Gemeenten eisen geld van Dupont en Chemours TAW'S ■lip» o' Bijkomen van de oorlog 14 Mishandelde moslima doet haar verhaal De twee in Dordrecht gevestigde chemiebedrijven hebben beide stoffen jarenlang uitgestoten. Pas later werd duidelijk dat de stoffen ernstige gevolgen hebben voor mens en milieu. Bewoners en werknemers hebben jarenlang ver hoogde risico's gelopen op ernstige aandoeningen en bouwgrond en drinkwater raakten vervuild. „Dat is onacceptabel voor ons en onze inwoners", zegt wethouder Rik van der Linden van Dordrecht. „Wij vinden dat de veroorzakers daar volledig aansprakelijk voor zijn. We maken veel kosten en lijden schade. Dat wordt betaald van gemeen schapsgeld. Vanuit de gedachte dat 'de vervuiler betaalt' is dit een logi sche stap." Chemours bevestigt dat het de brief van de gemeentes heeft ont vangen. „Op die brief gaan we tijdig reageren. Dat doen we op dit mo ment nog niet. Het is helder dat wij de gemeenschap waarin wij wer ken respecteren. We blijven ons op stellen als verantwoord 'burger' in die gemeenschap." In een brief aan de directie van het bedrijf noemt de advocaat van de drie gemeenten onder meer de kosten voor diverse bodem- en ge zondheidsonderzoeken, ambtena- renkosten en schade door uitge stelde bouwprojecten als gevolg van bodemverontreiniging. De stap van de drie gemeenten is opmerkelijk: met name Dordrecht, waar Dupont al sinds de jaren 6o een belangrijke werkgever is, bleef lang mild in de richting van beide bedrijven. De Sliedrechtse wethou der Hannie Visser is dan ook blij dat de drie gemeentes samen optrek ken. Of de gemeenten een sterke zaak hebben, is nog de vraag, stelt advocaat Remko Wijling van Van Ardenne en Crince Le Roy Advoca ten, gespecialiseerd in overheids- i Advocaat Wijling vindt het 'toevallig' dat de brief net voor de verkiezingen komt aansprakelijkheidsrecht. „De ge meenten zullen moeten bewijzen dat Chemours en Dupont in strijd met de vergunningen hebben ge handeld, of dat ze meer wisten over de schadelijkheid van de stoffen en deze informatie niet direct hebben gedeeld met het gezag. Alleen als daar duidelijk bewijs voor is, kan het bedrijf voor gaas gaan." Wijling vindt het moment van de brief opmerkelijk. „Ik vind het erg toevallig dat dit vlak voor de ge meenteraadsverkiezingen naar bui ten komt. Als het de burgemeesters écht te doen is om de gezondheid van hun burgers, dan moeten ze al les doen om die fabriek te sluiten. In plaats daarvan maken ze zich druk om het verhalen van kosten." „Ik had 't er net met mijn ouders over en de rest van de familie. En nou ja.Wat mij overkomen is, kan ik - en de rest - niet los zien van hoe dingen veranderd zijn in Nederland. Na de aanslagen van IS en de problemen tussen T\ir- kije en Nederland. Het is verhard, zo zeggen de oudere mensen dat dan in de familie. Dit was tien jaar geleden nooit zo gebeurd, vertelt mijn moeder. Sommige mensen accepteren een ander niet meer, helaas. Omdat ik wil dat dit stopt, doe ik mijn verhaal. „Ik was dus net bij de Jumbo geweest, om een zak chips te ko pen. Ik fietste naar huis, zo rond kwart voor vier was het. Ik reed net over het fietspad toen ineens twee jongens voor mij bleven fietsen. Ik had ze nog nooit eerder gezien. Ze lachten naar elkaar, ke ken mij weer aan, en lachten daarna weer verder. Er gebeurde nog niets. Maar daarna begonnen ze ineens te schelden. 