Britse expert: extreemrechtse terreur rukt op 5 Hij was een opvallend figuur, door zijn uitstraling en lengte De reacties op zijn dood tonen dat homofobie nog volop bestaat Bovendien speelde hij fantastische hoofdrollen in het schooltoneel." Or- lando schreef gedichten, vertellen zijn vrienden, las bijna elke dag een boek, schreef vaak brieven. En hij voerde lange discussies. Over politiek en economie, maar ook over thema's die hem persoonlijk raakten: homo seksualiteit en discriminatie. Zijn plotselinge dood ontlokt in het hele land discussies over juist die onderwerpen. „Omdat zijn dood en de reacties daarop laten zien dat ho mofobie nog volop bestaat", zegt pu blicist Manju Reijmer. Op sociale media zag hij gisteren talloze berich ten met de strekking: die jongen zocht het gevaar wel op door met on bekende volwassenen te daten. „Maar dat is normaal gedrag voor een homoseksuele tiener", zegt Reij mer. „En weet je waarom we dat in het geniep doen, en in het donker? Omdat als je bij daglicht hand in hand over straat loopt, je óók een ri sico neemt. Dat je wordt uitgeschol den, of mishandeld. Ik sprak als tie ner ook 's avonds met onbekenden af, en ik wist dat ik risico's nam. Maar ik wilde ook gezoend worden, en seks hebben, net als mijn leeftijdsgeno ten. Daar had ik risico's voor over." Gaybars Olave Basabose, die de herdenking van gisteravond organiseerde: „Voor lhbt-jongeren zijn er veel te weinig plekken waar ze contacten kunnen leggen en genegenheid vinden. Dan kom je als tiener terecht in de scene van gaybars en Grindr. Er is geen vei lige plek voor deze jongeren. En al die jongeren denken nu: hoe kan ik nog veilig in contact komen met mensen die hetzelfde willen als ik? En waarom roepen mensen nu ook nog dat Orlando het eigenlijk over zich zelf heeft afgeroepen? Wat zegt dat over onze samenleving?" Orlando was al jaren uit de kast. Volgens zijn vrienden was zijn ho moseksualiteit 'algemeen bekend en door iedereen geaccepteerd'. Ook door zijn moeder. Wat zij echter niet wist, is dat haar zoon sinds zijn vijf tiende regelmatig afsprak met onbe kende mannen die hij kende via ho- modatingapps als Grindr. „Heel ver schillende types", volgens zijn harts vriendin Noha. Meestal ouder maar 'geen 50 of zo'. Als Orlando een date had, dan zei hij tegen zijn moeder dat hij bij Noha of een van zijn andere vriendinnen was. „Hij liet ons dan al tijd weten dat hij het smoesje had ge bruikt en met wie en waar hij af- Voor lhbt- jongeren zijn er veel te weinig plekken om contacten te leggen sprak." Iedereen wist dat hij op man nen viel, en toch sprak Orlando stie kem met ze af. Waarom? „Omdat ie dereen weet dat online dating risico vol is", zegt Noha. „Zijn vrienden hebben hem daarvoor gewaar schuwd en zijn waarschijnlijk zijn moeder ook. Maar hij wilde toch af spreken." Daar is niks bijzonders aan, zegt ook Philip Tijsma van het COC. „Deze jongen zocht geen gevaar, maar contact en liefde", zegt Tijsma. „Zoals veel jongens van die leeftijd." Dat hij daar op internet postuum kritiek op krijgt, steekt Reijmer, al verbazen de reacties hem niet meer. „Het is mijn dagelijkse realiteit van homofobie en racisme. Een zwarte, homoseksuele jongen die seksdates heeft: voor veel mensen is dat ook in 2018 nog iets wat niet in orde is." Mark Rowley, de hoogste terreur bestrijder bij de Britse politie, zei bij zijn afscheidsspeech dat er in Groot-Brittannië het afgelopen jaar vier extreemrechtse terreurcom- plotten zijn opgerold. „De terreur dreiging vanuit extreemrechts is groter dan het publiek denkt. Er zijn veel westerse landen die ex treemrechtse 'uitdagingen' hebben en in redelijk veel gevallen zien we dat die groeperingen contact ma ken met elkaar en een netwerk op bouwen." Voorbeelden wilde Rowley niet noemen om het lopende onderzoek niet in gevaar te brengen. Vorig jaar verbood de Engelse overheid al en kele extreemrechtse organisaties, waaronder National Action. Row ley: „We hebben maandenlang een hier opgerichte, neo-nazistische or ganisatie gehad met dezelfde ge welddadige ambities als andere ter reurorganisaties. Daar moeten we ons met ons allen grote zorgen over maken." Naast de mislukte plannen kende Engeland vorig jaar ook vijf wel ge slaagde aanslagen door extreem rechtse militanten. Zo reed een man met een busje in op moskee- We zien dat die groeperingen een netwerk opbouwen gangers in Londen; de dader had een hekel gekregen aan moslims nadat hij op internet veel extreem rechtse artikelen had gelezen. De Nederlandse NCTV (Natio naal Coördinator Terrorismebe strijding en Veiligheid) signaleert ook een 'toegenomen rechtsterro- ristische dreiging in diverse wes terse landen, waaronder Duitsland en de VS, zo meldde de dienst eind 2017 in het Dreigingsbeeld Terro risme. Dat beeld is onveranderd. In Duitsland werd een militair opge- pak. Hij wilde een aanslag plegen en zich daarbij voordoen als een vluchteling, zodat immigranten de schuld zouden krijgen. In Nederland vinden geregeld vernielingen plaats bij moskeeën en islamitische scholen. Gisteren nog werden vier mannen in hoger beroep veroordeeld tot celstraffen tot drie jaar voor het gooien van twee molotovcocktails naar een moskee. Het gaat volgens de NCTV bij de meeste groeperingen in Ne derland vooralsnog om extre misme en niet om terrorisme. Identitair Verzet De dienst ziet ook de internationale samenwerking. „Men inspireert el kaar." In het Dreigingsbeeld wor den onder meer organisaties als Pe- gida Nederland, Identitair Verzet en Erkenbrand genoemd. Zowel de NCTV als de Britse ter reurbestrijder Rowley constateren een gelijkenis tussen de propa ganda en de terreuraanslagen van jihadisten en extreemrechts. woensdag 28 februari 2018 GO Vazle Shairma- homed zoekt tij dens de herden king troost bij een vriendin, foto frank DtROO 7" Arnold Koot, schooldirecteur Manju Reijmer publicist —Olave Basabose Extreemrechtse organisaties in het westen zijn nauwer gaan sa menwerken. „Ze maken nu een belangrijk deel uit van de terro ristische dreiging", stelt een hoge Britse terreurbestrijder. Cyril Rosman Rotterdam/Londen —Mark Rowley

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5