Marjan Berk 70-Jarige misbruikte jarenlang verstandelijk beperkte nicht 15 SP en GroenLinks willen de wet aanpassen Mevrouw Berk, er is één woord dat wij niet willen horen vanavond f oud hè.' We zijn ft werkelijk niets ■K meer gewend, hoewel ik op- Hl groeide met dikke ijsbloemen op de ramen van mijn onverwarmde slaapka mertje. Nu lig ik, gekleed in twee truien, grote geitenwollen sok ken en een schapenwollen muts over mijn oren tegen de tocht, half onder de deken te giechelen tijdens het lezen van het boek van Barbara van Beukering, Kruip nooit achter een geranium, waarover de lezer alles kon lezen in het Magazine van afgelopen zaterdag. Ik lees over alle soorten van fy sieke verbouwingen en verschui vingen van bot, huid en haar die de ouder wordende vrouw zich meent te moeten laten welgeval len. Bij nadere beschouwing blijk ik de enige oude vrouw in het boek te zijn die gedurende haar lange leven geen cosmetische scalpel in haar oude vel heeft la ten snijden, behalve een laserbe handeling van haar ogen waar door ze beter een natte weg in het donker zou zien. Barbara steekt tijdens de verha len hierover ruimhartig de hand in eigen boezem en dat doet ze in de rest van het boek ook. In alle verhalen over de liefde, het hu welijk, de drank komt ze de lezer met open vizier tegemoet. Open hartig en eerlijk vertelt ze het goede nieuws van de erectiepil van haar man, die dit open- viziergedrag met zijn vrouw deelt. Bovendien deelt hij met gulle hand deze heerlijke pil uit aan vriend en buurman. maar ook dol op openhartig schrijven over... laten we zeggen de fysieke bewegingen van de mens, in de buitenlucht of in de slaapkamer. Maar mijn kinderen hebben mij met harde hand op de consequenties hiervan gewe zen. „Nou kom je weer op televi sie. Maar we zweren je, wanneer jij live de deur van je slaapkamer wijd openzet, verbreken wij alle banden met jou!" Hun wil is mijn wet, dus ik houd mij in. korte verhalen Liefde en Haat ver scheen, waarin een vrolijk, rea listisch en nogal huishoudelijk verhaal stond over masturbatie, getiteld Doe het zelf, werd ik op de dag waarop ik een lezing in het noorden van ons land zou geven opgebeld door de voorzitster van de vereniging waar ik zou optre den. „Mevrouw Berk, u komt vanavond bij ons optreden. En er is één woord dat wij niet willen horen!" Ik, onschuldig: „O ja, welk woord?" „Masturberen. Dat woord wil len wij niet horen." „Oké, riep ik, „dan masturbe ren wij niet!" Het werd een vrolijke avond. Bij het slotapplaus sprak ik: „Nu dames. We hebben een leuke avond gehad. En we hebben niet eens gemasturbeerd!" Als mentor en bewindvoerder van zijn kwetsbare nicht regelde de ge pensioneerde ambtenaar en oud diaken van de kerk haar zaken en haalde hij haar geregeld op van de sociale werkplaats. In het apparte mentje dat ze bewoont op een in stelling voor verstandelijk beperk ten in Amersfoort was hij tussen 2011 en 2016 tientallen keren intiem met haar. Dat Monica zich wel eens omkleedde in zijn bijzijn of open deed in haar ondergoed, had L. niet mogen interpreteren als een uitnodiging tot seks, onderstreepte Van Collenburg. „U had in dat op zicht niet te maken met een vol wassen vrouw, maar met een jong meisje. Dat ze geen nee zei als u aandrong op lichamelijk contact, had daar ook alles mee te maken. Al probeerde ze het wel, ze kon er uit eindelijk niet tegenop. U was nota bene haar vertrouwenspersoon", aldus de officier. De rechter in Utrecht nam een voorschot op de uitspraak over twee weken met haar opmerking dat de verdachte met zijn gedrag hoe dan ook de 'grens van het beta melijke' had overschreden. Op de uitspraken waarmee L. zich pro beerde te verschonen, reageerde ze korzelig. Hij had tot septem ber 2016, toen zijn nicht volgens hem voor het eerst aangaf niet met hem naar bed te willen, nooit het gevoel dat de seks niet weder zijds was. „Toen ben ik er meteen mee gestopt. Al die andere