u Scanner is zes ton zwaar en drie tesla sterk 5 Joanne Haakman kookt 100 liter soep ter nagedachtenis aan Maarten Honderd liter snert op één dag koken? Joanne Haakman uit Krabbendijke doet het met liefde voor de Stichting STOP Hersentumoren. Het ruikt naar erwten soep aan de Meekrap in Krabbendijke. Achter een meters groot spandoek van Stichting STOP Hersentu moren kookt Joanne Haakman in haar keukentje maar liefst hon derd liter snert. „Mijn man Maar ten had een hersentumor en kon daar niet meer van genezen, we stonden machteloos. Ter nage dachtenis aan hem en voor alle anderen met deze vreselijke ziekte houd ik nu elk jaar een grote actie." Blijf je je inzetten voor de stichting, vroeg Maarten kort voor hij op 46-jarige leeftijd zou overlijden. Joanne zei 'ja' en heeft haar woord gehouden. „De eerste grote actie was een week voordat hij - toch nog onver wacht - stierf. Ik heb toen zestig knuffels verkocht en gedoneerd aan het Bravis-ziekenhuis in Roosendaal." Een jaar na zijn dood bakte ze van half zes 's ochtends tot half zes 's avonds zevenhonderd pan nenkoeken. „Alleen de laatste verbrandde! Maarten lustte graag pannenkoeken en ons zoontje Jochem smikkelde daar ook van zodra hij kon eten. Maar het was wel erg zwaar, als je pan nenkoeken bakt kun je niet zo maar stoppen. Nu, weer een jaar later, staat de kleine keuken in haar tussenwo ning dus vol met pannen erw tensoep. „Dat is ook heel veel werk, maar wat beter te plannen. Gisteren stonden de spliterwten al te weken en vanmorgen vroeg ben ik begonnen met het snijden van de groenten." Zeven weken geleden begon Joanne met de voorbereidingen. „Ik heb yog- hurtemmers van een liter verza meld, grote pannen bij mensen geleend en de slager en groente boer op het dorp gevraagd of ze een deel wilden sponsoren." Ook vrienden en familie hel pen met koken. „Ik ging voor 100 liter, maar ik kom denk ik wel aan de 110 liter", zegt Joanne ter wijl ze haar staafmixer in een wéér een pan van tien liter zet. Even later schept ze de soep in emmertjes die speciaal voor zien zijn van een etiket van het goede doel. Nog wat plakjes Het houden van zo'n actie en alle lieve reacties geven ontzettend veel voldoening rookworst erin en het deksel kan erop. „Ik verkoop ze voor 7,50 euro per stuk, vanmiddag mogen ze worden opgehaald. Straks ga ik naar de tomatenkas van Agro Care in Rilland, het bedrijf waar Maarten werkte. Die hebben drie pannen van honderd euro ge kocht voor de lunch!" Joanne verwacht met de actie 750 euro op te halen. „Ik heb al negentig liter verkocht en hoop de komende dagen ook nog de laatste emmertjes te verkopen. Maarten krijg ik er niet mee te rug, maar het houden van zo'n actie en alle lieve reacties geven ontzettend veel voldoening." 'De drie', het klinkt bijna liefkozend als Audry van Dijke van de afdeling radiologie het over de nieuwe aan winst heeft. Eventjes nog hebben ze bij ZorgSaam twee MRI-scanners. Vandaar dat de oude, met een ver mogen van anderhalve tesla, nu 'de anderhalf heet, en de nieuwe 'de drie'. De drie baadt in een blauw schijnsel dat dan weer paars, dan rood en dan oranje wordt. De sfeer verlichting verraadt de Eindho- vense herkomst van het apparaat. Omdat mensen soms nerveus zijn om de MRI-scanner in te gaan, is er van alles aan gedaan om mensen op hun gemak te stellen. Behalve ge ruststellende verlichting, kregen ze bij de nieuwe scanner ook In-bore Experience; een soort virtual rea- lity-bril waarop screensaverbeelden geprojecteerd worden. Bedoeld als afleiding voor mensen met claus trofobie of een goede manier om kinderen stil te laten liggen, terwijl de scanner zijn werk doet. Vanmorgen nog ervoer Van Dijke hoe anders het werken met de drie was. „We hadden een patiënt die al bij de anderhalf van de tafel sprong voor zijn hoofd er in zat en nu, met de drie, geen probleem. Het was zo gepiept." Sneller Met een magnetisch vermogen van drie tesla kan er bij ZorgSaam een veel beter beeld gegeven worden van het binnenste van de patiënt. Meer details, een betere diagnose en dus een snellere behandeling. In- grid Groeneveld, leidinggevende van de afdeling Radiologie ziet nog meer voordelen van de aanschaf. „Patiënten in Zeeland hoeven voor een goede scan de provincie niet meer uit en het apparaat werkt ook sneller dan de vorige waardoor de wachtlij st korter kan worden." Het is in ieder geval meer dan een miljoen De drie werd gisteravond feeste lijk geopend. Wat ZorgSaam er pre cies voor neertelde wil Groeneveld niet zeggen. „De prijs... Het ligt er meer aan hoe goed je kunt onder handelen. Het is in ieder geval meer dan een miljoen." Met een met staalwol gevulde tennisbal aan een lint laat Audry van Dijke zien wat we moeten voor stellen bij drie tesla. Van een meter van de opening trekt het apparaat al hard aan de vliegende tennisbal. Bankpasjes, mobieltjes, feitelijk al het metaal moet dan ook uit de ruimte wegblijven. De zes ton zware magneet trekt alles uit je han den. Nog een verschil, de nieuwe scan ner heeft een opening van zeventig centimeter. Tien centimeter meer dan de vorige. „Ja" - een grote grijns verschijnt op het gezicht van Van Dijke - „Het kwam bij de vorige best wel eens voor dat er iemand in vast kwam te zitten. Maar ja, dat pro bleem hebben we ook niet meer." woensdag 28 februari 2018 PC Snert voor De keuken staat vol met ingrediënten, foto's mechteld jansen Joeri Wisse het goede doel Joanne Haakman is druk in de weer met het bereiden van de snert. - Joanne Haakman In de ziekenhuiswereld is het poepsjiek om een 3tesla-krach- tige MRI-scanner te hebben. Ziekenhuis ZorgSaam in Terneu- zen is het derde in Nederland waar er een staat. Reden voor een openingsfeestje. Guido van der Heijden Terneuzen - Ingrid Groeneveld, Radiologie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37