20 Theo Bos (34) is vijfvoudig wereldkampioen op de baan, Matthijs Büchli (25) jaagt bij de WK op zijn eerste regenboogtrui. Een reportage uit het krachthonk. Haaksbergen is weer eerste Niki Terpstra wint Le Samyn WIELRENNEN WK BAAN Om zijn woorden kracht bij te zetten heeft Matthijs Büchli zijn joggingbroek uitgetrokken en is hij voor de spiegelwand gaan staan. Hij trekt zijn boxershort in zijn liezen en spant de spieren in zijn bovenbenen aan. „Ik vind mijn be nen het allermooiste wat er is." Büchli's dijen zijn angstaanja gend. Massief en groot. Een half uur eerder heeft hij op de leg press, een fitnessapparaat speciaal om benen te trainen, ruim 300 kilo weggeduwd. Met één been. Wat zoveel betekent dat Büchli met twee benen probleemloos een au tootje uit een parkeervak duwt. Met diezelfde benen kan hij ook onnoemelijk hard met een race fiets over een wielerbaan rijden. Broekspijpen Voor het Sportgala, in december, had Büchli bij zijn pak speciaal een broek van twee maten te groot gekocht. Door de broekspijpen in te nemen, kwam hij toch picobello voor de dag. Het hoort bij het le ven van een baansprinter van we reldklasse, al ziet Büchli het niet als probleem. „Van mijn benen kan ik geen genoeg krijgen. Mijn telefoon staat vol met foto's. Zeker als ze geschoren zijn en ik bijvoor beeld net uit de sauna kom en de aderen er mooi bovenop liggen. Geweldig." Büchli is van de Nederlandse sprinters een van de grote kans hebbers voor goud dit WK. Samen met Nils van 't Hoenderdaal, Roy van den Berg, Jeffrey Hoogland en Harrie Lavreysen telt voor Büchli na twee tweede plaatsen op de teamsprint bij de afgelopen WK's alleen nog maar de wereldtitel. Op de openingsavond van het toer nooi komen ze al in actie. Een dag later wacht de keirin voor Büchli. Op de Olympische Spelen in Rio de Janeiro pakte hij zilver op dat onderdeel. Na drie keer winst in evenzoveel wereldbekerwedstrij den is hij de grote favoriet bij het WK in eigen land. Voor wie niet bekend is met baansprinten: vergeet wielrennen op de weg. De overeenkomst is dat ook baansprinters rijden op een racefiets (al ontbreken remmen en is het stuurt je ultrasmal), maar ei genlijk is het een compleet andere sport. Niks sprinten na 200 kilo meter fietsen. Op de piste gaan het over een paar honderd meter, maximaal een paar kilometer. Het is in een paar minuten voorbij, elke fout kan fataal zijn. De sprint nummers zijn enorme krachtsex plosies van een mensenlichaam. „Krachttraining is onze basis. Veel meer nog dan fietsen", legt Büchli uit. „Na deze krachttrai ning van twee uur voel ik mij het zelfde als dat ik vier of vijf uur op de fiets heb gezeten", zegt Theo Bos, die samen met Büchli is neer gestreken in het trainingscentrum van de Nederlandse roeibond aan de Bosbaan in Amsterdam. Bos is de succesvolste Neder landse baansprinter ooit en maakte 17 jaar geleden, in 2001, zijn debuut op het WK. „Ik heb nooit zware blessures gehad en heb altijd 100 procent voor mijn sport geleefd." Van mijn benen kan ik geen genoeg krijgen. Zeker als ze geschoren zijn en de aderen er mooi bovenop liggen Büchli vertelt dat hij als 10-jarige jongen nog eens een handteke ning van Bos heeft gekregen op een wielerbeurs. Nu zijn ze team genoten en staan ze samen in het krachthonk. Bos is de trotse bezit ter van vijf regenboogtruien. Tus sen 2004 en 2007 werd hij op drie verschillende onderdelen - sprint, keirin, kilometer tijdrit - wereld kampioen voordat hij in 2008 overstapte naar de weg. WK BAAN Programma finales Bos keerde voor de Spelen van 2016 weer terug naar de baan. Zijn comeback ging niet zonder slag of stoot. Hij verdrong Hugo Haak, tot dan toe een vaste waarde, uit de ploeg voor de teamsprint. En dat terwijl de Nederlandse teamsprin