Excessenregeling doet Terneuzenaars zwemmen 7 Frituur Chevy's blijft doordraaien met nieuwe eigenaar Analyse Remco de Koeijer heeft zijn Hulster frituur na 19 jaar verkocht en helpt de nieuwe eigenaren met opstarten. Remco de Koeijer groeide op in de horeca. Zijn ou ders hadden een café restaurant. „We hoorden her en der dat er vraag was naar een goed frituur in Hulst. Met de hulp van familie en kennissen hebben we de oude viswinkel aan de Gentsepoort verbouwd tot fri tuur", vertelt hij. „Ik was twintig en kreeg de kans om dit te doen, dus ik heb de uitdaging met beide handen aangegrepen." Op dat moment waren er nog zeven an dere frituren in Hulst. Om op te vallen, werden de muren van Chevy's geel geschilderd. „On danks dat we daar een vergun ning voor kregen van de ge meente, was het achteraf gezien toch iets té en is de gele kleur overgeschilderd." Voor De Koeijer zijn de jaren voorbijgevlogen. „Ik had niet ver wacht dat ik er negentien jaar zou zitten. In al die jaren hebben we flink wat gemoderniseerd, zo is er een groot terras bijgekomen. Het geeft een kick om zo'n zaak, met de hulp van enthousiaste mede werkers, vanaf nul op te bouwen." Nu Chevy's op zijn top zit en De Koeijer veertig wordt, wil hij zijn horizon verbreden. „Ik heb lange dagen gemaakt en wil de tijd die ik gemist heb met mijn vriendin in- halen. Zij heeft altijd achter me gestaan. Ik weet nog niet wat de toekomst zal brengen, ik ga er blanco in." De Koeijer is nu al zo'n drie weken bezig om de nieuwe eigenaren te helpen opstarten. „Natuurlijk is het niet makkelijk om te staan toekijken. Maar er zijn al klanten geweest die zeiden: 'Als ze het zo blijven doen, dan komt het goed.' Dat geeft mij een goed gevoel om de zaak aan hen over te Het geeft een kick om zo'n f rituurzaak vanaf nul op te bouwen laten." De naam Chevy's blijft ove rigens, en de nieuwe eigenaren werken met dezelfde producten. „Je kan overal frikadellen eten, daarom is het belangrijk om kwa liteit te leveren. Ik hoop dat men sen zelf gaan kijken en zullen proeven dat de kwaliteit nog steeds hetzelfde is." De Koeijer zal zeker nog eens een frietje gaan eten op het terras. En wat hij vooral gaat missen, is het fijne contact met klanten en medewerkers. „Een goede werk sfeer is belangrijk. Ik werkte vooral met jonge mensen en zei altijd: 'Ik ben niet je baas, ik ben je werkge ver'. Ik zette net zo goed de vuil niszakken buiten als zij." Een van zijn eerste medewer kers heeft nu een eigen bedrijf. „Dat vind ik leuk om te zien. Het is fijn als mensen ook echt iets bij je leren." Terug naar december vorig jaar. Kees Hamelink, bewoner van de Nieuwendijk in Axel, doet met vijftig buurtgenoten een beroep op de excessenregeling. Steen des aanstoots is hoe een woning aan de Nieuwendijk 13 is verbouwd. „Super- lelijk", vinden de Axelaars, "en niet passend in onze straat". Het Terneuzense college van B en W buigt zich erover. Onlangs viel het besluit. Het beroep is afgewezen. Dat kan, maar de gebruikte argumenten tonen regelrecht het failliet van de excessenregeling aan. Dé vraag is wat een exces is. Is het voldoende dat buurtbewoners een woning in hun directe omgeving le lijk vinden? Of moet er meer aan de hand zijn? Over smaak valt immers te twisten. Dat geldt ook voor de aan de Nieuwendijk in Axel verbouwde wo ning, waarvan de bovenverdieping in een rechthoek is uitgebouwd om ruimte te winnen. Op één punt geven B en W van Terneuzen de omwonenden gelijk. Het pand wijkt af van andere wonin gen in de straat, maar, slaat het col lege terug ,'in de omgeving zijn ver gelijkbare huizen' te vinden. Dat Aan de excessenregeling kunnen geen rechten worden ontleend leidt tot de conclusie dat het pand niet aangepast hoeft te worden. Dat gaat B en W veel te ver. De rol van de gemeente als vergun ningverlener komt daarbij ook om de hoek kijken. Terneuzen heeft ver gunning verleend voor de gewraakte verbouwing. „Een vergunninghou der mag er vanuit gaan", stelt het da gelijks gemeentebestuur, „dat hij mag bouwen waarvoor hij een ver gunning heeft. Zolang hij zich aan het goedgekeurde bouwplan houdt." Rechten Dat lijkt logisch. Rechtszekerheid is een groot goed, maar waarom is er dan een excessenregeling in het leven geroepen? Niet iedere bewoner zal wekelijks aanvragen voor bouwver gunningen uitpluizen om vervolgens vooraf bezwaar aan te tekenen. Een beroep op de excessenregeling blijft achteraf de enige mogelijkheid, en die schoffelt het Terneuzense col lege vakkundig onder tafel, blijkt uit de volgende volzin: 'Het niet vooraf toetsen van een aanvraag aan de rede lijke eisen van welstand mag en kan niet niet tot gevolg hebben dat het col lege achteraf ingrijpt en een vergun ninghouder verbiedt hetgeen con form de vergunning is opgericht aan te passen of zelfs te slopen'. Simpel ge zegd: aan de excessenregeling kunnen geen rechten worden ontleend. Sinds 2013 is in Terneuzen slechts drie keer een beroep gedaan op de ex cessenregeling. De welstandscom missie lijkt dus niet gemist te wor den, maar er is meer aan de hand. Burgemeester Jan Lonink gaf het zelf eerder aan: „Burgers moeten achteraf ageren als iets er al staat. Je moet daar nogal lef voor hebben, omdat je het tegen je buren opneemt." Dat is feitelijk het enige wat de ex cessenregeling garandeert: ruzie met de buren. woensdag 28 februari 2018 zV 'De friet heeft dezelfde kwaliteit' Gertie De Boey Hulst Remco de Koeijer in de frietzaak. fotocamileschelstraete -Remco de Koeijer Terneuzen nam in 2013 afscheid van de welstandscom missie. Om te voorkomen dat de gemeente hele maal niet meer zou kunnen optre den tegen echt le lijke bouwwerken, kwam er een ex- cessenregeling. Die is niet meer dan een dode let ter, wijst de prak tijk uit. Guido van der Heijden Dranken Broodjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57