GELD&GOED Aziatische fh Waterkoker voor onder de 50 euro Waarvan Akte Goeie koop 24 Pastasaus Smakelijke spaghetti of penne verdient een dito pastasaus. Ons panel Neder-ltalianen proeft zeven potten uit de supermarkt. Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Van Hollandse vrouwen moest haar broer weinig hebben, vertelt zijn zus. „Die vond hij te zelfstandig, te goedgebekt, te 'man nelijk'. Daarom haalde hij zijn vrouwen liever uit Azië. 'Dat zijn nog echte vrouwen', zei hij vaak. Hij bedoelde natuurlijk: onderdanig." Haar broer, die de laatste jaren alleen leefde, is plots overleden en laat een huis en spaargeld na. Maar aan wie? Kinderen zijn er niet. Hij is wel twee keer getrouwd. Eerst met een Vietnamese, die na een jaar scheidde en terugkeerde naar Vietnam. Zijn tweede echtgenote was een Ma leisische jongedame. Die hield het precies drie weken met hem uit, waarna ze met de noorder zon verdween. „Hij zei altijd dat ze gescheiden waren. Maar in zijn papieren heb ik daarvan geen bewijs kunnen vinden", zegt zijn zus. Als de man niet is gescheiden, is de Maleisi sche echtgenote zijn erfgename en heeft ze als weduwe ook recht op een pensioentje. Is hij wél gescheiden of leeft zijn vrouw niet meer, dan erft zijn zus, zijn meest nabije bloedverwante. Bij de burgerlijke stand ontdek ik al snel dat de broer voor de wet nog gewoon in gemeenschap van goederen is getrouwd met de veel jongere Maleisische. Maar waar hangt ze uit? Tussen zijn papieren vind ik brieven en foto's uit gelukkiger tijden, maar geen aan wijzingen over haar huidige verblijfplaats. Uit de gegevens van de burgerlijke stand weet ik alleen haar naam, ge boortedatum en geboor testad. Een speurtocht op Facebook en andere sociale media heeft evenmin resultaat en de Nederlandse ambassa deur in Maleisië kan me ook niet verder helpen. Maleisië heeft geen bur gerlijke stand zoals wij die kennen. Ze was al na drie weken weg, maar ze zijn nog wel getrouwd De vrouw blijft spoorloos en ik kan niet aan tonen dat ze is overleden. Intussen staat het huis van de overledene al een halfjaar leeg en dreigt te verpauperen. De bank heeft zijn spaar rekening geblokkeerd. Er moet wat gebeuren. Op verzoek van de zus benoemt de rechtbank mij tot vereffenaar. Daardoor kan ik de woning verkopen en de bankrekening opheffen. Intus sen gaat mijn speurtocht naar de vrouw door. Maar als die na anderhalfjaar nog niets heeft op geleverd, benoemt de rechter op mijn verzoek een bijzondere curator. Die behartigt de belan gen van de verdwenen echtgenote. De bijzonder curator stemt er uitein delijk mee in dat we de nalaten schap aan de zus geven. Die moet daarvoor wel een verklaring on dertekenen dat, als de Maleisi sche echtgenote of- dat kan ook nog! - haar kinderen zich ooit aandienen, zij de erfenis aan hen uitbetaalt. 'e hebben het eerder gezien in deze ru briek: Itali aanse panel leden die de Hollandse in terpretaties van hun culinaire erf goed affakkelen zoals voetballer Marco Materazzi verdedigde; snoei hard. Met enige angst voor wederom zo'n gestrekt been toog uw keur meester dan ook naar het Italiaanse restaurant La Dolce Vita in Alphen aan den Rijn. Ook bij het proeven van pastasau- zen ligt de nostalgie immers op de loer. Wat heet: de jas is nog nauwe lijks opgehangen of panellid Rocco Lancellotti steekt al van wal over zijn geliefde mama thuis in Basilicata, die aan het begin van elke winter een vrachtlading zelfgemaakte pastasaus pasteuriseerde en in conservenpot- ten lepelde. „Dat diende dan als de basissaus waar we een jaar op konden teren." Zijn twee landgenoten knik ken met zichtbare herkenning. Gelukkig is dit panel de nuance niet vreemd. „Smaken verschillen", onderstreept restauranteigenaar Stefano Fanunza nog voor het proe ven. „De perfecte pastasaus is voor iedereen anders. De ene moeder zweert bij knoflook in haar saus, ter wijl de volgende er niets van moet weten. We hebben in Italië 6o mil joen bondscoaches en 6o miljoen pastachefs." Waar de meesten het wel over eens zijn: goede pastasauzen kennen geen poespas. Stefano: „Pasta is bij ons de primo piatto. Het voorgerecht. Zoals Nederlanders vaak hun pastasauzen maken, met kip en tal van grofgesne- den groenten, vinden wij Italianen veel te zwaar. Tomaten, olie, suiker Bij een simpele saus hoort penne, géén macaroni en zout; heel veel meer heb je niet nodig." Elke saus kent volgens de pa nelleden bovendien zijn ideale pasta soort. Bij een simpele tomatensaus raden ze penne aan. „Daar gaat de saus zo lekker tussen zitten", glun dert kok Alessandro Pittao. „In ieder geval geen macaroni", lacht Stefano. „Dat eten Italianen enkel in de soep." Diepgang Het fornuis gaat aan. Het panel proeft vandaag blind zeven tomaat-basili cum-sauzen uit het supermarkt schap. De drie primadonna's (Ber- tolli, Grand'Italia, Heinz) en vier huismerken (Jumbo, Albert Heijn, Lidl, Ekoplaza) worden een voor een in een pannetje opgewarmd. Grand'Italia trapt af. Een dóódsim pele, gladgeblenderde basissaus, oor deelt het panel. Zoet en kruidloos ge noeg om kieskeurige bambini te be koren, maar dus ook een onbeschre- woensdag 28 februari 2018 GO Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Pastasaus zonder poespas Matthijs Meeuwsen w Alessandro Pittao Een waterkoker is misschien niet het meest sexy product, maar wie kookt er nu geen water? Voor veel mensen is het dagelijkse kost. Bij elke kop thee, kom soep of mok met noodles komt ie van pas. Hoewel de taak van dit apparaat heel sim pel is - water koken - zijn er enorme prijs verschillen. We zien modelletjes van 15 euro, maar ook com plete theesystemen van ruim over de 200 euro. Dikke kans datje geen 200 euro wilt uitgeven om water aan de kook te bren gen. Gelukkig is er voor een vriendelijker budget ook vol doende te kiezen. Testvergelijkingssite BesteProduct.nl test waterkokers in alle prijsklassen en ziet dat je voor minder dan vijf tientjes ook een prima waterkoker in huis haalt. De apparaten worden beoordeeld op bouw- kwaliteit, design, be dieningsgemak, snel heid en prijs. Het test panel licht drie exem plaren in de categorie tot 50 euro uit en toe. Een tip voor het ge bruik: volgens de UK Tea and Infusions Assocation moet je het water in je water koker nooit voor een tweede keer koken. Zo haal je de zuurstof en stikstof uit het water, met een platte smaak tot gevolg. Weten we dat ook weer. —Tom Haze Zie ook besteproduct.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24