REIS VAN DE WEEK €20,- kans op 'dialoog' met Polen KORTING 13 Het afgelopen jaar kwamen er 83.500 meldingen binnen bij de politie van incidenten met verwarde personen. Dat is 12 procent meer dan het jaar ervoor, een record. Ook de ernst van de incidenten neemt toe. Effeweg.nl oF bel 08810 30 800 De politie maakt zich grote zorgen om 'mensen die dreigen af te glijden' en 'mensen van wie het gedrag veel impact heeft op de omgeving'. Zo gebruikten ver warde personen vorig jaar geweld, tot doodslag aan toe, lieten ze de gaskraan openstaan met ontplof fingen tot gevolg, en zwaaiden ze met messen. „De indruk is dat niet alleen het aantal, maar ook de ernst van de incidenten toeneemt", aldus korpschef Pieter-Jaap Aalbersberg van de eenheid Amsterdam, ver antwoordelijk voor de incidenten met verwarde personen. Het komt volgens hem regelmatig voor dat speciale teams moeten worden in gezet om rust te brengen. Aalbers berg: „Honderden politiemensen hebben dagelijks met deze proble matiek te maken." Aalbersberg vindt dat er lokaal te weinig wordt gedaan om te voorkomen dat situaties uit de hand lopen. „Net zoals de politie zouden ook professionals uit de zorg en ondersteuning 24/7 be schikbaar moeten zijn in wijken en buurten", zegt hij. De politie- baas krijgt bijval van de grote steden die zijn verenigd in de G40. Burgemeester van Leeuwarden Ferd Crone, voorzitter van de G40: „Die buurtteams kunnen de zorg niet aan. Heel veel buurt teams moeten bezuinigen." Volgens Crone en Aalbersberg moeten zorgwekkende signalen Verwarde personen Aantal meldingen bij de politie 748?8 ®501 59.471 rn 2013 2014 2015 2016 2017 Het aantal meldingen zegt nog niets over het aantal verwarde mensen in je gemeente over kwetsbare mensen eerder worden opgepikt. „Het hulpaan bod moet beter aansluiten bij de behoeften. We moeten mensen niet uit het oog verliezen", aldus Aalbersberg. Het Schakelteam Personen met Verward Gedrag heeft het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) opdracht gege ven om de aard van de meldingen verder te onderzoeken. Onno Hoes, voorzitter van het Schakel team. „Het aantal meldingen geeft een indicatie, maar zegt nog niets over het aantal verwarde mensen in je gemeente." Vaker thuis Voormalig minister van Volks gezondheid Edith Schippers sloot in 2012 een deal met de geestelijke gezondheidszorg, gemeenten en verzekeraars waarbij besloten werd het aantal bedden terug te brengen van 30.000 naar 20.000 in 2020. Doordat verwarde mensen vaker thuis wonen, lopen inciden ten met deze personen mogelijk vaker uit de hand. In januari stopte de politie met het vervoer van verwarde perso nen, tenzij sprake is van een ver denking van een strafbaar feit. „Helaas moeten we constateren dat het in veel regio's nog ont breekt aan passend vervoer", betreurt Aalbersberg. Verwarde personen werden voorheen - vaak geboeid - in een politiebusje afge voerd. Op verschillende plekken is daar een speciale ambulance voor in de plaats gekomen: de 'psycho- lance'. Aan de buitenkant een doodnormale ambulance, maar de binnenkant is wit en glad. Alle medicijnen en hulpmiddelen zijn weggewerkt achter een wandje, zodat de patiënt minder prikkels krijgt en daardoor rustig kan wor den vervoerd. Initiatieven Volgens Onno Hoes zijn er wel veel initiatieven in het land om de aanhoudende stijging tegen te gaan, maar hij geeft toe: „Al die professionals die ermee bezig zijn, begrijpen wat het probleem is, maar het blijkt toch taaier dan je denkt." Zo duurt het volgens Hoes bijvoorbeeld 'vreselijk lang' voor dat er geld is om projecten te betalen. „Veel langer dan je als nuchter denkend mens zou ver wachten." Volgens Hoes zorgen deze alar merende cijfers er wel voor