Buitenexpositie foto's breidt verder uit Bakkerij Sonnemans in Burgh-Haamstede bestaat 100 jaar 7 Bij Bakkerij Sonnemans in Burgh- Haamstede kijk je je ogen uit. Er zijn veel bijzondere en oude spullen. Tussen de Zeeuwse lekkernijen als peperbollen, schröösels en bolussen door. zxmêw Nonnenbakker was zijn pa. Die, toen de kloostergronden bij Etten-Leur gaande weg een nieuwe in vulling kregen, met zijn gezin naar Burgh-Haamstede verkaste. Daar opende Bakkerij Sonne mans in 1972 de deuren aan de Ho- geweg, op een piekwaar al sinds 1865 brood wordt gebakken. En waar de verse baksels van Mathieu Sonnemans met oude spullen en mooie verhalen worden geser veerd. Bakkerij Sonnemans is bak kerswinkel, lunchroom en mu seum in één. Waar een oude spe culaasmachine zij-aan-zij staat met een tot vergiet omgebouwde Duitse soldatenhelm. Het was de plaatselijke smid Verwest („Opa van dj Tiësto") die oud oorlogs spul wist om te toveren in handige gebruiksgoederen. Zoals ook te zien is aan de aan het plafond bun gelende melkkan en kruik, die ge maakt zijn van oude granaathul zen. „Spullen werden hergebruikt. Dat was toen heel gewoon, want er was niets. Zeker niet op een ei land als Schouwen-Duiveland. Ze zijn hier in de winkel nog ver kocht." Het was Pieter Geelhoed die het bakkersspulletje aan de Hogeweg begon. Daarvoor was genees-, heel- en verloskundige Ferleman er actief. Pa Gerard Sonnemans nam de bakkerij meer dan een eeuw later over van Nico en Adri van Dongen. Die verhuizing was geen straf voor de jonge Sonne- mannetjes, blikt Mathieu op zijn jeugd terug. „We leefden toe naar onze va kanties in Zoutelande. Zeeland was toen het hoogste wat je halen kon." Het bakken zit Mathieu - zijn opa begon er 100 jaar geleden mee - in het bloed. Zijn fascinatie voor historie en met name de Tweede Wereldoorlog deed hij als jonge knul op in de Zeeuwse duinen. „Dat was een behoorlijke ontdek kingsreis toen. We vonden er van alles. Van nog niet uitgegraven bunkers tot een neergestort vlieg tuig." Eenmaal op de hoogte van zijn passie stopten klanten de bak ker van alles en nog wat toe. Zoals een koekblik met daarin tussen de hart- en vogelfiguurtjes een steek- vormpje in de vorm van een ha kenkruis. Maar ook honderden fo to's die Duitse soldaten in de oor log maakten op Walcheren en Schouwen-Duiveland. „Dat is een Stond mijn vader als een soort Jomanda mensen te helpen tijdlang natuurlijk allemaal taboe geweest, dus er is heel veel wegge smeten. Zelf heb ik daar geen last van. Ik wil de oorlog juist be spreekbaar maken." Tussen de verkoop van bolussen, appelbollen en broodjes door. Met zijn vrouw Dorothé en broer Har- rie nam Mathieu in 1986 de bakke rij van zijn vader over. Die bleek, naast bakker, een uitstekend mag netiseur. Jan en Alleman kwam naar de bakkerij om zich door hem te laten behandelen. Lachend: „Stond hij als een soort Jomanda mensen te helpen. Wij vonden dat heel normaal, maar het was niet handig. We moesten met onze broden om hem heen." Volgende generatie Ook Broer Harrie is inmiddels ge stopt. Hij verruilde de duinen van de Westhoek voor een berg in de Dominicaanse Republiek. De nieuwe generatie Sonnemansen draait warm. Mathieu's kinderen Rolf, Romy en Amber zijn alle maal bij de bakkerij betrokken, waar de bel op een doordeweekse winterdag haast onafgebroken klingelt. „Ons geheim is dat we de hele dag doorbakken", zegt Ma thieu. „Hier wordt niet gevraagd: 'Is het vers'? De vraag is altijd: 'Is het nog warm'?" De buitenexpositie 'O kijk, dat zijn die oude foto's van hier!' van de Stichting Vlam breidt dit jaar ver der uit. De bedoeling is bij de ope ning van de zomerexpo op 1 juli ook actief te zijn in Sirjansland. In Zierikzee, Brouwershaven en Haamstede heeft initiatiefnemer Jolien Hemmes al een collectie op gebouwd. In etalages van winkels en achter ramen van woonhuizen zijn in de zomermaanden foto's van vroeger te zien die ooit op ongeveer die plek zijn gemaakt. Die verzame lingen breiden gaandeweg uit. Daarnaast probeert Hemmes elk jaar een nieuwe kern bij het project te betrekken. Op aanvraag wordt ook inge speeld op bijzondere evenementen. En zijn er tussentijds activiteiten. Zo is vanaf morgen een preview van de Zierikzeese zomerexpositie in de etalage van de oude Marskra mer te zien. Het gaat om negen pa nelen met foto's van het Haven plein uit de oude doos, waarbij de oudste plaat laat zien dat de haven ooit tot Concordia doorliep. „Men sen vinden het heel leuk om op de plek zelf een foto te zien van hoe het ooit was. Daar moet je anders een boekje voor kopen en nu loopje er gewoon tegen aan." Om de paar weken volgt een nieuwe preview. Om sneller te kunnen groeien, wordt voortaan met iets kleinere panelen gewerkt. Wat belangstel ling betreft heeft Hemmes van meet af aan niet te klagen. „Maar het groeit niet zo hard als we zou den willen." Dat heeft vooral te ma ken met het beperkte budget waar mee gewerkt wordt en met het enorme werk dat met 'O kijk, dat zijn die oude foto's van hier!' ge moeid is. De buitenexpositie gaat het derde jaar in. Ook op Noord-Be veland is Hemmes actief. Na vorig jaar in Colijnsplaat te zijn begon nen, komt dit jaar Kortgene erbij. Zie: okijkdaar.nl woensdag 28 februari 2018 Merk IM.&P.S.1 'Het Middel teqen Hoest Verkoudheid en Griep Beslist het beste Merk SD Bakker Mathieu met zijn dochter Romy, die sieraden verkoopt in de bakkerij, foto's ernesta verburg Zeeuws lekkers en de oude spullen De snoephoek met ouderwetse zoetigheid als stroopsoidaatjes. Matthieu Sonnemans met een Duitse helm als vergiet. Esme Soesman Burgh-Haamstede - Matthieu Sonnemans Esme Soesman Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51