Slecht advies over molens 'Zorgen over aanleg van nieuwe natuur' V Ride fietst dit jaar voor hersenonderzoek Spuiten II!! 2 Schaatsen in Zeeland. Gaat het er op het einde van deze winter toch nog komen? De ijsclubs zijn er klaar voor, maar het is spannend. IJSBAAN SCHAATSEN Commentaar Van de Stichting Gigawiek tot Zonvoorwind. Neder land staat bol van de groepen die strijden tegen de plaatsing van windturbines. Ze krijgen een steuntje in de rug van het onderzoeksbureau NederWind. Dat advi seert de overheid om de bouw van molens op land snel af te remmen en voortaan vooral op zee te mikken. Neder- wind becijfert dat windparken op zee goedkoper zijn en meer opleveren. Bovendien constateert NederWind dat molens op zee minder overlast veroorzaken en dat ze dus goed zijn voor het draagvlak voor groene energie. Dit rapport van Kees Pieters geeft een aardig inzicht in de keuzes die de overheid heeft bij het verlenen van subsidie. Verder is het zwak. Ja, er kunnen nog wel een paar grote windparken bij op zee. Ja, in dichtbevolkt Nederland ver oorzaakt een windmolen op land als snel overlast. En ons land wordt niet mooier van al die grote draaiers. Maar Pie ters doet net of de zee een vrije ruimte is waar onbeperkt kan worden gebouwd. Visserij, natuurwaarden, vaarroutes, het is voor hem kennelijk van ondergeschikt belang. Verder besteedt hij weinig aandacht aan de hoge kosten van de aanlanding van stroom. Het rapport verliest elk spoor van objectiviteit in de bijlage met 36 organisaties die geen mo lens op land willen. Nederland is slecht af als het beleid op dit soort smalle adviezen wordt gebouwd. NederWind doet net of de zee een vrije ruimte is waar je onbeperkt kunt bouwen Verkwisten van gemeenschapsgeld aan onder meer de aanleg van 'fan- tasiedijken' in het kader van de Staats-Spaanse Linies moet daar naast voorkomen worden. Ook ziet Lijst Babijn niets in ontpolderen en windturbines. Er moet daarentegen wél geld worden uitgetrokken voor gratis openbaar vervoer voor senio ren, openbare wifi op plekken in de gemeente en verwaarloosde ge meentelijke wegen, trottoirs en groen. Ook moeten scholen in kleine kernen zoveel mogelijk behouden worden. Om jongeren bij politiek te betrekken wordt er op initiatief van Lijst Babijn ook een klankbord groep voor de jeugd opgericht. De partij pleit in het programma ver der voor een verlaging van de tarie- Lijst Babijn wil jongeren bij politiek betrekken met een klankbordgroep ven van de Westerscheldetunnel en het fietsvoetveer, hondenvrije stranddelen gedurende een aantal maanden per jaar en samenwerking met andere gemeenten. ALMANAK In die Oost-Souburgse tandarts praktijk werken tandartsen van meerdere nationaliteiten. Vak kundige, ervaren heelmeesters van de mond zijn schaars en de praktijk was blij met zo'n collega van Griekse afkomst. Die is goed op dreef in het Nederlands, al zoekt hij soms nog naar een woord. Zoals bij die patiënte. Na het trekken van de kies was het beter enige dagen nog niet te... te... Hij dacht naarstig na, wij zend naar zijn mond. „Spuiten?" probeerde hij. De patiënte en de assistente dachten hard mee. „Spugen?", gokten zij. Het ver schil was subtieler. „Snuiten!" Kookcafévoor kinderen begint AARDENBURG Zeeuwse Komedie speelt Moederhuis Wagens kijken op carnavalsmarkt RETRANCHEMENT Aperitiefconcert Vincent Chambon Het ijs dat de vorst 's nachts brengt, halen tot nu toe zon en wind overdag weer weg. Maar de Siberische beer geeft de Zeeuwse ijsclubs hoop. Misschien donder dag of anders vrijdag schaatsen. Al is het maar een dagje, want in het weekend is het gedaan met de winterse temperaturen. De onder gezette ijsbanen worden bewaakt om te voorkomen dat het kostbare ijslaagje wordt gebroken door on verlaten. Een rondgang door de provincie bespeurt een voorzichtig opti