BUITEN Ijsvogel 9 Voormalig werkeiland Neeltje Jans, ooit een zandbank, is vandaag de dag een prachtig natuurgebied. Weer en wind er gaan al jaren hun gang en ook het getij baant zich een weg door de duinen. Ik reed er talloze keren overheen. Altijd onder de indruk van dit prachtige eiland, gelegen tussen Noord-Beveland en Schouwen- Duiveland, midden in de Ooster- schelde. Nog geïnspireerd door de ontroerende verhalen over de Ramp, besluit ik een wandeling te maken op Neeltje Jans, onderdeel van de mach tige Oosterscheldekering. Ik begin mijn rondje vanaf het Topshuis, van waaruit Rijkswater staat de Stormvloedkering bedient. Stichting het Zeeuwse Landschap en Vereniging Natuurmonumenten hebben het voormalige werkeiland, Ik stap behendig op een paar grote keien in het water om mijn weg te kunnen vervolgen aangelegd om de bouw van de storm vloedkering mogelijk te maken, om gevormd tot een gevarieerd natuur gebied waar talloze ommetjes te ma ken zijn. Ik besluit de wandelroute door het duinlandschap te kiezen, uitgestippeld door Stichting het Zeeuwse Landschap. De route is acht kilometer lang, maar ook in te korten tot vier kilometer. Onderweg pak ik dan ook een stukje Parelpad mee. Het wandelpad slingert door het land schap. De eerste kilometer kom ik de zogenoemde parels tegen met vragen en opdrachten om het eiland beter te leren kennen. Zo is er de vraag: kun jij op deze route dierschedels en bot ten vinden? Ook word je uitgedaagd om een verdwaalde pijler te vinden en een flinke sprong te maken. Ik ver laat het Parelpad en buig af richting het rood-wit gemarkeerde pad dat mij de duinen in voert. Onderweg zie ik overal duindoorn. De struiken dra gen nu geen vruchten maar de besjes zijn eetbaar en zitten tjokvol vita mine C, zo lees ik op een informatie paneel. In het infoduin is nog veel meer informatie verkrijgbaar over de duinnatuur in Nationaal Park Oos- terschelde. Ook starten hier de meeste wandelroutes op het eiland. In de duinen voelt het alsof ik alleen op de wereld ben. Op het gekwetter van de vogels, het suizen van de windmolens en helaas ook het razen van de drukke autoweg na, hoor ik niets of niemand. Bij een vogelkijk- scherm kijk ik een tijdje naar enkele badende grauwe ganzen. Iets ver derop lijkt het erop dat ik ook natte voeten moet halen om mijn weg te kunnen vervolgen. Het water van de Oosterschelde heeft bij vloed de sluf ter die het pad kruist onder water ge zet. Ik stap behendig op een paar grote keien die in het water liggen en vervolg mijn weg. Via een tunneltje loop ik richting het Noordzeestrand, wat in de zomermaanden drukbe zocht is vanwege de mooie ligging. Vanaf het strand kijk je uit over de pijlers van de Stormvloedkering en aan de overkant zie je de stranden van Westerschouwen liggen. Moei lijk om dan te bedenken dat Neeltje Jans ooit slechts een zandplaat was, die tijdens de aanleg van de Ooster scheldekering werd opgehoogd. Het werkeiland dat toen ontstond is na voltooiing van de Deltawerken in 1986 behouden gebleven. Wind en water konden in de jaren daarna hun gang gaan. En dat is maar goed ook. Uitwaaien op zo'n prachtige plek is meer dan bijzonder te noemen. NATUURJOURNAAL Als het flink wintert zoals nu, komen veel vogels al snel in de problemen. Heg- genmussen en winterkoninkjes kunnen in een paar weken gedeci meerd worden en ook de ijsvogel is -ondanks zijn naam- vaak het slachtoffer van koude winters. Je ziet de laatste week dan ook ijsvo gels opdoemen op plekken waar ze voorheen niet zaten. Ze zoeken de plekjes op waar nog open water is. Die zijn er ogenschijnlijk genoeg. Op wat grotere plassen en sloten houdt de wind vaak uitgebreide wakken open en bovendien is het middagzonnetje van eind februari zo sterk dat veel net bevroren plekken dan weer open raken. Maar wakken ergens in het mid den van een grote plas bieden voor een ijsvogel niet zoveel soelaas. De vogel zoekt naar een vaste zitpost boven het water, om van daar uit passerende visjes op te sporen om die vervolgens met een snelle duik te verschalken. Gelukkig zijn er nog genoeg van dat soort piekjes waar nog open water is, dus het lijkt erop dat de schade aan de ijs vogelstand zal meevallen. Wel heeft de ijsvogel bij de huidige koude met een tweede probleem te maken. Visjes blijven dichter bij de bodem en zijn dus veel moeilij ker op te sporen. Om te kijken hoe het foerageren verliep betrokken we een schuil- plek in de buurt van een ijsvogel zitplaats om het doen en iaten van de vogel te observeren. De ijsvogel ter plekke had zijn vaste zitpost op een stok, ongeveer een meter bo ven het wateroppervlak. Ongeveer om de tien minuten kwam de vo gel met een klein sprongetje van zijn tak af, vloog een eindje om hoog en stond dan even 'biddend' boven de plas. Binnen een uur za gen we een keer of vijf dat de ijs vogel een prooi bemachtigde. Dat was steeds weer een garnaal. De vogel dook slechts één keer voor niets, maar toen hij zonder prooi weer terug op zijn tak zat was het binnen een paar minuten alsnog raak. AFSTAND 5,2 km Topshuis OOSTERSCHELDE woensdag 28 februari 2018 GO Wadend door de slufter Wendy de Jong Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Neeltje Jans, eiland tussen Noord-Be veland en Schou- wen-Duiveland Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse A Een ijsvogel, fotochieljacobusse A«e route dierschea Kun jij 0^^0tten vinden? «arin ma"vUJafc*undKn°chen? Tietsahadei r Cd" on tf* r0U'e[^ het Parelpad A De slufter doorkruist het wandelpad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41