Blof ook hoog in Vlaamse hitlijsten 'Inde pauze drink ik warme thee' ik een vachtje uitdoen' 'Naelf uur wilde Wij zijn bikkels, we zijn wel wat gewend' Zeeuwse lucht 's winters slechter door houtstook 3 Daar moeten Blof en zangeres Geike Arnaert alleen nog Lost Fre- quencies Zonderling (met 'Crazy') en Ed Sheeran ('Perfect') voor zich dulden. Meer dan twintig jaar lang kreeg Blofin Vlaanderen geen poot aan de grond. Concerten raakten niet uitverkocht, de media lieten de band links liggen, met als gevolg dat er geen cd's werden verkocht. En dat terwijl drie albums (Boven, Watermakers en Blauwe Ruis) ge maakt werden met de Vlaamse pro ducers Peter Bauwens en Ronald Vanhuffel en er ooit speciaal voor de Vlaamse markt een verzamel-cd werd uitgebracht. Maar nu lukt het wel, door de ver sie van 'Zoutelande' waarop zange res Geike Arnaert meezingt - be kend van de Belgische band Hoo- verphonic. Komende optredens in Antwerpen, Sint Niklaas en Ha- mont-Achel zijn uitverkocht. Op 8 december staat een concert gepland in Ancienne Belgique, het Belgi sche Paradiso. Het succes in Vlaanderen was voor Het Nieuwsblad aanleiding om te bellen met burgemeester Rob van der Zwaag van Veere. Volgens de Belgische journalist 'weet hij met zijn blijdschap geen blijf. Hij citeert Van der Zwaag: „Dat num mer is natuurlijk dé gedroomde ci tybranding", klinkt hij dolenthou siast aan de telefoon. „Ik wist niet eens dat er een nummer over Zou telande op komst was. Maar toen ik het voor de eerste keer hoorde, wist ik meteen dat het impact zou ma ken." Meer dan twintig jaar lang kreeg Bief in Vlaanderen geen poot aan de grond In de winter kan houtstook de Zeeuwse lucht flink vervuilen. Dat blijkt uit cijfers van het on derzoeksinstituut TNO. Gemid deld is de luchtkwaliteit op de meetlocaties Zierikzee en Philip- pine matig tot goed, maar in de winter is het slecht in Zierikzee en matig in Philippine. In opdracht van het Longfonds heeft TNO onderzoek gedaan naar de vervuiling van de lucht door verkeer en houtstook. Zoals te verwachten vervuilt het ver keer de lucht in steden sterker dan op het platteland. En het stoken van hout gebeurt uiteraard vooral in de winter. Het Longfonds wil nieuwe gemeenten dwingen de luchtvervuiling terug te dringen. Dat kan bijvoorbeeld door het in voeren van een milieuzone voor het verkeer en het beperken van houtstook bij nieuwbouwprojec ten. Klachten En door voorlichting. Op de site longfonds.nl kan iedereen contro leren hoe vuil de lucht op dat mo ment is in de eigen buurt. Het Longfonds roept op klachten te melden. De koppeling met Zierik zee en Philippine is gemaakt, om dat daar meetstations staan. woensdag 28 februari 2018 is in beweging te blijven „Kou is een emotie", zegt Jeroen Stroo (53) uit Oost-Souburg. „Het is net als zwemmen in het koude zee water: je moet er even doorheen. Daarna gaat het prima." De glaszet ter van Roegiers Glas plaatste giste ren nieuwe ruiten in huizen aan de Statenlaan in Middelburg. „Stoppen is geen optie: die ramen moeten ge woon dicht, want vanavond moeten de mensen weer in hun huis kunnen." Echt koud heeft Stroo het niet. „Ik ben continu in beweging: die ramen wegen best door, dus dan heb je het al snel warm. In de pauze drink ik warme thee, dan raak je niet onder koeld. En gisteren kwam de vrouw van één van m'n collega's twee pan nen warme snert brengen in de mid dagpauze. Die waren heel erg wel kom." FOTO RUBEN OREEL Kees Adelaar (58) begon zijn werk dag gisteren met tintelende vingers. „Ik dacht: 'oei, het is veel kouder dan gisteren'. Ik had voor het eerst een thermo-onderbroek én een pyjama broek aan onder mijn werkbroek. Maar na de koffiepauze had ik ner gens meer last van. Toen wilde ik het liefst een vachtje uitdoen." Adelaar is medewerker groenvoorziening bij de gemeente Terneuzen. Hij snoeide gisteren grote takken aan de Oude Vaart. „Ik moet veel rekken en ik sta vaak in een moeilijke houding. Daar krijg je het behoorlijk warm van." Hij vindt het helemaal niet erg om in de kou te werken. „Regen en wind zijn naar, maar kou niet. Ik ben een bui tenmens. Na elf uur stond ik lekker in het zonnetje. Toen dacht ik: er is geen mooier werk dan dit." FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Het is opvallend leeg op de weekmarkt in Goes: veel klanten en verkopers vinden het te koud om naar buiten te gaan. „Maar de mensen die hier vandaag staan, dan zijn de echte marktkooplui", vindt John Schets (51), eigenaar van de Notenexpres. „Wij zijn bikkels, we zijn wel wat gewend." Hij heeft wel voorzorgsmaatre gelen genomen. Extra zeilen houden de meeste wind buiten en achter de toonbank staat een kacheltje. „In beweging blijven is het beste. We hebben vandaag wat minder klanten: daarom doe ik wat extra schoonmaak- en inpakwerkzaamheden. En ik heb een thermohemd, een thermoshirt met lange mouw, twee truien en een jas aan. En geitenwollensokken natuurlijk." Hij lacht: „Ik zou zo mee kunnen doen aan de Elfstedentocht." FOTO MECHTELD JANSEN Blof heeft zijn eerste nummer één hit in Vlaanderen te pakken. Het is weliswaar nog in de Vlaamse Ultratop, de best ver kochte, meest gestreamde en meest gespeelde Nederlands gezongen nummers uit Vlaande ren, maar het liedje 'Zoutelande' gooit ook hoge ogen in de De Ul tratop 50 singles. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ernst Jan Rozendaal Middelburg I CHOCO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35