'Kanker moslim', zei de een. 'Met je kan kertheedoek op je hoofd', zei de andere jongen. Ze zeiden dat ik een kanker-Marokkaan was. Maar mijn ouders zijn Turks, trouwens. En oh ja: Allahoe akbar, hoorde ik ook nog. Ik was echt wel bang. Maar ik dacht: ik moet sterk blijven, mis schien stopt het dan. Maar ze hielden maar niet op, terwijl ik bleef fietsen en zij voor mij ble ven slingeren. „'Zet je hoofddoek af.Nu!', zei een van die jongens daarna. Voor het eerst durfde ik toen iets terug te zeggen. Ik zei dat ze hun mond eens moesten houden, dat het ge noeg was. En ja toen.Toen stop ten ze direct met fietsen en duw den mij hard van mijn fiets af. Ik viel. Terwijl ik al met pijn op de grond lag, trapten ze op me in. Op mijn middel, maar ook op mijn hoofd. Ik ben een stukje van de film kwijt, raakte kort bewuste loos. „Ik weet nog dat op een gege ven moment een vrouw met een Ik draag die hoofddoek omdat-ie bij me past. Zo kom ik dichter bij m'n geloof hond voorbij liep. Ze liep door. „Van de shock lukte het me niet om in de benen te komen. Na een paar keer proberen, had ik weer ietsjes kracht. Ik heb even ge wacht tot ik rustig was en fietste door naar huis, alleen. De jongens hadden zelfs mijn zak chips nog gejat, bedacht ik me onderweg. „Thuis zag ik al mijn blauwe blekken. Ik ben naar de huisarts geweest, het bleek dat ik een her senschudding had. „Met mijn vader erbij hebben we aangifte gedaan. Toen de poli tie het bericht verstuurde om ge tuigen te vinden, en het dus in de media kwam, schrok ik zo erg. 'Ja, dan had ze haar hoofddoek maar af moeten zetten', zetten sommi gen onder die nieuws-dingetjes op Facebook. „Waarom hebben ze het er niet over dat ze me daarvoor discrimi neerden? En waarom zou ik mijn hoofddoek afzetten in dit vrije land? Op een straat waar iedereen mag komen.Dus ik ook! Ik draag die hoofddoek omdat-ie bij mij past. Zo kom ik dichter bij mijn geloof. Dat mag toch? Zoals sommige christelijke vrouwen in Nederland ook een doek dragen, om dichter bij God te komen. Waarom zijn er mensen die daar agressief van worden? Ik wil dat niet begrijpen." Het slachtoffer doet anoniem haar verhaal. „Als ik met naam genoemd word, kom ik hier nooit meer van los." woensdag 28 februari 2018 GO BETHLEHEM Saeed en Simba (inzet), twee leeuwen uit het Midden- Oosten, zijn aangekomen in een leeuwenpark bij Bethle- hem in Zuid-Afrika. De dieren zijn gered uit dierentuinen in de oorlogsgebieden in Irak en Iran en tijdelijk opgevangen in Jordanië. Nu kunnen de psy chisch verwonde dieren bijko men van alle oorlogsstress. FOTO'S EPA 'Ze trapten me om mijn hoofddoek' De gemeenten Dordrecht, Pa- pendrecht en Sliedrecht stellen de bedrijven Chemours en Du- pont aansprakelijk voor de ge volgen van de uitstoot van C8 en GenX. Ook willen ze met de be drijven in gesprek over de 'onac ceptabele situatie die is ont staan en nog zal ontstaan'. Peter Groenendijk Ingrid de Groot Dordrecht Ze is in elkaar getrapt en uitge scholden voor 'kankermoslim', zo valt in het proces verbaal te lezen. Het 14-jarig meisje uit Emmeloord dat werd mishan deld, nadat twee jongens op straat eisten dat ze haar hoofddoek zou afdoen, doet haar verhaal. „Ik praat, maar vanbinnen huil ik nog. Waarom gebeurt dit in Nederland?" André Valkeman Emmeloord —mishandelde moslima

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14