Feyenoord nog altijd onder druk van al die lof Enthousiasme in Twente voor beker kent grenzen 19 Heracles polst Keizer als coach de beker wonnen." Van die winst toen in 2013 han gen foto's door het hele trainings complex. Trots prijkt het jaartal op de gevel van het stadion onder een foto van diezelfde beker als ultiem bewijs dat een prijs pas echt be klijft. Sowieso is het nationale be kertoernooi de club de laatste jaren goed gezind. In de laatste zeven sei zoenen haalde club maar één keer niet de halve finales. AZ neemt het toernooi altijd serieus. „En de factor geluk speelt ook een grote rol", zeg gen zowel Huiberts als Van den Brom. AZ trof de iets moeilijkere tegenstanders vaak in eigen huis. graal voor elke club onder de klas sieke top drie. „Met FC Groningen heb ik al eens meegemaakt wat dat losmaakt", aldus Van de Looi, in 2015 winnaar van de KNVB beker. „Het is echt iets fantastisch. Maar het verschil was: we konden des tijds drie weken toeleven naar de halve finale en de finale, want in de competitie waren er nauwelijks zorgen. Nu bij Willem II gaat lijfs behoud boven alles. We hebben zondag nog een 'finale' gespeeld in de competitie, de aanloop naar deze halve finale is gevoelsmatig heel kort." De Tilburgers sloegen zondag een belangrijke slag in de strijd te gen degradatie, in wat vermoede lijk de kwalitatief slechtste wed strijd was van het huidige eredivi- Huiberts: „Zo eerlijk moet je zijn. Maar dat neemt niet weg dat het een goede prestatie is." Vorig jaar verloor AZ de finale vanVitesse. Van den Brom: „Ik heb laatst eens gekeken wie er van het huidige team meededen in de fi nale. Dat zijn slechts Wout Weg- horst, Alireza Jahanbakhsh, Jonas Svensson en Stijn Wuytens. Ik heb niet het gevoel dat het erg leeft dat we iets recht moeten zetten." Je zou het bijna vergeten mid denin de titelstrijd tussen Ajax en PSV, maar bij AZ wijzen ze er graag op dat het verschil sinds afgelopen weekeinde tussen hen en de num mer twee Ajax, inmiddels slechts vijf punten is. Het regent compli menten in Alkmaar. Zonder dat er vooralsnog een prijs is. We staan op een reële plek. Maar dat wil niet zeggen dat we tevreden zijn. Het moet en kan beter sieseizoen. Concurrent Roda JC werd met 1-0 verslagen, goed voor een gat met de degradatiestreep van zes punten. „Heel belangrijk", weet midden velder Ben Rienstra, doelpunten maker en net vader geworden in de nacht voor de wedstrijd. „We hebben dit seizoen heel veel wed- strijden uit handen gegeven, vaak door persoonlijke fouten. Daar door zag je dat er na rust angst in de ploeg sloop, het spel werd er niet beter op, maar gelukkig trok ken we 'm nu wel over de streep." Onbevangen Het grote verschil vanavond in de ijzig koude Kuip: Willem II kan deze keer betrekkelijk onbevangen spelen. Vergeleken bij Feyenoord is de externe druk in Tilburg als een aangenaam lentebriesje. De Rotterdamse club speelt in eigen stadion met het mes op de keel, voor Willem II zou winst een on verwachte sensatie betekenen, ge steund door zo'n 1.200 supporters. „Natuurlijk nemen we de situatie van Feyenoord mee in ons achter hoofd", aldus Van de Looi. „De kunst wordt om bij Feyenoord een zekere irritatie of onzekerheid los te maken. Zij moeten, wij mogen. Het is aan ons om daar goed mee om te gaan. En we zullen lef moe ten tonen in balbezit." Achterban Lef. Juist in het gebrek daaraan schuilt veel kritiek onder de Til- burgse achterban. Willem II gaat prat op een cultuur van verzorgd, aanvallend voetbal met buitenspe lers. Onder Van de Looi speelde het dit seizoen lange tijd 5-3-2, on danks de aanwezigheid van bo vengemiddelde voetballers zoals Bartholomew Ogbeche, Fran