Gevoelskou Moeilijke wond sneller dicht Kreeft ontzien bij werk aan dijk Lil' Kleine keert terug naar Vestrock 71 2 JAN VAN DAMME MIES Column Het is nog geen maatschap- pij-ontwrichtende kou. De collega zegt het met een dikke grijns. Behaaglijk verscholen achter zijn tekstverwerker kan hem de winter gestolen worden. Ik kom net van buiten, een wan deling door het schone stadje Veere. Er waren mannen bezig het bruggetje over de jachthaven in oude glorie te herstellen. Zij liever dan ik. Handschoenen vergeten, mijn vingers op het toetsenbord voelen nu nog alsof ze zo uit de vriezer komen. Een muts was op de tochtige hoeken van de Veerse kaai geen overbodige luxe geweest. Jammer genoeg hebben we het bijna alleen nog maar over de ge voelstemperatuur, een begrip dat in elk geval in kringen van weer- voorspellers razend populair is. Als het waait, berg je dan maar, min vijf wordt voor je het weet min vijftien, of min twintig. Nu heb ik zelden tropische on derwerpen in mijn schrijfpakket. Maar uitgerekend gisteren had ik een afspraak met een Zeeuwse le rares, die een jaar of twaalf in Mo zambique heeft gewoond. Léonie. In december was ze teruggeko men, naar Veere, voorlopig. Ze vertelde over Afrikaanse hitte en vochtigheid, de noodzaak om minstens een keer per dag schone kleren aan te trekken, de overvolle en niet geventileerde klaslokalen, het stof, het lawaai, haar fiets waarmee ze vol bepakt naar school reed. En het gevoel dat ze met haar werk niet de hele wereld kon ver anderen, maar misschien wel de hele wereld van één meisje of één jongen in de havenstad Beira, waar ze woonde. Léonie heeft nu een tijdelijk on derkomen in wat ze een gasten huis noemt, in een tuin net achter de Veerse kaai. Ze kan het schuurtje gerieflijk warm stoken. Een geruststellende gedachte voor iemand die toch echt hele andere gevoelstemperaturen gewend is. Ze heeft vast niet de hele wereld veranderd, op dat donkere conti nent. Misschien wel het leven van één Mozambikaanse man of vrouw. Als dat geen hartverwar mende gedachte is. Op de terugweg naar de par keerplaats zie ik ijs drijven in de jachthaven. Als het waait, berg je dan maar, -5 wordt voor het je weet -15 DESTELLING Vandaag: Ik besteed extra aandacht aan die ren met deze kou Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters IS HET JOU OOK OPGEVALLEN D>AT HET SINbS GISTEREN HEEL KOUfc IN NE&ERLANfc IS GEWORDEN. wat? Theo Maassen bij FilmFestival Musea doen het goed als beste uitje Geen boete logo op peukenbakken MIDDELBURG Half miljoen voor natuurbeheer Moeilijk genezende wonden, zoals complexe open beenwonden, kun nen maanden tot meer dan een jaar open blijven. CZ begon in januari 2016 onder meer in Zeeland een proef met een andere manier van wondzorg: het 'stepped care mo del'. In Zeeland werken onder para plu van Wondzorg Zeeland vier Zeeuwse zorginstellingen samen: Iriz Thuiszorg (Goes), Cleijenborch (Colijnsplaat), Cederhof (Kapelle) en Eilandzorg (Zierikzee). Behan deling en verzorging van wonden is maar een beperkt onderdeel van de opleiding van huisartsen, specialis ten en verpleegkundigen. Voor ge specialiseerde kennis in het Zeeuwse project zorgt de aan Wondzorg Zeeland verbonden Sas- kia Rolloos. Zij is de enige wond- zorgspecialist boven de Wester- schelde op master-niveau. Huisarts of thuiszorg verwijzen de patiënt door naar een wondre- gisseur, in dienst van de thuiszorg organisatie of werkzaam in een ex pertisecentrum wondzorg. De wondregisseur is een hbo-ver- pleegkundige met specialisatie wondzorg/wondconsulent, of een verpleegkundig specialist met spe cialisatie wondzorg. Hij zet samen met de hoofdbehandelaar het be handelplan op voor de betreffende patiënt. Alles wordt bijgehouden in een zorgdossier, bijvoorbeeld via een speciaal ontwikkelde wond- monitor. Daarin wordt het gene zingsproces ook met foto's vastge legd. Dankzij een 'stepped care' model wordt de wondgenezing met gemiddeld twintig weken verkort Dankzij een 'stepped care' model wordt de wondgenezing met ge middeld twintig weken verkort. Dat levert ook een besparing