29 televisiescherm de huiskamer komen binnenwandelen. Ze was je buur vrouw, vriendin of familie. Als men sen Ivo Niehe op straat aanspreken, is het: 'Hallo meneer Niehe'. Bij haar was het: 'Hey Mies!' Chantal Janzen heeft dat, Caroline Tensen ook, Anita Witzier weer min- 0É der. Zij is toch wat s koeler." Fred O ster, de tr'j nu 8i-jarige pre- cc '4} x U sentator van de tv- klassieker AVRO's x- 1 WiekentKwis, S roemt de karakte- 1 ristieke warmte 1 van Mies. „Caro- I line Tensen is nog een voorbeeld van hoe het zou moeten. Dat vond Mies trouwens ook. En dan heb je nog Eva Jinek, Jeroen Pauw en Matthijs van Nieuwkerk. Dan heb je het wel een beetje gehad." 'de gewone man' gere geld valt. „Ik geloof dat Mies de Nederlandse ge schiedenis van die ge wone man heeft vastgelegd in veel van haar program ma's. Ze kon dat, omdat ze in tegenstelling tot ook veel genera tiegenoten op televisie, niet opging in de glitter en glamour. 'Ik ben ook huisvrouw en doe dit erbij', zei ze." Dus ja, we kunnen nog veel van Mies Bouwman leren. „Laat dat haar nalatenschap zijn", zegt Peekei. „Tv moet niet highbrow of grachtengor del zijn. Presenteren doe je ook niet vanuit een ivoren toren. Om die re den noem ik Mies ook liever de moe der in plaats van de koningin van de Nederlandse televisie. Geloven datje meer bent dan die 'gewone man' is een ernstige denkfout." „Nu had Mies ook wel iets unieks: ze was zowel chic als volks", meent Henny Huisman. „Zij kon zo door het Caroline Tensen is nog een voorbeeld van hoe het zou moeten. Dat vond Mies trouwens ook is ook nu nog iedere televisiemaker bij gebaat. Kijk, Mies is altijd blijven hameren op de autonomie van een presentator. Kies je eigen spoor, zei ze, wees onafhankelijk, verken je grenzen en laat je niet gek maken door allerlei veronderstelde ideeën over wat een goed televisieformat zou moeten zijn. Toen ik begon te presenteren, kreeg ik ook al die les sen. Er moest een f coach komen, ge le werkt worden met een autocue, maar wie zegt dat dat al tijd het beste is? Ik geloof het eigen lijk niet." Over die auto cue gaf Bouwman ook steevast het zelfde advies aan programmamaker Han Peekei (70): „Niet gebruiken, an ders word je maar voorleesmoeder, Mies riep altijd: niet gebruiken die autocue, anders word je maar voorlees moeder. Ik denk dat ze gelijk heeft riep ze altijd. Ik denk dat ze gelijk heeft. Iedereen moet zonder autocue kunnen presenteren en anders leer je het maar. Dat deed ik voor mijn pro gramma Wordt Vervolgd (jeugdpro gramma over strips, te zien van 1983 tot 1997, red.). Mensen voelen het verschil. Het tempo ligt hoger dan vroeger, uiteraard. Maar nog steeds geldt een ander wijs advies van Mies: luisteren, ruimte geven en bijzon dere vragen stellen." Televisiewetenschapper Maarten Reesink: „Mies was een voorbeeld van hoe het moest. Filmsterren moe ten uitzonderlijk zijn, waar televi siesterren juist gewoon moeten blij ven. En de illusie wekken toeganke lijk te zijn. Met Mies kon iedereen wel iets. Ze was mooi, maar niet te mooi. Ze was intelligent, maar niet te intelligent. Heel veel verschillende soorten groepen mensen konden zich met haar vereenzelvigen." Het valt ook Peekei op dat de kreet 769,- 1499,- extra VOORDEEL Vlieg-busreizen woensdag 28 februari 2018 GO f /t»T| 7 —Fred Oster 44 —Han Peekei luxe 4-sterren hotel vlakbij het strand o.a. Lissabon, Öbidos en wijnproeverij Moscatel van 799 oad.nl/VEPT31 voor inclusief ontbijt én diner tijdens gehele reis o.a. Belfast, Cliffs of Moher, Dublin en Glenveagh National Park van T549 oad.nl/VRIE32 voor Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau *Kijk voor de actievoorwaarden en deelnemende reizen op oad.nl/actie2018 Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. boekt/m 13 maart 25,- korting J eratis toilettas p.p. Costa de Lisboa 8-daagse vlieg-busreis Grand Tour Ierland 15-daagse vlieg-rondreis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29