e.coli, de poepbacterie waarvan je diarree kunt krijgen. Nou heb ik geen smetvrees. Zou ik zelf een schoonmaakbe drijf starten, dan zou ik het 'Laissez-faire' noemen, maar van deze berichten maakte zelfs mijn slokdarm antiperistaltische bewegin gen. En wat doe je met dit nieuws, als bunga lowparkketen? Dan ga je diep Vdoor het stof dat blijk baar zo gul in je huisjes ligt. Dan be- je beterschap. V Zo deden Landal en Center Parks het. Niets dan mea culpa van hen. Als je iets hebt kunnen leren van ophef in de afgelopen maanden, dan is het wel dat je maar beter zo snel mogelijk sorry kunt zeggen. Vraag maar aan Camiel Eurlings en Halbe Zijlstra. Roompot daarentegen pro beerde via de rechter de publicatie van het onderzoek van de Consu mentenbond tegen te gaan. Die nemen 'wrijven in een vlek' wel heel letterlijk. Want was is het beeld dat beklijft? Dat Landal en Center Parks met een fles bleek middel onder de arm al hun huis jes afgaan, en dat Roompot tegen de rechter fluistert dat niet ieder een hoeft te weten dat bij hen de poepspetters op het plafond zitten. Ik weet niet wanneer ik weer zo'n vakantieparkmascotte een hand zal geven. Ik weet wél dat het niet Koos Konijn van Roompot zal zijn. Wat doe je dan? Dan ga je door het stof dat zo gul in je huisjes ligt Dat zei de officier van justitie tij dens de tussentijdse rechtszitting tegen A., gisteren in Rotterdam. Tientallen nabestaanden zaten op de publieke tribune om de rechts zaak te volgen. A. was zelf niet aanwezig. Hij vindt de tijd niet rijp om in het openbaar te spreken over de ge beurtenissen. Volgens zijn advo caat doet hij dat later wel. Rahiied werd op 17 november vorig jaar aangehouden nadat een vrouw in verpleeghuis 't Huys te Hoecke in Puttershoek onwel was geworden. De verdachte werkte daar als verzorgende. Al snel werd duidelijk dat de Rotterdammer mogelijk meer slachtoffers had gemaakt in verpleeghuizen in Rotterdam, Ridderkerk en Put tershoek. In totaal onderzoekt justitie bij vijftien gevallen of ver pleeghuisbewoners onterecht in suline kregen. Het gaat om zeven personen die daaraan zijn overle den en acht personen die de toe diening hebben overleefd. Dat ge beurde van 1 januari 2016 tot aan de aanhouding van A. in novem ber 2017. Rahiied wordt in ieder geval vervolgd voor twee pogin gen tot moord en één moord. Of hij vervolgd wordt voor de andere zaken, hangt af van de vraag of justitie het bewijs rondkrijgt. i Rahiied A. vindt de tijd niet rijp om in het openbaar te praten Rahiied A. heeft vlak na zijn aan houdingen bekentenissen afge legd voor die drie gevallen. De on derzoeken naar de slachtoffers duren zeker nog tot na de zomer. Om het bewijs rond te krijgen zijn drie lichamen opgegraven. De advocaat van de verdachte, Robbert van Haneghem, betwij felt of de bekentenissen van Rahi ied standhouden. Volgens hem was de mentale gesteldheid van A. tijdens de verhoren wankel. Utrecht kijkt reikhalzend uit naar de komst van docenten uit Limburg. Nergens in Nederland is het lerarentekort zó groot als in de Domstad. Het is een voor Nederland unieke constructie: docenten die in Lim burg overbodig zijn, gaan vanaf ko mend schooljaar op middelbare scholen in Utrecht werken. In Lim burg krimpt de bevolking, zodat daar minder leerkrachten nodig zijn. Door de snelle bevolkingsgroei én doordat de komende jaren veel docenten met pensioen gaan, ont staat er in de Utrechtse regio juist een tekort. De Limburgers zijn dan ook meer dan welkom, zegt Nico de Jong. Na mens achttien regionale schoolbe sturen zoekt de rector van het Cals College in Nieuwegein oplossingen om het lerarentekort in de regio Utrecht te lijf te gaan. „Het aantrek ken van docenten uit gebieden met een overschot is één van die oplos singen. We zitten met name te springen om docenten wis-, schei en natuurkunde. Maar ook voor Duits en de klassieke talen kunnen we ze goed gebruiken." Het lerarentekort is nijpend, stelt De Jong. „Nergens in Nederland is het lerarentekort groter dan in de regio Utrecht. Met heel veel kunst en vliegwerk gaat het nu nog goed. We lossen het onderling op of we huren externen in via een detache ringsbureau. Maar de rek is er echt wel uit. We hebben over vier jaar 500 nieuwe docenten nodig." De Limburgse leerkrachten gaan dit tekort zeker nog niet oplossen. Er hebben zich voorlopig een stuk of 40 docenten gemeld. Hoeveel van hen De Jong er kan verwelko men, is nog de vraag. Utrecht moet de concurrentie aangaan met het veel zuidelijker gelegen Eindhoven dat ook met een lerarentekort kampt. Toch denkt De Jong goede kans te maken dat een deel voor Utrecht kiest. „We zijn natuurlijk een veel leukere stad", lacht De Jong. „Maar sowieso is het nog on zeker of het aanbod vanuit Limburg aansluit bij onze vraag. Dat gaan we de komende weken bestuderen." Hoe de constructie er precies komt uit te zien, is dan ook nog niet helemaal duidelijk. „Ze gaan op tij delijke basis bij ons werken. Na een paar jaar kunnen ze dan desge wenst terug naar Limburg." De Jong hoopt dat de eerste lichting docenten al in het nieuwe school jaar aan de slag kan. Arbeidsvoorwaarden Onderwijsvakbond AOb staat posi tief tegenover het plan. „Mits de ar beidsvoorwaarden natuurlijk in orde zijn'", zegt een woordvoerder. „Iemand die vanuit Limburg naar Utrecht gaat, moet natuurlijk een royale reis- en onkostenvergoeding krijgen. De salarissen in het onder wijs zijn zo karig dat je dat niet bij de docenten zelf kunt neerleggen. Daarnaast moet ook het recht op te rugkeer goed zijn verankerd." Hamvraag is natuurlijk waar de Limburgse docenten moeten gaan wonen. „Daarover moeten we nog in gesprek met de gemeenten in de regio", zegt De Jong. Het vinden van een woning in de gemeente Utrecht is voor een docent overi gens relatief eenvoudig. Utrecht geeft leerkrachten voorrang bij de toewijzing van sociale huurwonin gen. woensdag 28 februari 2018 GO @Nynke Doeobacteriën Rahiied A. (21) heeft toegege ven dat hij drie bewoners van verpleeghuizen in Rotterdam en Puttershoek insuline heeft toegediend, terwijl ze dat niet nodig hadden. In één van de drie gevallen heeft hij dat naar eigen zeggen per ongeluk ge daan. Nadia Berkelder Rotterdam Limburgers zijn welkom! Peter Koop Utrecht Utrecht heeft over vier jaar 500 nieuwe docenten nodig, fotoshodycareman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6