EUWS 11 Thijs en Merel geven kind een passend stemgeluid EXPRESSIE computer. Of Faaseboek, in plaats van Facebook. Ik vond dat heel vervelend, want ik kan er niets aan doen dat ik een computerstem heb." De tiener heeft bij haar geboorte zuurstoftekort gehad. Daardoor kan ze niet praten en is ze spas tisch. Valerie is rolstoelgebonden. Haar spraakcomputer bedient ze met haar ogen. Maar deze jonge dame is bepaald niet op haar ach terhoofd gevallen. Ze heeft haar mening klaar, tijdens gesprekken verschijnt voortdurend een brede lach op haar gezicht en een prach tige twinkeling in haar ogen. Linksom of rechtsom: Valerie maakt precies duidelijk wat ze denkt. „Toen ze nog jonger was, hoorde ik haar zusje ineens zeg gen: ik zie er helemaal niet stom uit", vertelt moeder Marjolein. „Ik dacht: oké, waar komt dit van daan? Er is helemaal geen gesprek geweest. Toen zei haar zusje: Vale rie zegt dat ik een stomme rok aan heb. Dat wist ze dus precies duide lijk te maken zonder het hardop uit te spreken." Kortom: Valerie was het uitgele zen jurylid om de beste kinder stemmen uit te kiezen. Uitspraak, Ik kreeg kippenvel toen ik het resultaat hoorde accent, geen slissende s. Valerie heeft de stemmen uiterst kritisch benaderd. „Ik herkende een stem van Telekids. Die viel meteen af, want daar wil je niet mee geassoci eerd worden." Hoe ze dat weet? De stem van Valerie zit in sommige navigatiesystemen. „Mijn ouders kregen opmerkingen als: hé, Vale rie zit bij ons in de auto. Ze heeft dezelfde stem als de TomTom. Dat is heel vervelend, want dit is wel mijn stem." Eikel Deze tiener mocht ook meeden ken over woorden die de spraak computer écht moest kunnen zeg gen. Een paar voorbeelden uit haar koker: düh, chop chop, yolo you only live onceen eikel. Valerie lacht als ze dat laatste woord hoort. Ze zegt: „Dat zijn woorden die je normaal ook zou zeggen als je kunt praten." Valerie is super trots op het re sultaat. Want terwijl zij altijd met een eentonige computerstem heeft moeten praten - 'ik zou nu niet anders willen, want deze stem hoort bij mij' - kunnen de kinderen die nü afhankelijk zijn van een spraakcomputer heel an dere geluiden laten horen. Als ze hun moeder willen roepen, kun nen ze bijvoorbeeld de toon kie zen waarop ze dat doen. Als ze willen schelden, kan dat en maakt het nog indruk ook. Valerie: „Ik kreeg kippenvel toen ik het resul taat hoorde. Hoe geweldig is het dat een kind op een enthousiaste manier zijn moeder kan roepen als het een goed punt op school heeft gescoord. Ik hoop dat de kinderen deze stemmen bij zichzelf vinden passen en de spraakcomputer meer gaan gebruiken." Hoe leuk die kinderstem Thijs ook is, Twan heeft er genoeg van. Hij zoekt naar de pictogrammen om dat haarfijn duidelijk te ma ken. „Ik ben klaar. Twan wil stop pen. Hij moet uit." Zijn moeder lacht en verontschuldigt zich: „Sorry hoor, hij is heel duidelijk." woensdag 28 februari 2018 GO Natasja van Staalduinen praat via een tablet met haar 12-jarige zoon Twan. Nu de spraakapp ook een kin derstem heeft, maakt Twan meer gebruik van het hulp middel. FOTOMARCODE Ze worden soms raar aangekeken als ze van zich laten horen. Want een volwassen stem klopt niet bij een kind. Met de kinder stemmen Thijs en Merel krijgen kinde ren in hun spraak- computer een eigen geluid. De hoop is dat ze daardoor meer gaan praten. Zo'n 50.000 kinde ren kunnen niet zelf standig praten. Een deel van hen is af hankelijk van een spraakcomputer om zich te kunnen uiten. Sinds gisteren is Proloquo2Go met Nederlandse kinder stemmen in de lucht. Voor het eerst zijn er kinderstemmen in een spraakcompu ter, inclusief woor den en uitdrukkin gen die bij kleintjes en tieners passen. „Een klein kind zegt geen hond. Dat zegt woef woef. Dus wij hebben woef woef in de app laten opne men", vertelt logope diste Willemijn Wet- zels. „Een stem als Siri of in een naviga tiesysteem is niet gemaakt als com municatiemiddel. Daar hoeft geen ex pressie in te zitten. Maar die stemmen belanden wél in spraakcomputers." De kinderstemmen gebruiken wel ex pressie. Ze praten op verschillende toonhoogten, spre ken woorden als mama op verschil lende manieren uit. Zo kan een kind precies benadruk ken hoe hij bedoelt wat hij zegt. Logope diste Wille mijn Wet- zels. FOTO KOEN VERHEIJDEN De hoop is dat kin deren zich beter met het apparaat kunnen identificeren en meer gaan praten. „Hierdoor gaan ze de spraakcomputers al jong meer gebrui ken in plaats van dat ze alleen het hoog nodige zeggen", ver klaart Hans van Bal- kom, hoogleraar on dersteunde commu nicatie aan de Rad boud Universiteit. „Als er prettiger ge luid komt, reageert de gesprekspartner anders. Die kinderen zien ook dat ze mak kelijker contact kun nen maken." -Valerie Schoonen koos de beste kinderstemmen uit Pictogrammen maken het kin deren gemakkelijker te 'praten'. Kijk op onze site bij /video De stemmen van Thijs en Merel zijn een uitkomst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11