Ontbijtkoek bi de koffie ANGELA DE JONG 5 Column ies is dood.' Bizar hoe dat nieuws kan in slaan, ook bij een 42-jarige die eigenlijk te I jong is om enige tv-herinnering aan de glorietijd van Mies Bouwman te hebben. Zo is het toevallig ook nog eens een keer, Een van de Acht, Mies, Open het Dorp - allemaal ver voor mijn tijd. Alleen het laatste seizoen van In de Hoofdrol, begin jaren 90, heb ik 'live' meegemaakt. Maar hoe bijzonder zij was, hoe excellent in haar vak, leerde ik toen ik de jaren daarna al die legendarische programma's van haar terugzag. In fragmenten uiteraard, zoveel is er uit die tijd niet bewaard gebleven. was. Ze had geen autocue nodig, bereidde zich ge woon grondig voor en babbelde tegen de camera en het studiopubliek zoals u en ik thuis de dag doornemen met onze partner en kinderen. Dat maakte haar destijds al bijzonder en anno 2018 ei genlijk nog steeds. Ze deed zich niet beter voor dan ze was, gebruikte geen nodeloos ingewikkelde woorden, zei het zoals het was en zag er ook niet buitenaards knap uit. Al die aandacht en nadruk op uiterlijk bij de huidige generatie presentatrices, daar ergerde ze zich juist nogal aan. Ook in haar doen en laten was ze heel gewoon. Jaren na haar vrijwillige pensioen, had ik de eer haar te interviewen omdat haar biografie net uit was. Ze wilde best desgevraagd nog eens in die successen van vroeger duiken. Maar het ge sprek werd pas echt leuk toen het over haar leven als echtgenote, moeder en oma ging, haar tuin en het plakje ontbijtkoek 's ochtends bij de koffie. Gek dat dat soort details je uiteindelijk bijblijven. Net als het gegeven dat ze altijd zelf de cadeautjes kocht voor de lopende band van Een van de Acht. Het is toch te hilarisch: de grootste tv-ster van dat moment die op maan dagochtend in de Bijenkorf de prijzen shopt. Ziet u het Linda de Mol en Chantal Janzen al doen? Maar wat haar echt uniek maakte, was haar warmte. Die hartveroverende glimlach die dwars door de beeldbuis heen brak en die elke kijker thuis op de bank het gevoel gaf dat haar 'lieve, lieve mensen thuis' toch vooral voor hem of haar was bestemd. ingeboet, bleek toen ze afgelopen jaren twee keer aanschoof bij De Wereld Draait Door. Als Mies in de studio zat, dan gebeurde er iets bijzonders, zo sim pel was het. En zo hoort tv te zijn. Daarom durf ik toch te zeggen: Dag lieve Mies, ik ga je missen. Net als de rest van Nederland! Wat haar echt uniek maakte, was haar warmte Komrij, in 1976 tv-criticus voor NRC Handelsblad, schreef: 'Een van de acht. Hoeveel van die shows heb ik niet gezien? Je vergeet ze onmiddel lijk als iets afzonderlijks, ze vallen in je herinnering samen tot één spook achtig voorspelbaar geheel, dat weer tot de volgende Bouwman-bouillon is te extraheren: enig, fantastisch, prima, oh wat mooi, allersnoezigst, lieve kandidaten, ik vond het uitste kend, heerlijk, lekker, enig, ontzet tend, licht uit spot aan, hup schiet op, leuk, enig genoten, Tony Nolten.' Mies Bouwman zei in 1993 de tv vaarwel. „Ik ben van nu af aan me vrouw Timp. Ik kap met alles. Ik ben geen mens van een beetje." Desgevraagd gaf ze met enige re gelmaat haar visie op het huidige Hil versum, dat steeds verder leek af te staan van de omroepwereld waarin zij groot was geworden. Zo vergeleek ze de tv met 'een winkel waarin uit sluitend Mona-toetjes te koop zijn', doelend op de eenheidsworst van programma's en hekelde ze de dicta tuur van de kijkcijfers die veel ver nieuwing en initiatiefin de weg zou Ik ben van nu af aan mevrouw Timp. Ik kap met alles. Ik ben geen mens van een beetje staan. Over haar vakgenoten was ze evenzeer uitgesproken. „Er zijn zo weinig persoonlijkheden. De gelijk vormigheid straalt van het scherm. Hoor je tegenwoordig nog iemand uh zeggen? Zich vergissen of zeggen: 'nou ben ik uw naam toch vergeten. Als uitzonderingen noemde ze Linda de Mol en Paul de Leeuw. Van 'Hilversum' bleef ze inderdaad ver weg. Ze miste de schijnwerpers niet. „In dit vak ligt voortdurend het gevaar op de loer dat je jezelf belang rijk gaat vinden. Daar ben ik, geloof ik, op het nippertje aan ontsnapt. Het is goed als je thuiskomt en hoort: 'Mam, waar ligt m'n gymbroek? Dat brengt je terug bij nul." In januari van dit jaar werd Mies Bouwman met een longontsteking opgenomen in het ziekenhuis. In 2009 onderging ze al een hartopera tie, die ze goed doorstond. Maar, zo wisten intimi, over de dood van haar echtgenoot Leen Timp, die in 2023 overleed, kwam Mies Bouwman nooit heen. De man die haar altijd liefkozend 'Miesje' noemde was haar alles in het leven. 1968 1987 dinsdag 27 februari 2018 Haar grote kracht was dat ze volkomen naturel Zelfs jaren na dato had die kracht nog niets „Mies Bouwman was mijn tv-heldin. Autonoom, geestig, volstrekt zichzelf - ook in tijden dat dat (nog) niet vanzelfsprekend was. Tot op het laatst betrok ken bij de authenticiteit van televisie." -Cornald Maas, tv-presentator „Mies Bouwman was een van de eersten die in een talkshow het gevecht durfde aan te gaan. In Mies en scène, maar ook in Zo is het toevallig ook nog eens een keer. Ze heeft heel wat over zich heen gekregen. En ze is wel overeind gebleven. Sonja Barend en Mies Bouwman hebben de Nederlandse te levisie kleur gegeven. Als twee vrouwen. Op een heel eigen manier. Ze was een ontzettend leuke, warme vrouw. Aardig. Attent. Wat het mooie was: ze gunde een ander ook succes en dat kunnen alleen de heel groten." -Frits Barend, journalist en tv-presentator V.l.n.r.: Wil lem Duys te gast in Mies en scène, als presentatrice in de popu laire tv-show Een van de Acht en bij de intocht van Sinterklaas. - Mies Bouwman, in 1993 bij haar afscheid van de tv Wat zijn uw herinneringen aan Mies Bouwman? oproep.pzc@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5