ZEELAND 11 SPORTCLUB GEHANDICAPTEN BEVELANDA Bij Sportclub Gehandicapten Beveland in Goes spat het fanatisme en positivisme ervan af bij de elektrisch rolstoel hockeyers. Met piepende banden scheurden ze soms door het veld. Het fanatisme spatte er bij velen van af, za terdag bij het elektrisch rolstoel- hockey in het Omnium. „Maak niet de fout te denken dat ze daarin verschillen met valide spor ters", zei Michiel Ruiter van Sport club Gehandicapten Beveland. „Ze zijn hier allemaal zeer competitief ingesteld." Ruiter is bij het 8o leden tel lende SGB één van de vele vrijwil ligers. Hij is coördinator bij het rol- stoelhockey - handbewogen en elektrisch - en is maar wat trots op al zijn spelers. „Iedereen doet hier naar zijn of haar mogelijkheden mee", legde hij uit tijdens de derde competitiedag in de regio Zuid. „Dat is het mooie van deze vereni ging: wat je handicap ook is, er is altijd wel nog iets te doen." Bij SGB sporten veel mensen met een progressieve spierziekte. „Wat je hier veel ziet, is dat ze een bepaald traject afleggen", vertelde de inwoner van Ovezande. „In het begin, als hun spieren nog niet al te zeer zijn aangetast, kunnen ze te recht in het handbewogen rol- stoelhockey. Daarna, als ze in een verder stadium zijn, kunnen ze doorgaan in het elektrisch rolstoel- hockey. Beide groepen trainen ook tegelijkertijd en dan is de overstap niet zo groot. Natuurlijk is het voor de sporters wel een teleurstelling als ze niet meer in een handbewo gen rolstoel kunnen zitten en van zelfsprekend moeten ze even aan hun elektrische rolstoel wennen, maar al snel merken ze dat ze daarin ook nog een hoog niveau kunnen halen." Binnen het elektrisch rolstoel- hockey bestaan er vervolgens ook nog eens twee soorten spelers: spe lers die nog vaardig met hun han den zijn en dus een stick kunnen vasthouden en spelers die al geen kracht meer in hun armen hebben en een stick aan hun rolstoel vast hebben zitten. Van die laatste cate gorie, de T-stickers, moeten er mi nimaal twee in een vijfkoppig team zitten. Ruiter: „Bij sommige spelers moeten we zelfs hun arm vastzetten, zodat ze altijd met hun vingers bij de joystick van hun rol stoel kunnen. Maar ook dan kun nen ze nog verrassend veel." Dat was te zien zaterdag. Waar de zogenoemde 'handstickers' voor de rushes en de goals zorgden, wa ren de T-stickers heel nuttig bij het verdedigende werk. In een team heb je elkaar - net als in elke an dere sport - hard nodig. De treffers werden ook met z'n allen gevierd: of je nu redelijk mobiel bent of al een stuk beperkter bent en zelfs extra zuurstof krijgt via een buis, in het veld is iedereen onderdeel van het succes. Ruiter: „Dagen als deze zijn voor de meesten een feestje. Als je als valide vrijwilliger hier rondloopt, voel je het posi tieve bij iedereen." Waarheid SGB 1, dat spelers heeft uit alle windstreken, had bij het eigen toernooi wel op iets betere resulta ten gerekend. De eersteklasser sloot de dag af met een duidelijke zege tegen de gedoodverfde degra dant, maar de eerdere drie duels gingen verloren. Matthijs Mol, één van de 'handstickers' was duide lijk niet tevreden na de eerste wedstrijden: „We speelden echt niet goed en hebben elkaar daarna even flink de waarheid gezegd", vertelde hij. „Maar dat kan in dit team, hoor. We accepteren veel van elkaar. In de wedstrijden zijn we heel fel, maar daarna gaan we weer heel gewoon met elkaar om." Mol is dertig en speelt al twintig jaar bij SGB. De Goesenaar is gebo ren met een spina bifida (open ruggetje) en zit al vanaf jongs af aan in een rolstoel. Op zijn tiende bezocht hij de Zeeuwse Olympi ade, waarbij hij kon kennismaken met diverse aangepaste sporten. Hij koos voor elektrisch rolstoel bij SGB. Later bekwaamde hij zich ook in het tafeltennis, bij dezelfde vereniging. „Bij mij is er geen ver andering in mijn handicap. Het wordt niet erger, zoals bij de meesten. Bij anderen in ons team weet je nooit hoe ze er het vol gende seizoen voor staan." Mol, die tevens bestuurslid is en ook als scheidsrechter optreedt, vindt het jammer dat SGB niet meer landelijk speelt. „Toen we de laatste keer uit de overgangsklasse degradeerden, deed dat wel pijn", zei hij. „Maar ja, we raakten twee belangrijke spelers kwijt." Dat waren Sjoerd Jansen uit Oostdijk, een razendsnelle 'hand sticker' die de Messi van het elek- Toen we de laatste keer uit de overgangsklasse degradeerden, deed dat wel pijn trisch rolstoelhockey wordt ge noemd, en Bob Götz uit Vlissingen, die als 'T-sticker' tactisch slim en verdedigend sterk is. Beiden sloten aan bij de nationale ploeg en moes ten daarom bij een andere club op een hoger niveau gaan spelen. Mol: „In ons team draaide alles om hen. Sinds hun vertrek moeten we weer groeien." Sportkarretje Wie zo fanatiek als Jansen, Götz en Mol is, moet veel investeren in de sport. De meesten hebben naast hun reguliere elektrische rolstoel ook een 'sportkarretje'. Zo'n robuustere, snellere rolstoel kost al gauw 15.000 euro. „Daar be staan allemaal kanalen voor", ver telde Ruiter. „Inmiddels zijn we daar bij SGB zo ervaren in, dat we de sporters en hun ouders wel op pad kunnen helpen. Het lastige is wel: gemeentes helpen weliswaar bij de financiering, maar doen dat allemaal op verschillende wijze." Dat weet Mol ook. Die is eigen lijk toe aan een nieuwe sportrol- stoel. Bij de gemeente Goes kan hij aankloppen voor ruim 5000 euro, waarbij hij dan zes jaar met dat ap paraat moet doen. „Voor de rest moet je het zelf regelen. Je hebt daar wel fondsen voor en je kunt een crowdfundingactie opstarten, wat de meesten ook doen. Maar het is dus anders dan bij voetbal, waar je voor 100 euro een goed paar voetbalschoenen hebt." woensdag 28 februari 2018 Met piepende banden scheuren Roeland van Vliet Goes - Matthijs Mol (30) Matthijs Mol (rechts) met de bal in actie voor SGB 1. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 43