ters steeds dichter tegen de we reldtop aankropen. De ploeg met Haak, Büchli, Hoogland en Van 't Hoenderdaal was hecht. Büchli: „We waren altijd een vrienden groep. Tot voor de Spelen Theo er bij kwam. Komt er zo'n oude champ bij, die hard rijdt en dan heb je er opeens een directe con current bij. Hij werd door ieder een, inclusief mijzelf, met de nek aangekeken." Sterker: Bos was een direct ge vaar voor Büchli, als derde man in de teamsprint verantwoordelijk voor de laatste ronde. Nu, bijna drie jaar, later zijn ze vrienden. Door de jaren heen kwamen Bos en Büchli tot de ontdekking dat ze elkaar liggen. In navolging van Bos werd ook Büchli de afgelopen jaren uitgeno digd om naar Japan te komen voor de keirin. De wedstrijden - waar veel op gegokt wordt - zijn lucra tief én een goede training. Onder tussen zijn de Nederlandse baan sprinters ware helden in Japan. „Als wereldkampioen keirin naar Japan gaan is heel vet", zegt Bos. Hij kan het weten en gunt Büchli deze zomer ook zo'n heldenont vangst. Bos: „De grootste kans om wereldkampioen te worden is op de teamsprint, want de keirin is moeilijk om te controleren. Maar Matthijs kan dat, als hij de vorm van de winter nog heeft. Hij is de favoriet." <9 Li Jie slaat NK dit jaar over UITSLAGEN woensdag 28 februari 2018 GO 'Kracht is de basis, nog meer dan fietsen' Daan Hakkenberg Apeldoorn - Matthijs Büchli Vandaag Vrijdag individuele vanaf 18.30 uur vanaf 18.30 uur achtervolging (v) scratch 10 km (v) puntenkoers 50 km (m) omnium (m) teamsprint (m/v) individuele sprint (m) achtervolging (m) Morgen omnium (v) Zondag vanaf 18.30 uur sprint (v) vanaf 13.30 uur ploegen puntenkoers 25 km (v) achtervolging (m) Zaterdag 1000 m tijdrit (m) scratch 15 km (m) vanaf 18.30 uur keirin (v) keirin (m) 500 m tijdrit (v) koppelkoers 50 km (m) ploegenachtervolging (v) koppelkoers 30 km (v) SCHAATSEN Schaats- en skeelerclub IJSCH uit Haaksbergen heeft van avond de primeur van de eerste marathon van deze winter op natuurijs. De piste in Overijssel werd gisteren goedgekeurd. Haaksbergen doet bijna elke winter mee in de strijd om het binnenhalen van de eerste marathon op natuu rijs. Het won sinds 2000 nu al zes keer. WIELRENNEN Niki Terpstra (foto) heeft de Waalse wie lerkoers Le Samyn gewon nen, een wedstrijd over 200 kilometer van Quareg- non naar Dour. Hij kwam met zijn Belgische ploeg genoot Philippe Gilbert en de Fransman Damien Gau- din voorop, waarna de twee renners van Quick- Step hun numerieke meer derheid uitbuitten. TAFELTENNIS Tafeltennis ster Li Jie slaat de Neder landse kampioenschappen over. De 33-jarige Jie, die vorig jaar de individuele titel veroverde, is toe aan rust. Door de afmelding van de regerend Neder lands kampioene is Britt Eerland komend week einde in Zwolle de hoogst geplaatste speelster. TENNIS Dubai Mannen, eerste ronde: Coric (Kro) - Gasquet (Fra/5) 6-4 6-3, Struff (Dui) - Haider-Maurer (Oos) 6-2 6-4, Herbert (Fra) - Sousa (Por) 4-6 6-4 7-6 (8), Kraji- novic (Ser/7) - Fabbiano (Ita) 0-6 6- 2 6-2, Pouille (Fra) - Gulbis (Let) 6- 4 6-4, Jaziri (Tun) - Dimitrov (Bul/1) 4-6 7-5 6-4 Sao Paulo, eerste ronde: Berlocq (Arg) - Seyboth Wild (Bra) 3-6 6-3 6-2, Kicker (Arg) - Estrella (Dom) 7- 6 (5) 6-3 Acapulco, eerste ronde: Harrison (VS) - Isner (VS/8) 6-3 7-6 (5), Fer- rer (Spa) - Roeblev (Rus) 6-4 6-3 Vrouwen. Acapulco, eerste ronde: Cepede (Par) - Bencic (Zwi) 4-6 7- 6 (1) 6-3, Begu (Roe/5) - McHale (VS) 3-6 6-2 6-4 WIELRENNEN GP Sameyn 1. Terpstra (Ned) 200 km in 4.47.48, 2. Gilbert (Bel) +0.24,3. Gaudin (Fra) +0.46, 4. Petit (Fra) +1.18, 5. Bagdonas (Lit) z.t. Matthijs Büchli (I) en Theo Bos in de weer met honderden kilo's aan gewicht, foto's marcookhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20