keren was ze op zijn minst net zo opgewonden als ik. Van dwang was geen sprake. Ik heb alleen spijt van de mail die ik haar stuurde na dat het over was. Ik had haar niet onder druk mogen zetten, zodat ze zou zwijgen over onze relatie." Volgens L. is er één slachtoffer: zijn echtgenote. „Haar heb ik be drogen." Monica zelf zat de hele zitting lang trillend en snikkend in de zaal. Geholpen door haar advocaat wist ze een korte verklaring voor te lezen. „Ik voel me niet meer veilig in mijn huis en ook niet op de fiets en op het werk. Ik ben steeds weer bang dat hij langs komt. Ik ben ook heel erg boos. Ik mocht er van hem met niemand over praten. Ik vind dat hij een gevangenisstraf heeft verdiend", zei het slachtoffer. voor kosten die het ministerie van Onderwijs niet dekt, is de partijen al langer een doorn in het oog. De bijdrage - die varieert van een paar tientjes tot honderden euro's - is niet voor iedere ouder op te hoes ten. Daarbij doen sommige scholen alsof de bijdrage verplicht is in plaats van vrijwillig. „In de wet staat al dat dit niet mag", zegt SP- Kamerlid Peter Kwint. „Maar scho len mogen kinderen wél weigeren bij buitenschoolse activiteiten als ouders niet hebben betaald." Als de SP in de afgelopen jaren meldpunten voor misstanden met de ouderbijdrage opende, 'regende' het daar klachten. Deze krant schreef eerder over kinderen die niet mee mochten op schoolreisje en in plaats daarvan klusjes moes ten opknappen op school. In Helle- voetsluis wilde een basisschool eind vorig jaar zeven leerlingen weigeren bij een kerstdiner om een niet-betaalde ouderbijdrage. Ieder jaar hoort GroenLinks- Kamerlid Lisa Wes- ter- veld dit soort voorbeelden. „En ie der jaar spreekt de Kamer daar schande van. We kunnen weer schriftelijke vragen stellen, maar we kunnen ook de wet aanpassen." Dat bleek simpel te kunnen, ont dekte Westerveld, door in be staande wetsteksten één zinnetje toe te voegen bij de passages over de vrijwillige ouderbijdrage die ver plicht in schoolgidsen moeten staan: 'Het niet voldoen aan deze bijdrage door ouders of verzorgers mag niet leiden tot het uitsluiten van de leerling van bepaalde schoolactiviteiten, of deze nu on derdeel zijn van het verplichte on derwijsprogramma of niet.' Als ouders met een krappe beurs nu de bijdrage niet kunnen betalen, kan Stichting Leergeld hen te hulp schieten. Dat is goed, zegt SP'er Kwint. „Maar kinderen moeten niet afhankelijk zijn van liefdadigheid. Ze moeten gelijke kansen krijgen, of je nou rijke of arme ouders hebt." Het risico dat alle ouders door het wetsvoorstel stoppen met betalen van de ouderbijdrage nemen de Ka merleden op de koop toe. Kwint: „Ik heb liever dat de hele klas naar een goedkope speeltuin gaat dan de helft van de klas naar een duur pretpark." GroenLinks en SP vinden dat dit ongelijkheid in de hand werkt en komen vandaag met een initiatief- wet die dat verbiedt. De vrijwil lige ouderbijdrage, die door basisscholen, middel bare scholen en mbo's wordt geheven woensdag 28 februari 2018 GO Masturberen Ik ben van een andere generatie, Toen in 1982 mijn eerste bundel r 'Niet betaald? Wel mee op schoolreis' Tegen de 70-jarige Peter L. uit Hendrik-ldo-Ambacht is gisteren twee jaar cel geëist wegens ja renlang misbruik van zijn ver standelijk beperkte nicht. Vol gens officier van justitie Natasja Van Collenburg maakte de ver dachte op stuitende wijze mis bruik van zijn positie. Marco Willemse Utrecht Kinderen moeten niet worden uitgesloten van een kerstviering of een schoolreisje als hun ou ders de vrijwillige ouderbijdrage niet hebben betaald. Nu mogen scholen kinderen van wie ze geen geld hebben ontvangen nog weigeren bij excursies of het Sinterklaasfeest op school. Hanneke Keultjes <4 SP-Kamerlid Peter Kwint: „Liever de hele klas naar een goedkope speeltuin, dan de helft naar een duur pretpark." FOTO HH Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15