9 maar zeggen: de spullen moeten klaar liggen om te gebruiken. En passen. Dubbele sokken gaan al leen maar schuiven. Echte fanatie kelingen gaan met blote poten in het leer. „Dan vormt de schaats zich naar de voet." Voor mindere goden is een speelkaart in de hiel essentieel als middel tegen blaren. Staas: „Trekt nog gemakkelijk aan en uit ook." Oh ja: geknipte nagels zijn een must bij lange tochten, als de voet uitzet en het schaatsleer begint te krimpen. Een te lang exemplaar kan - ai - afgeklemd raken. 3 Hou het warm Vroeger reed Oldenkamp met een zeemleer onder zijn trui, de wat flexibeler variant van een laag kranten die de bewegingsvrijheid nogal belemmert. Die tijden zijn geweest, voor mensen die willen investeren althans. „Ik heb zelfs een winddichte onderbroek. Bij de schaatswinkel is alles te vinden, het hoeft niet koud te zijn." In elk geval geldt: drie lagen zijn essentieel om het warm te houden. Staas: „Neem een extra muts en handschoenen mee, voor als wat je aan hebt nat wordt." Eten en drinken kan in een washandje om te voorkomen dat het bevriest. 4 De houding Voor schaatspro's is het soms niet om aan te zien, gekrabbel op een vierkante meter. Nog even de basis voor stroeve ledematen: recht op de schaatsen staan (er zijn schaatsen met extra steun om de enkels), buikspieren aanspannen, een ondiepe zithouding aannemen en opzij afzetten met de hak. Wie geen oefenles wil nemen, kan een ervaren schaatser om hulp vragen. En nee, Oldenkamp houdt er een strenge selectie op na, als hij te vinden is op de Geul in Wageningen. „Ik geef alleen tips aan lieve kinderen en mooie dames." Anders komt-ie zelf niet meer aan schaatsen toe. 5 Eerste hulp bij kramp Veel drinken voorkomt het, maar wie toch geveld wordt door een vreselijk geval van kramp moet zo snel mogelijk rekken en strekken. Vraag desnoods een ander om aan je teen of been te gaan hangen, om helse pijnen te stoppen. 6 Let op je achterhoofd Schaatsleraar Staas herkent de klap uit duizenden. Een doffe landing op het achterhoofd, veelvoorkomend bij een achterwaartse valpartij, kan opgevangen worden door een speciale helm. Zo is er ook schaatskleding met kussentjes op andere landingsplaatsen, zoals de knieën. De eenzame schaatser die dat niet wil dragen, kan een briefje met persoonsgegevens, een mobieltje en wat geld meenemen om te zorgen dat de weg naar huis na een val sneller te vinden is. 7 Geniet ervan! Vroeger was Oldenkamp altijd de eerste op het ijs. Zijn slagen waren het startschot voor alle anderen. Nu heeft hij een rivaal. Een jonge student met een prachtige slag was hem onlangs nog voor. Op zijn leeftijd geniet hij er ook van te kijken. Ter afsluiting: bewaar de erwtensoep met borrel als afsluiter. Staas: „Niet tijdens, dan wordt het niks." IJsdikte dinsdag 27 februari 2018 GO bij min 21 graden tie is het gebrek aan mo gelijkheden voor een paar korte afdalingen op de ski's, zodat het bleef bij poses in de sneeuw. Prinses Ariane, die eer der bij het schaatsen haar pols brak, was vol doende genezen om te skiën. Prinses Beatrix liet de persontmoeting aan zich voorbijgaan. FOTO'S ANP/ROBIN VAN LONKHUIJSEN Kijk op de site bij /video voor beelden van de koninklijke familie in de Oostenrijkse sneeuw Bij min 21 graden Cel sius poseren koning Willem-Alexander, Maxima en hun dochters Amalia (14), Alexia (12) en Ariane (10) in de Oos tenrijkse sneeuw. De traditionele fotosessie was dit jaar niet in Ober- lech, maar op de Rüfi— kopf, op 2.35D meter hoogte boven Lech. Voor deze wat lastig toegankelijke plek was gekozen om de vakan tiegangers te ontlopen die zich de afgelopen jaren steeds vaker tus sen de fotografen mengden om zelf foto's en filmpjes te maken. Het koninklijk gezin arri veerde goed ingepakt tegen de kou met de ski- gondel op de berg. Na deel van de nieuwe loca- KNSB-norm voor toertocht Elfstedentocht-norm di27 wo 28 do 1 vr 2 za3 zo 4 ma5 di6 wo7 in cm voor Midden Nederland, in water van 2 meter diep Verwachte, gemiddelde ijsdikte Gem. temp. O staan op ijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9