GELD&GOED 27 Schenken met de warme hand Testament Wettelijk ligt de verdeling van je erfenis al vast, maar met een testament heb je zelf de regie over je nalatenschap. Bovendien kun je er ook andere wensen in vastleggen. Wat laat je achter, aan wie, en hoe leg je dat vast? Het op stellen van een tes tament is emotio neel een heftige taak en voelt boven dien erg complex, want een notaris geeft al snel plechtige kriebels. Maar zonder zo'n notariële akte bepaalt de overheid de verdeling van je erfenis. Zes vragen en antwoorden over het testament. Zonder testament gaat de erfenis wettelijk eerst naar de langstlevende echtgenoot of geregistreerde partner en in tweede instantie naar bloedver wanten, te beginnen bij de kinderen. Als je ook andere mensen of organi saties in je nalatenschap wilt laten delen, kun je dat in een testament re gelen. Denk bijvoorbeeld aan je vriend of vriendin waarmee je geen geregistreerd partnerschap hebt, aan familieleden uit een samengesteld gezin, maar ook aan vrienden of een goed doel. Daarnaast kun je in een testament wensen rondom je uitvaart vastleg gen of de zorg regelen voor al wat je achterlaat - zoals het beheer van een fonds of de opvang van een huisdier. Wie neemt de zorg voor de hond of kat over als het baasje overlijdt? Volgens het erfrecht wordt de ge hele erfenis dus eerst toegekend aan de partner. De kinderen hebben recht op hun wettelijk erfdeel, maar krijgen dat nog niet - voor dit bedrag heeft de partner tot het eigen overlij den een schuld aan de kinderen. Heb je geen partner of kinderen, dan erven de volgende familieleden in lijn. Bloedverwanten zijn namelijk in vier opvolgende groepen verdeeld: 1. kinderen, 2. ouders, broers en zus sen, 3. grootouders en 4. overgrootou ders. Zo'n document opstellen zal niet ie dereen prettig vinden, want het con fronteert je toch met je eigen sterfe lijkheid. Maar ingewikkeld hoeft het niet te zijn. In een testament worden delen van je bezittingen als 'erfstel lingen' opgenomen. Die kun je vol gens jouw bepalingen aan erfgena men toewijzen. Een notaris stelt het testament voor je op en dient het in bij het Cen traal Testamentenregister (CTR). Dat is een database waarin te vinden is of en waar de overledene een testa ment heeft. Inzage zonder notaris is niet mogelijk. In het testament leg je vast wie de executeur is, de aangewe zen persoon om de uitvoering te re gelen. Dat kan diezelfde notaris zijn, maar ook een vriend of familielid. Notaristarieven zijn vrij en een richtprijs geven is dus lastig, maar ga uit van 300 a 400 euro voor een testa ment. Online vergelijken helpt je ERFBELASTING verder - zie bijvoorbeeld degoed- koopstenotaris.nl - maar goed advies is belangrijk bij zo'n serieus product. Maak gebruik van vrijblijvende ge sprekken, vraag offertes aan of infor meer in je omgeving naar ervaringen van mensen met het opstellen vaan en testament. Dat kan. Een alternatief voor het tes tament is een codicil, een gedagte kend en door de schrijver zelf onder tekend document dat ook mogelijk heden biedt om je laatste wensen vast te leggen. Daarvoor hoefje niet naar een notaris. Wijzigen is boven dien simpel: dan schrijf je gewoon een nieuwe versie en mik je het eer dere codicil in de prullenbak. Een voordeel is dat een codicil kos teloos is, maar het heeft ook beper kingen. Geldbedragen kun je er na melijk niet in vastleggen. Een codicil gaat enkel om de verdeling van spul len, niet van kapitaal. Daarnaast is zowel het onterven van nabestaan den als het aanwijzen van een execu teur niet toegestaan. Een ander nadeel is dat een codicil eenvoudig zoek kan raken, omdat het