16 Particuliere polishouders lopen na een woningbrand of waterschade geregeld duizenden tot tienduizenden euro's mis omdat experts de schade bewust te laag inschatten. „Schade-experts dansen naar de pijpen van de verzekeraars." CONTRA-EXPERTISE VERZEKERAARS Kort 'Rijken worden rijker' Europese werknemers zouden vorig jaar meer dan 1.750 euro loon zijn misgelopen 'door de hebzucht van aandeelhouders'. Dat stelt het Europees Verbond van Vakvereni gingen in een gisteren uitgegeven verkla ring. Het EVV pleit voor een correctie. Vol gens de vakbondskoepel loopt het loonaan- deel al sinds de jaren 70 terug van 72 procent in 1975 naar minder dan 63 procent vorig jaar. De kapitaalkosten (het geld dat naar de aandeelhouders gaat) namen juist met 9 procent toe. Federaal secretaris Esther Lynch spreekt van 'loondiefstal': „De rijken wor den rijker ten koste van mensen die voor hun brood van loon afhankelijk zijn." Opknapbeurt Disneyland Disneyland Parijs krijgt een aanzienlijke opknapbeurt, met nieuwe attracties. Moe derbedrijf Walt Disney heeft 2 miljard euro over voor het opknappen en uitbreiden van het park dat in 1992 zijn deuren opende. Het Walt Disney Studios Park, één van de twee themaparken van Disneyland Parijs, krijgt een facelift en wordt uitgebreid met nieuwe gebieden gebaseerd op Disneyhits Frozen, Star Wars en de striphelden van Marvel Comics. Ook krijgt het park nieuwe attrac ties en wordt er geïnvesteerd in live enter tainment. Disneyland Paris trok sinds 1992 al meer dan 320 miljoen bezoekers. Noors fonds boert goed Het Noorse staatsinvesteringsfonds heeft in 2017 meer dan 100 miljard euro extra rende ment geboekt op zijn investeringen. Het grootste staatsfonds ter wereld had eind 2017 een marktwaarde van omgerekend 879 mil jard euro. Beleggingen in aandelen leverden met een plus van meer dan 19 procent het meeste rendement op. Aandelen zijn goed voor twee derde van de totale bezittingen van het fonds. Zo is het fonds een grote aan deelhouder van bedrijven als Apple, Shell en Nestlé. Daarnaast is het fonds een grote investeerder in obligaties en vastgoed. Het in 1990 opgerichte staatsfonds beheert de inkomsten uit de olie- en gassector van Noorwegen. Flitsen PostNL Aegon Philips Lighting Galapagos ie beschuldi ging doet een aantal contra- expertisebu reaus in ge sprekken met deze krant. Vol gens de branchegenoten zijn het vooral de grote inboedel- en op stalverzekeraars Achmea, Natio nale Nederlanden, Reaal en Delta Lloyd die hun klanten stelselmatig benadelen bij grotere schades. De contra-experts trekken aan de bel omdat verzekeringsmaat schappijen zich met het jaar har der zouden opstellen tegen klan ten die het oordeel van de verzeke raars in twijfel trekken. Verzeker den die contra-expertise willen, worden geïntimideerd en krijgen te horen dat zij een lagere of hele maal geen uitkering krijgen, stelt de branche. Cliënten worden daar naast zelden gewezen op hun wet telijke recht op een door de verze keraar vergoed tegenonderzoek. Volgens Jeroen Bolier, eigenaar van SchadeKing Nederland en Contraschade-expertise B.V. wor den de rechten van verzekerden met voeten getreden. Hij baseert zich op tientallen dossiers van on tevreden polishouders die zijn helpdesk alleen al het afgelopen jaar onder ogen kreeg. „Het is steeds hetzelfde liedje. De expert rapporteert ten nadele van de ver zekerde en ten gunste van zijn op drachtgever. Na het inschakelen van een contra-expert - als het zover al komt - rolt er steevast een hoger bedrag uit. En dan heb ik het niet over tientjes. Bij een grote schade gaat het om duizenden eu ro's en meer." Bolier krijgt bijval van schadeju- rist Eric Horssius uit Bilthoven. Ik heb het niet over tientjes. Het gaat om duizenden euro's en meer Grote schade-expertbureaus als CED en Dekra dansen volgens Horssius naar de pijpen van de machtige verzekeringsmaatschap pijen. „Het is een pervers systeem. Want ga je een volgend groot con tract op het spel zetten door ruim hartig te beoordelen en toe te ken nen? Nee dus. Voor jouw bureau tien andere. Niet de expert bepaalt de hoogte van de schades, maar de verzekeraar. Het is belangenver strengeling tot en met", zegt hij. De verzekeringsbranche voelt zich geenszins aangesproken door de kritiek van de contra-experts. Dat er willen en wetens te laag zou worden getaxeerd, is volgens de Bond van Verzekeraars een grove belediging. „De contrabranche kan beter naar zichzelf kijken", re ageert woordvoerder Rudi Buis namens de verzekeringsmaat schappijen. „Met een paar miljoen schade-afhandelingen per jaar komt het voor dat er na tussen komst van een contra-expert een hogere vergoeding volgt. Maar het omgekeerde gebeurt ook. Het is beslist geen beleid om opzettelijk laag in te zetten met de taxaties. Dit is zeer goedkope kritiek." Ook het verwijt dat schadetaxa- teurs omwille van vette contracten naar de pijpen van de verzekeraars dansen, werpt de Bond verre van zich. „Verzekeraars werken inder daad samen met schadebureaus. Maar als je weet dat klanttevre denheid bij verzekeringsmaat schappijen voorop staat, dan weet je ook dat te lage taxaties en de klachten die dat geeft, averechts zouden werken. Het is dus ge woon niet waar." Het steekt de contra-experts daarnaast dat een verzekerde bij het opnemen van schade zelden wordt gewezen op het recht van een betaald tegenonderzoek. „Het is wettelijk geregeld en het staat bij iedereen in de polis, maar ze O woensdag 28 februari 2018 GO EVV: LOONDIEFSTAL AL 320 MILJOEN BEZOEKERS 100 MILJARD EXTRA RENDEMENT Ondernemers 'snappen niets' van de stijging van lokale lasten. Uit cijfers van het CBS blijkt dat gemeenten 9,7 miljard euro zullen ophalen aan gemeentelijke heffingen. De stijging met 2,5 procent is bijna het dub bele van de verwachte inflatie van 1,3 pro cent, klagen MKB-Nederland en VNO-NCW. De Fed kan voorlopig doorgaan met het geleidelijk verhogen van de rente in de VS aangezien de verwachtingen voor de econo mische groei sterk zijn. Dat schrijft de nieuwe voorzitter van de Fed, Jerome Powell. Het postbedrijf herstelde iets van de koers- dreun een dag eerder. De verzekeraar was de sterkste stijger bij de hoofdfondsen in Amsterdam. De lichtfabriek was de sterkste daler in de Mid- Kap. m De biotechno- loog sloot de rij in de AEX. o Marco Willemse Amersfoort —Jeroen Bolier, schade-expert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16