Sol en Rienstra. Sinds een paar weken speelt de ploeg 4-4-2. „Voetbal is ook heel opportunis tisch", vindt Van de Looi. „Als wij stunten in de Kuip, en we behou den onze huidige voorsprong in de competitie, dan draait in de beeld vorming meteen. Dan hebben we opeens een fantastisch seizoen. Zo dicht liggen die dingen bij elkaar. Of dat terecht is een ander verhaal, maar laten we er maar van profite ren." Van Bronckhorst verschuilt zich nergens achter nu zijn elftal in een enorme sportieve crisis is beland. „Je weet: als het moei zaam gaat, dan is er iemand ver antwoordelijk en dat is de hoofdtrainer. En dat moet ook", zegt Van Bronckhorst. „De club moet dan beslissingen nemen. Of het uitgesloten is dat ik de be slissing om op te stappen zelf neem? Dat denk ik wel, maar zeg nooit nooit in de voetballerij." Stel dat Willem II, ook niet in topvorm, in de Kuip vanavond kaarsrecht overeind blijft. Dat de Tilburgers de finale bereiken en Feyenoord met lege handen ach terblijft. Wat blijft er dan nog over voor Van Bronckhorst? „De druk is er, dit is de laatste kans om nog een prijs te pakken dit seizoen", zegt Van Bronckhorst. „Ik begrijp dat de mensen onte vreden zijn. De spelers gaan hier ook niet dagelijks lachend naar huis." ALMELO Technisch manager Mark-Jan Fledderus ontkent noch bevestigt dat Marcel Kei zer de beoogde nieuwe trainer van Heracles is. Keizer zelf laat het aan de club over om te reage ren: „Ik wil er niets over zeggen." Feit is dat er een gesprek is ge weest en dat de oud-trainer van Ajax de grote favoriet is om het vanaf volgend seizoen over te ne men. De Almelose club zoekt een trainer die aanvallend voetbal speelt, goede resultaten behaalt en de filosofie van Heracles on derschrijft. Dat wil zeggen: als er goede spelers vertrekken, komen daar geen toppers, maar jonge ta lenten voor terug. Die filosofie leidde naar Keizer. woensdag 28 februari 2018 GO -4 John van den Brom: „De hon ger naar succes is echt groot." FOTO PRO SHOTS - Erwin van de Looi ENCHEDE FC Twente staat vanavond voor de dertiende keer in de historie in de halve finale van de beker, maar het enthousiasme is wel eens groter geweest. Hoopvolle verwachtingen, prik kelende voorbeschouwingen en de hunkering naar een prachtig vergezicht. Dromen van de Kuip is mijmeren over iets magisch. „We hebben dit seizoen nog niet zoveel kunnen juichen. Twee wedstrijden win nen en je hebt een prijs", zegt aanvoerder Stefan Thesker. Daar is geen woord van gelo- Willem II: huilen in de com petitie, juichen in de beker. Vanavond gokt de club op een stunt. FOTO'S PRO SHOTS KNVB beker, halve finales: Vanavond 18.30 uur: AZ - FC Twente 20.45 uur: Feyenoord - Willem II gen, maar toch is alles anders dit keer. In Enschede zijn de zorgen op dit moment groter dan de verlangens, omdat die verrekte donderwolk van de degradatie maar niet wil wijken. AZ is leuk en aardig, de achtste bekerfinale in de clubhistorie ook, maar zondag wacht thuis FC Groningen op de 26ste speeldag van het seizoen. Dan moet het, vanavond mag het. „Het gevoel is heel dubbel", er kent verdediger Jeroen van der Lely. „Door alle problemen in de competitie ontbreekt de euforie bij veel mensen." Het is vanavond weer eens alles of niets in de Kuip. Vraag trainer Giovanni van Bronck- horst naar de ongekende vrije val van Feyenoord en de ge plaagde trainer erkent dat de forse kritiek die op hem en het elftal neerdaalt volkomen begrijpelijk is. Mikos Gouka Rotterdam Giovanni van Bronckhorst. »0)ïirtEAR De KNVB vindt een ge voelstempe ratuur lager dan -15 niet verantwoord en checkt vandaag nog de thermo meter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19