dat iedereen scherp is. „Het geeft ons een steuntje in de rug, maar daar hebben de mensen met wie het nu slecht gaat en hun familie bar weinig aan." Honderden politiemensen hebben dagelijks met deze problematiek te maken De nieuwe Poolse regering be loofde gisteren op korte termijn een reactie te geven op bezwaren van Brussel tegen de vergaande poli tieke invloed in het rechtssysteem. Timmermans zei te hopen dat een dialoog het gevolg is. „En die is al leen vruchtbaar als ze resultaten oplevert." Timmermans, binnen de com missie verantwoordelijk voor fun damentele rechten, ligt al maanden overhoop met Warschau en kreeg vanuit de vorige Poolse regering felle persoonlijke aanvallen te ver duren. Zeker nadat de commissie in december besloot tot een formele procedure die het land zijn stem recht in Brussel kan kosten. Tim mermans praatte gisterochtend de lidstaten bij over zijn overleg met Warschau: „De raad is zeer betrok ken en steunt de dialoog en onze positie. Iedereen is zeer gehecht aan een onafhankelijke rechterlijke macht." Volgens voorzitter Ekaterina Za- harieva was het niet de bedoeling om in deze vergadering besluiten te nemen, maar ze onderschreef de woorden van Timmermans. Die benadrukte nog eens dat het elke lidstaat vrij staat zijn rechtssysteem naar eigen idee in te richten, maar wel zonder de 'scheiding der mach ten' aan te tasten. De Poolse rege ring handelde in strijd daarmee door in te grijpen in de samenstelling en de procedures van het Poolse grondwettelijk hof, en door de publicatie van een aantal arresten tegen te houden. vfrtrekgarantië Valkenburg, Maastricht van £299"- en Belgische Ardennen 5 daagse busreis VOOR €279, AANBIEDING! woensdag 28 februari 2018 GO Recordaantal incidenten met verwarde personen Marcia Nieuwenhuis Amsterdam □□00 -Onno Hoes, voorzitter van het Schakelteam - Pieter-Jaap Aalbersberg, korpschef politie Amsterdam Vicevoorzitter Frans Timmer mans van de Europese Com missie denkt dat Europa er misschien toch in slaagt de rechtsstaat en democratie in Polen op EU-niveau te krijgen. Frans Boogaard Brussel effeweg.nl Effeweg.nl heeft voor u een gezellig hotel in Valkenburg gereserveerd. We nemen u mee naar het Drielandenpunt in Vaals, de Belgische Ardennen en de watervallen van Coo en uiteraard naar het gezelllige Maastricht. Reist u mee per boot op de Maas of in het authentieke stoomtreintje door het Zuid-Limburgse landschap? Geniet van de uitgebreide maaltijden in ons hotel, neem een drankje tijdens het Happy Hour en wandel zo het gezellige centrum van Valkenburg in. INCLUSIEF k hotelovernachtingen in een comfort kamer k maal ontbijt- en dinerbuffet 2 maal daags gratis kopje koffie of thee 2 maal daags Happy Hour en kopje koffie/ 1 avond live entertainment Oud-Hollandse spellenavond met hapjes Entree Holland casino en recreatiecentrum GRATIS WiFi in het gehele hotel Begeleiding door uw chauffeur reisleider Vervoer per TouristClass touringcar VERTREKDATA EN PRI3ZEN 16 aprJ299T- €279,- 21 meiJ339T €299,- 11,18 jun,€329r- €309,- 23julJ339r- €319,- 6, 27 aug€3397- €319,- lOsep^329r- €309,- 2k sepJ3J97 €299,- lOoktJ39ST- €279,- Fouten voorbehouden. ExcL. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting geldig op nieuwe boekingen gemaakt van 28-02-2018 t/m 07-03-2018. Niet geldig i.c.m. andere acties. Geldig t/m 07-03-18 Kortingscode EWREIS09 HOTEL SCHAEPKENS VAN ST. FYT 3* Dit hotel is gelegen in het levendige en pittoreske Valkenburg aan de Geul. Dit familiehotel heeft een prachtige ligging en beschikt over een restaurant, sfeervolle bar en een prachtige tuin met groot terras waar u kunt genieten van o.a. de omgeving van Valkenburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13