'We zijn allemaal statisch geladen' 3 Koude lucht, verwarming en vloerbedekking zijn de grootste boosdoeners Statische elektriciteit ontstaat wanneer isolerende materialen in contact komen met elkaar. Wie bijvoorbeeld de hele dag op zijn bureaustoel zit te schuiven, zorgt voor wrijving tussen de stof van de broek en de stoel. Normaal vloeit deze elektrische lading meteen de aarde in, maar soms lukt dat niet door bepaalde (lucht) omstandigheden. Hoe kouder het is, hoe meer last sommigen hebben van stati sche schokken. Koude lucht bevat minder vocht, waardoor er meer wrijving ontstaat. Wie dan een geleidend voorwerp aanraakt, zoals de kat, de printer of de deur klink, zorgt voor een ontlading. Soms zelfs met een vonk. De sta tische elektriciteit kan oplopen tot 4.000 of 5.000 Volt. Ans Noordink (45) uit Haaks bergen heeft een oplossing. „Als ik op een knopje van de printer druk, zie ik een vonkje. Ik voel het ook echt, als een speldenprikje." Bij toeval ontdekte Ans hoe ze ervanaf komt: „Voordat ik iets uit de printer haal of iemand een hand geef, ga ik even tegen de kantoorplant aan staan, die naast de printer staat. Dan ontlaad ik even, en kunnen we weer door." Katten Gelukkig voor Ans (en haar colle ga's) hoeft ze niet de hele dag planten te knuffelen op haar werk. Thuis, met haar katten, let ze er wel extra op. „Ik probeer ze niet bij de oortjes te aaien, want dan krijgen ze een schok, waar ze echt last van hebben." De mate van statische ontla ding is bij Ans seizoensgebonden, net als bij veel andere mensen. In de winter is de luchtvochtigheid lager dan in de zomer. Bovendien willen we het graag lekker warm hebben en draait de verwarming meestal op volle toeren, wat de lucht nog droger maakt. Op veel kantoren ligt daarbij vloerbedek king en wordt de luchtvochtigheid niet gecontroleerd, waardoor mensen er op het werk meer last van hebben dan thuis. Niet iedereen heeft er even veel last van. Dat komt omdat de weer stand van de huid per persoon verschilt. Iemand met een droge huid is er gevoeliger voor dan iemand met een vette huid. Die biedt meer weerstand, waardoor de elektrische lading niet snel een uitweg vindt en die persoon de lading als het ware bij zich houdt. Antistatische tips r woensdag 28 februari 2018 Eindelijk: ouderwets schaatsen! Morgen begint de meteoro logische lente, echt waar. Dat dat slechts een datum op een kalender is, bewijst de gekke winter van 2017-2018. Want de schaatsbarometer stijgt en stijgt. Gisteren nog op het niveau 'ondergespoten wei landjes', vandaag kun je in zo'n beetje heel Nederland ook op de kleinere slootjes baantjes trekken. Die echte klassieke Hollandse schaatsland- schapsplaatjes, we gaan ze zien. Het is volgens de meteo rologen van Weerplaza nog wel heel goed uitkijken op de diepere en vooral weidse plassen en meren. Daar is schaatsen nog verraderlijk gevaarlijk. Niet de zon, maar vooral de wind heeft gezorgd voor te veel zwakke plekken, waar nog een of twee nachten strenge vorst overheen moet. Hoe dan ook: overal in Neder land kun je vanaf vandaag wel ergens genieten van de schaatsbonus van de winter van 2018. -Victor Schildkamp Kijk voor de actuele schaats- locaties op onze website. De kou houdt niet al leen Nederland in haar greep. Ook in de rest van Europa levert de winter veel mooie plaatjes op. Een poe del in het Engelse Brenchley geniet van het pak sneeuw dat hier de afgelopen dagen viel. Een hard loper in een park in Hannover laat zich niet tegenhouden door een beetje winter. Voor de paarden in de Naiada-fontein in Rome is deze ijzige kou wel iets bijzon ders. Voor het eerst in zes jaar ligt er sneeuw in de stad. In de Englischer Garten in München grijpt een surfer zijn kans op het deels bevroren water. FOTO'S AFP, OLE SPATA/DPAEPA, In Alblasserdam is het volop schaatspret. Ook op bosvijver Birkhoven in Amersfoort genieten kinderen van het vakantie-ijs. fotobthymenstolksaskia berdenis van berlekom Een schok als je de deurklink vastpakt, een blaadje uit de printer haalt, de kat aait of je collega een schouderklopje geeft. Sommigen hebben er meer last van dan anderen, zeker met de kou. Waarom? En wat is eraan te doen? Bonne Kerstens Rotterdam Stop een ijzeren veilig heidsspeld in de naad of zak van je kledingstuk. Het metaal ontlaadt. Gebruik een hydrate- rende crème voor gezicht en huid voor een hogere weerstand. S Draag ingelopen schoe nen met een leren zool, rubberen zolen zorgen voor elektrische lading. Behandel je kleding met een koolstofvezelborstel, zo veeg je de geladen deeltjes er in een handomdraai af. Was je kleren met een beetje azijn of plaats een kleine bal van aluminium folie in de wasmachine. Ook wasverzachter werkt antistatisch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3