van circa 700 euro aan wondzorgmate- riaal op. Daarnaast zijn minder ver wijzingen nodig naar een zieken huis. CZ heeft de besparingen die dit oplevert, verwerkt in de zorgin- koop voor 2018. De Oosterscheldedijk bij Wemel dinge moet worden versterkt. De provincie geeft waterschap Schel- destromen toestemming om de vooroever te verhogen. Dat moet wel gebeuren op een manier die vriendelijk is voor kreeften. De vooroever van de dijk van de Oostbevelandpolder, bij Wemel- dinge-Oost en Wemeldinge-West, is niet stabiel genoeg. Door de sterke stroming in een geul die voorlangs loopt, kalft de dijk onder water af. Daarom is een versterking nodig met grindachtig materiaal. In 2014 ging dat mis in de Ooster- schelde. Rijkswaterstaat stortte toen bij Burghsluis, Zierikzee en de Schelphoek te fijn zandgrind, waar door het leefgebied van de kreeften blijvend werd aangetast. Nu is al op voorhand bepaald dat op de stortin gen een zogenoemde eco-toplaag wordt aangebracht. Daarin kan be groeiing zich beter hechten en vin den kreeften weer holtes om zich in te verschuilen. Omdat het een Na- tura 2000-gebied is, moet de pro vincie een vergunning afgeven. Rapper Lil' Kleine keert terug naar Hulst. Hij treedt zondag 3 juni op tijdens Vestrock Junior. Lil' Kleine stond twee jaar geleden ook op het podium tijdens de jeugdeditie van het festival. Ook de jongens van Stuk TV ko men naar Vestrock Junior. Ook zij zijn oude bekenden, want ze waren er vorig jaar ook. Verder heeft de organisatie Su- pergaande, Fource, Vinchenzo en Mylene Rosanne gestrikt. Vestrock Junior wordt voor de achtste keer gehouden en is dé fa miliedag van het drie dagen du rende evenement. Het programma begint om 14 uur en duurt tot 21 uur. De deuren gaan om 13 uur al open. Website Voor het 'reguliere' Vestrock, de twee dagen voor Junior, zijn onder anderen Rowwen Hèze, Blaudzun en My Baby vastgelegd. Tickets zijn te koop op vestrock.nl. Komende maanden maakt de organisatie via sociale media en de website nog meer namen be kend. woensdag 28 februari 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: Mijn schaatsen liggen klaaar 675 reacties TERNEUZEN De openingsfilm voor de zesde editie van FilmFes tival Zeeuws-Vlaanderen is bekend. Tijdens het openingsgala op dinsdag 10 april wordt de film FA- QADES vertoond in Cine- City Terneuzen. Theo Maassen, een van de hoofdrolspelers, komt naar het openingsgala. Dat heeft de organisatie gisteravond bekend ge maakt. FilmFestival Zeeuws-Vlaanderen is van dinsdag 10 tot en met zondag 15 april in Ci- neCity Terneuzen. Er zijn zo'n 30 films te zien. VLISSINGEN Het Industrieel Museum Zeeland, Stadhuismu seum Zierikzee en Schoolmuseum (foto) in Terneuzen zijn het jaar goed begonnen. Ze vor men de voorlopige top drie in de verkiezing van het Beste Uitje 2018. Per provincie wordt een pu- bliekswinnaar gekozen in de landelijke competitie. Stemmen kan nog tot en met 18 maart op de site beste-uitje.nl. De winnaar wordt 28 maart bekend gemaakt. VEERE De Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit (NVWA) treedt niet op tegen Tabaksfabrikant JTI. Onder meer in Veere bleef tot zeer recent nog het JTI-logo te zien op 'peukenbakken'. Volgens de NVWA wordt het logo niet als reclame aange merkt 'door de setting waarin de uitingen zijn gedaan.' De bakken zijn in Veere weggehaald. El ders is over het logo een sticker geplakt. Het dagelijks provinciebe- heer verleent dit jaar ruim een half miljoen euro sub sidie voor het beheer van natuur en landschap. Daar voor zijn acht aanvragen ingediend: door Natuurmo numenten, Het Zeeuwse Landschap, Staatsbosbe heer (2x), Heerlijkheid Ooster- land, Stichting Het Noordbrabants landschap en twee particulieren. Het leeuwendeel - ruim drieën halve ton - gaat naar Staatsbosheer. Een Zeeuwse proef van CZ met een andere manier om moeilijk genezende wonden te helen, is succesvol gebleken. Gemiddeld zijn de wonden twintig weken eerder dicht. Ondine van der Vleuten Vlissingen Ernst Jan Rozendaal Wemeldinge Bob Maes Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2