g-a C9 CTIVD fileert de sleepwet Sluis geeft advies over natte kelders Mislukt D66 wil natuurvriendelijk bermbeheer garanderen 2 Koud? De marktkooplieden, glaszetters, krantenbezorgers en medewerkers van de groenvoorziening werken gewoon door. Zij schrikken niet van een paar graden vorst. door Cornelleke Blok VRIESKOU BUITENWERKEN A 'Ik houd van de heldere ochtenden Commentaar Stemgerechtigden mogen zich 21 maart uitspreken over de sleepwet. Tegelijk met een stem voor de ge meenteraad kunnen zij hun mening geven over de wet die de inlichtingen- en veiligheidsdiensten toestaat in uitzonderlijke gevallen het dataverkeer van burgers mas saal af te tappen. Bijvoorbeeld van de kabel. De wet zal 1 mei ingaan. Voorstanders vinden dit nodig voor de terroris mebestrijding. Tegenstanders vinden dat er te weinig ga ranties zijn voor de privacy. Gisteren voedde de toezichthouder op de geheime dien sten CTIVD de discussie door de wet 'werkbaar' te noe men. De CTIVD vindt dat er een balans is gevonden tussen het belang van nationale veiligheid en de rechtsbescher ming van de burger. Maar de toezichthouder maakt twee zeer verontrustende kanttekeningen. Te veel zaken zijn niet in de wet zelf geregeld maar in toelichtingen en toe zeggingen. Dit is een diskwalificatie. Voorts noteert de CTIVD dat het toezicht op de verantwoorde verwerking van gegevens afhankelijk is van de inlichtingendiensten zelf. Dit is onacceptabel. De sleepwet is duidelijk niet goed genoeg. Nederland stopt met het raadgevend referendum. Terecht, want de vrijblijvende volksraadplegingen leveren alleen maar katers op. Het experiment is helemaal mislukt. Tenzij de sleepwet door het laatste referendum in de prullenbak belandt. Dat zou nog iets goedmaken. Duidelijk 'nee' op 21 maart kan nog iets goedmaken na alle ellende met referenda Dat staat in een brief die inwoners kregen, na overleg met de dorps raad over verbeterpunten van de herinrichting van het Dorpsplein. Tijdens de reconstructie werd ook een nieuwe riolering aangelegd. De oude was gebarsten en bij hevige regenval werd het water (onbe doeld) meegevoerd door het riool. In de nieuwe, waterdichte, riolering kan dat niet meer. Daardoor komt het grondwater hoger te staan in natte perioden, met vocht in kel ders tot gevolg. Omdat het de afge lopen tijd zo nat was, is het planten van bomen en inzaaien van gras uitgesteld. Dat gebeurt binnenkort, dan wordt ook drainage aange bracht. Er waren daarnaast problemen met nieuwe verhogingen met pun- Meerdere automobilisten reden hun band kapot op puntige hoeken tige hoeken langs de weg. Meerdere automobilisten reden er hun band op kapot. Er komen reflectoren in de goot en op de hoeken van het plein komen paaltjes met reflecto ren. Ook komen er in juni nog vier hoge lichtmasten op het Dorps plein. ALMANAK Johan uit Goes ergert zich soms aan het decadente gedrag van zijn broer. Die verkondigt regel matig nooit boodschappen te doen bij discount-supermark ten, omdat het eten daar van slechte kwaliteit zou zijn. Dus nodigde Johan zijn broer uit om te komen eten. Op tafel stonden aardappels, groenten en een lek ker stukje vlees van de discoun ter. Het plan om zijn broer - die het zeker lekker ging vinden - daar nadien mee te verrassen, viel meteen in duigen. 'Getver!', riep Johan na het nemen van de eerste hap. 