misme bij de ijsclubs. Neem IJs vereniging Winterleven in Oos- terland. Die heeft de koek en zo- piekraam al neergezet. De paar nachten vorst zijn hard nodig om de dikte van de ijsvloer te laten aangroeien tot de minimaal ge wenste dikte van 7 centimeter, al dus voorzitter Arjan Steenpoorte. Hij heeft zijn pijlen voorzichtig gericht op donderdag of vrijdag. „Stel dat zaterdag de dooi inzet en het ijs is vrijdag nog maar 6 centi meter dik, dan proberen we het gewoon ook maar. Dan het ijs Zaterdag geven ze zeven graden overdag af dus kun je binnen no-time waterpoloën in plaats van schaatsen maar kapot. Als het dan toch maar voor één dag is. Maar dan hebben we in ieder geval weer een keer ge schaatst." Elk jaar wordt in Nederland bij circa 1.200 mensen een kwaadaardige hersentumor vastgesteld. Het me rendeel is tussen de 50 en 75 jaar oud. Hersentumoren zijn de vijf tiende meest voorkomende kan kersoort. Mannen krijgen iets vaker een hersentumor dan vrouwen. Een kwart van de mensen met een kwaadaardige hersentumor is 5 jaar na de diagnose nog in leven. Na 10 jaar is dat slechts 15 procent. In 2016 overleden 883 mensen aan een kwaadaardige hersentumor. Vorig jaar deden ruim zesdui zend mensen mee aan de Delta Ride for The Roses, die voor het eerst ook routes in Zeeuws-Vlaan deren had. De charitatieve tocht bracht toen 150.000 euro op. Dat geld ging naar onderzoek naar de gevolgen van beweging en voeding op de bijwerkingen na behandeling van prostaatkanker. Ook de opbrengst van de lande lijke Ride for the Roses die op 9 sep tember wordt gereden, is voor on derzoek naar hersenkanker. dinsdag 27 februari 2018 ii Lijst Babijn maakt zich zorgen over de aanleg van nieuwe na tuur in de gemeente Sluis en windt daar geen doekjes om: na tuur moet toegankelijk zijn voor mensen en natuurbehoud is een goede zaak, maar 'Sluis is deze doelstelling ruimschoots voor bijgeschoten'. Dat staat in het verkiezingsprogramma. Sophie Stockman Sluis Tip? redactie@pzc.nl HULST Kinderen kunnen zich vanaf morgen elke twee weken uitleven achter het fornuis. In navolging van het Happy Kookcafé van stichting Hulst voor Elkaar, waarbij volwasse nen gezond en goedkoop leren koken, is er nu ook een gratis kookcafé voor tien kinderen van acht tot twaalf jaar. Aan de Ta bakstraat 22 wordt acht middagen gekookt van 14.00 tot 17.00 uur. Op geven: info@hulstvoorel- kaar.nl. De Zeeuwse Komedie speelt zondag een voor stelling in Aardenburg. In Het Lam aan de West straat wordt Het Moeder huis opgevoerd. Het stuk gaat over Fokje Brevet- Pasma (foto), een vroed vrouw die met haar oud ste dochter tijdens de Eerste Wereldoorlog in Vlissingen een instituut runde waar hoogzwan gere Belgische vrouwen terecht konden. Aanvang: 14.30 uur. En tree bedraagt 7,50 euro. HULST Ruim twintig Zeeuwse carnavalsclubs verkopen zaterdag hun carnavals wagens, kleding en an dere attributen. In de loods aan Meridiaan 48 op het Hulster bedrijven terrein Hogeweg kunnen bezoekers van 10.00 tot 16.00 uur terecht, ook om de wagens nog eens te bewonderen. De orga nisatie is in handen van carnavals- en wagenbou wersvereniging Magdale- nastraat 18. Gitarist Vincent Cham bon geeft zondag een aperitiefconcert in d'Ouwe Kerke in Retran- chement. Chambon speelt met gitarist Ro- mano van Brabant en bassist Quinten de Vlae- minck muziek geïnspi reerd op het Rosenberg Trio en Django Rein- hardt. Aanvang 11.00 uur, kaartjes 7,50 euro. Siberische Theo Giele Vlissingen - Pierre Kruizinga, IJsclub De Zwarte Weel Wel een bordje, maar geen ijs in Hulst, fotocamileschelstraete De opbrengst van de 10e Delta Ride for the Roses, die dit jaar op 9 en 10 juni (Goes en Terneu- zen) op het programma staat, wordt besteed aan onderzoeken naar hersenkanker. Ab van der Sluis Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55