Hond verliest meer en meer zijn status als gemeentelijke melkkoe Dochter bewindsman Blokhuis overleden 4 TIENER VERMISSING De harde reacties op de dood van de 17-jarige scholier Orlando schiet velen in het verkeerde keelgat. -1 Ongeveer 30 j onge- ren zijn gisteren in de Haagse Schil derswijk bijeenge komen om 17-jarige Orlando Boldewijn uit Rotterdam te herdenken. Zijn lichaam werd maan dag gevonden in een plas in de Haagse Vinexwijk Ypenburg. Or lando kenden ze lang niet allemaal. Maar ze zijn geschokt, en bang. Vazle Shairmahomed zoekt troost bij een vriendin. „We hebben be hoefte aan steun bij elkaar. Als ge meenschap sta je sterker." „Wij herkennen ons allemaal in Orlando", zegt Olave Basabose, een van de organisatoren van de bijeen komst. „Er wordt nu gezegd dat hij het gevaar opzocht door met een on bekende man af te spreken. Dat zegt zo veel over hoe onze maatschappij in elkaar steekt. Deze jongen was niet op zoek naar gevaar, hij was op zoek naar liefde. En hij werd gedwongen om daar risico's voor te nemen. Zoals heel veel jongeren." Orlando was een ambitieuze, flam boyante jongen uit Rotterdam- Noord. Zondagavond 18 februari, toen hij voor het laatst van huis vertrok, lag zijn toetsrooster op zijn bureau. De leerling op een tweetalig havo miste nooit een toets, was ijverig, haalde goede cijfers. Pas nog een ne gen, voor Engels. Orlando was druk bezig met zijn toekomst. Via het hbo naar de univer siteit, dat was de route die hij wilde afleggen. Iedereen op school kende hem, vertelt schooldirecteur Arnold Koot. „Hij was een opvallend figuur, door zijn uitstraling en zijn lengte. Naar verwachting wordt vandaag sectie op het lichaam van Orlando verricht. Daaruit moet blijken of de jongen door een misdrijf of door een noodlottig ongeval om het le ven is gekomen. De politie stelt na drukkelijk nog geen idee te hebben van wat er de avond van zondag 18 februari met de Rotterdamse scho lier is gebeurd. De onderzoeksleider hoopt dat zich nog getuigen mel den. „De kleinste details kunnen cruciaal zijn in een onderzoek als dit." Dat de politie serieus rekening houdt met een misdrijf, valt op te maken uit het uitvoerige onderzoek dat tot gisteravond laat op en rond de plas werd gedaan. Er is een Team Grootschalige Opsporing (TGO) geformeerd. Zo'n team wordt door gaans alleen ingezet bij zware mis drijven als moord, doodslag of ont voering. Bovendien is er iemand ge weest die maandagmiddag de poli tie exact heeft ingeseind waar het stoffelijke overschot van Orlando te vinden was: naast een eilandje in de plas aan de Rijswijkse Waterweg in de Vinexwijk. Op de aangewezen plek, tussen twee palen waar een buurtbewoner vaak zijn bootje aan vastlegt voor het vissen, werd het lichaam naar boven ge haald. Vermoedelijk is Orlando, dood of levend, op het eilandje ge weest. Mannen in witte pakken hebben er de hele middag onder zoek gedaan. Het lijkt er op dat er bruikbare sporen zijn gevonden, want agenten werden met de boot naar de kade gestuurd om er grote, bruine zakken te halen waar de aangetroffen voorwer pen in werden gestopt. Een bewoner van het Van der Wolfwater, een straat aan de plas, meldt dat de politie afgelo pen zondag al druk aan het zoeken was rond de plas. „Het stond vol met poli tiewagens hier en later ook in de andere stra ten", zegt de man. „Alle aandacht ging naar het water, alsof de agenten verwachtten er iets aan te tref fen. Maar over dat eiland: daar kun je alleen met een bootje ko men." AMSTERDAM Een groeiend aantal gemeenten stopt met het innen van hondenbelasting. Dit jaar heft 63 procent van de gemeenten de 'blaf- taks', in 2014 was dat nog 70 pro cent. Dit jaar stoppen onder andere Amsterdam en Rotterdam, zo meldt het CBS op basis van de ge meentelijke begrotingen voor 2018. In 2008 werd in 323 van de toen nog 443 gemeenten hondenbelas ting geheven, in 2018 is dat nog in 239 van de inmiddels 380 gemeen ten het geval. Hoewel grote steden als Amsterdam en Rotterdam de heffing hebben geschrapt, blijkt de Randstad nog wel oververtegen woordigd in het rijtje van gemeen- ten die hondenbelasting heffen. Van alle gemeenten profiteert Den Haag het meest van honden belasting. De gemeente verwacht dit jaar 2 miljoen euro te innen. Ook Tilburg, Almere, Nijmegen en Eindhoven boeren goed: zij denken ieder meer dan 1 miljoen euro bij te kunnen schrijven dankzij de vier voetersheffing. Doordat meer gemeenten het mes zetten in de hondenbelasting, dalen ook de gemeentelijke op brengsten gestaag. Dit jaar wordt in totaal 58 miljoen euro aan hondenbelasting geïnd. Vorig jaar was dat nog 61 miljoen euro. Universitair Medisch Centrum in Utrecht is zondagnacht de 18-jarige Julia Blokhuis overle den. Zij was de jongste dochter van staatssecretaris Blokhuis (Christenunie). Hij legt zijn werk in elk geval de komende twee weken neer. Julia Blokhuis werd vorige week opgenomen in het zieken huis met ernstige uitvalver- schijnselen. Volgens een woord voerder van de staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) zijn de uitval- verschijnselen waarschijnlijk het gevolg geweest van een auto- immuunziekte. Paul Blokhuis en zijn vrouw Ida hebben vier doch ters. Julia is de jongste. Het gezin omschrijft haar als 'een zeer zacht aardig, sociaal en lief meisje. Ze stond altijd klaar voor anderen'. In onder meer Trouw plaatste het ministerie van VWS een over lijdensbericht. 'Onze gedachten gaan uit naar Paul en Ida, hun doch ters Sarah, Thamar en Sharon, hun schoonzoon Luc en alle anderen die een weg zullen moeten vinden om met dit grote en onverwachte ver lies om te gaan.' ChristenUnie- leider Gert-Jan Segers laat op de website van zijn partij weten 'ver slagen en intens verdrietig' te zijn. woensdag 28 februari 2018 GO Peter Groenendijk Jitske-Sophie Venema Rotterdam/Den Haag Misdrijf of ongeluk? Antwoord ligt bij NFI De politie zegt nog niet te weten hoe Orlando Boldewijn (17) om het leven is gekomen. De Rotter dammer werd maandagavond acht dagen na zijn vermissing dood gevonden in een plas in de Haagse wijk Ypenburg. Sander Sonnemans Den Haag Orlando Boldewijn. Belastingvrij? foto reuters UTRECHT/DEN HAAG In het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4