niet in een register wordt opgeno men. Het is zelfs mogelijk dat erfge namen niet eens van het bestaan we ten als de nalatenschap moet worden verdeeld. In een testament kun je ook opne men wie er géén aanspraak maakt. Een uitsluitingsclausule kan bijvoor beeld voorkomen dat de erfenis bij de echtgenoot van je kind terecht komt. Want als die in gemeenschap van goederen zijn getrouwd, wordt de er fenis onderdeel van de gezamenlijke boedel. Dat kan - zeker in geval van scheiding - ongewenst zijn. Een zoon of dochter volledig onter ven kan niet. Kinderen hebben na melijk recht op hun 'legitieme por tie', een bedrag dat gelijkstaat aan de Je kunt je testament altijd nog aanpassen als je leven nieuwe wendingen neemt helft van het wettelijk erfdeel. Dat komt omdat de wetgever vindt dat kinderen nooit met lege handen mo gen staan. Wel kan die legitieme por tie enkel uit een geldbedrag bestaan, niet uit goederen. Wie zijn nageslacht testamentair onterft, sluit een financiële erfenis dus niet volledig uit, maar zorgt er wel voor dat al het andere bezit onbe reikbaar wordt. Een testament opstellen mag al vanaf je zestiende. Het document heeft een houdbaarheidsdatum tot aan het overlijden en hoeft nooit tussentijds te worden verlengd. Stopt je notaris met zijn praktijk, dan neemt een col lega de akten over. Bovendien is het testament opgenomen in het Cen trale Testamentenregister. Dat wil niet zeggen dat de 'laatste wil' zoals die ooit is opgesteld perma nent is vastgelegd. Het kan natuurlijk goed zijn dat je leven nieuwe wen dingen neemt die van invloed zijn op de wensen die je eerder vastlegde. Denk aan de invulling van een uit vaart of de toekenning van een deel van je kapitaal aan bijvoorbeeld goede doelen of vrienden. Aanpassen is altijd mogelijk, waarna de notaris het nieuwe testa ment opnieuw indient en de oudere versie vervalt. Nabestaanden kunnen ervoor kiezen een erfenis niet te accepteren. Die be staat namelijk lang niet altijd uit een som geld, een kunstcollectie of een garage vol antieke auto's. De overle dene kan ook schulden nalaten. Of een erfgenaam zit simpelweg niet te wachten op de nalatenschap van een overleden familielid of oude vriend. Het al dan niet aanvaarden van een erfenis is een onderwerp op zich. Daarom besteden we daar in deze rubriek nog eens apart aandacht aan. woensdag 28 februari 2018 GO Regel je nalatenschap Rob Nijman 1 Waarom zou je een testament opstellen? 2 Is dat niet ingewikkeld, zo'n testament opstellen? Wie erft, betaalt erfbe- lasting. Hoeveel hangt af van de relatie, want een deel van de nala tenschap blijft buiten schot van de Belas tingdienst. Een kind hoeft over de eerste 20.371 euro geen erf- belasting af te dragen, terwijl de partner voor 643.194 euro is vrijge steld. Een schenking terwijl je nog in leven bent, geeft jou als toekom stige erflater gelegen heid mee te genieten van wat kinderen of andere erfgenamen met dat cadeau doen. En ze hoeven over dat bedrag later geen erf- belasting te betalen. Een ouder kan een kind jaarlijks tot 5.363 euro belastingvrij schenken. Ook is er een eenmalige belas tingvrijstelling van 25.371 euro per kind, mits hij of zij tussen de 18 en de 40 jaar oud is. Dat plafond stijgt naar 53.602 euro als het bedrag aan studie wordt besteed en naar 100.800 euro voor aankoop van een huis. 3 Kun je een nalatenschap niet gewoon zelf regelen? 4 Kun je wettelijke erfge namen uitsluiten van een erfenis? Reageren? Mail naar goederaad @persgroep.nl 5 Hoe lang blijft een testament geldig? 6 Wat nou als je meer schulden dan bezittingen achterlaat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27