'Ik ben vergeten zout op de aardappels te doen.' Yara sluit alle rookplekken Nieuwe expositie in Lokaal 54 Kritiek kaalslag bij Zomerlust CLINGE Kinderbeurs in Malpertuus De Partij voor Zeeland en D66 staan komende vrijdag lijnrecht tegenover elkaar als het gaat om het natuurvriendelijke onderhoud van bermen. Zoals eerder gemeld komt Sta tenlid Frangois Babijn (PvZ) met een voorstel dit ecologisch berm beheer af te schaffen en de 83.000 euro die dat jaarlijks kost te gebrui ken voor wegenonderhoud. Rutger Schonis (D66) wil vrij dag de Statenvergadering juist la ten stemmen over een voorstel om die jaarlijkse 83.000 euro tot en met 2027 structureel in de begro ting op te nemen. Nu gaat het om een bedrag dat slechts tot 2021 is gegarandeerd, tenzij Babijn zijn zin krijgt. D66 betreurt het dat er geen overeenkomst bestaat tussen het waterschap, de gemeenten en de provincie waarin het ecologisch bermbeheer definitief is geregeld. „Dat is jammer, want ecologisch bermbeheer levert meerwaarde op voor de natuur", aldus Patricia van Veen (D66) onlangs in de voorbe reidende commissievergadering. Vrijdag stemmen de Staten over de voorstellen die precies het te genovergestelde beogen. D66 ver wacht steun van meerdere par tijen. woensdag 28 februari 2018 De gemeente Sluis is niet ver antwoordelijk voor ondergelo pen kelders in Schoondijke, maar wil inwoners wel adviseren over het waterdicht maken daar van. Ook wordt de nieuwe ver keerssituatie beter aangegeven. Sophie Stockman Schoondijke Tip? redactie@pzc.nl SLUISKIL Kunstmestproducent Yara in Sluiskil-Oost bant het roken op het fa brieksterrein volledig uit. Alle rookplekken wor den morgen, 1 maart, ge sloten en verwijderd. Al leen aan de rand van het fabrieksterrein blijft een centrale rookvoorziening over. Yara volgt hiermee het voorbeeld van onder meer chemiebedrijf Dow dat al 1 januari 2010 de site in Terneuzen hele maal rookvrij verklaarde. TERNEUZEN In galerie Lokaal 54 aan de Nieuwstraat 54 in Ter- neuzen wordt zaterdag om 15.00 uur een nieuwe voorjaarsexpositie ge opend. Vanaf vandaag, woensdag, zijn de wer ken van onder anderen Mathisse Arendsen, Si- mone Bolijn-Ahrens, Jan Breeuwer en Elise La- motte (foto) al te zien. De expositie is tot en met 22 april. Openingstijden: woens dag tot en met zondag van 13.00 tot 18.00 uur. AXEL In Terneuzen worden bij bouwprojecten veel te gemakkelijk bomen en struiken gekapt, stelt GroenLinks-raadslid Ernst Jonker. Als voor beelden noemt hij de kaalslag op het Terneu- zense sluizencomplex en met name bij voormalig restaurant Zomerlust in Axel waar een apparte mentencomplex komt. Jonker heeft het college gisteren schriftelijk ge vraagd beter op te letten. In dorpshuis Malpertuus in Clinge is zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur de zo- mereditie van de tweede hands kinderkleding- en speelgoedbeurs. De op brengst is voor jeugd zorg. Wie kleding, speel goed of andere spullen wil aanbieden ter ver koop, kan mailen naar kinderkledingbeurs- hulst@outlook.com. 'Het beste Toen krantenbezorgster Ria Hoogstrate (54) uit Goes gisterochtend naar het depot reed, was het vijf graden onder nul. Maar handschoenen en een muts, die draagt ze niet. „Handschoenen zijn onhandig als je de krant moet opvouwen. En als ik koude oren krijg, dan zet ik mijn capu chon wel op." Hoogstrate staat al veertig jaar voor dag en dauw op. Ze schrikt niet van een paar graden vorst. „Tegen kou kun je je kleden. Ik vind het niet vervelend. Ik houd van die heldere ochtenden: de rustige sfeer vind ik heerlijk. Als ik op straat ben, zie ik alleen een konijntje weg rennen. Dan voel ik me echt een vrije vogel. Ik zeg altijd: voor zeven uur 's morgens leven wij, en na zeven uur worden we geleefd. En als het zo koud is, dan slaapt de wereld net een beetje langer." foto mechteld jansen Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55