Het dorpshuis is een gezellige ontmoetingsplek voor de ouderen 7 Buurten Kerkwerve is nog zo n dorp waar kinderen rustig op straat kunnen spelen en de buren bij elkaar kunnen aankloppen als het nodig is. Twee meisjes rijden ge knield op een skate board rondjes rond de kerk van de Her vormde Gemeente aan de Ring in Kerkwerve. Een paar straten verder, in de Beatrixstraat, spelen ook kinderen buiten, maar dan in het achtergelegen speel- tuintje. Het zijn de drie kinderen - Hanna (8), Ruth (7) en Bram (5) - van de beheerder van het dorps huis 't Zuudénde, dat ook in de Beatrixstraat staat. Marianne van Mourik (36) heeft ze meegeno men, omdat ze vakantie hebben. „Dat kan met deze baan." De Zierikzeese is sinds 1 januari beheerder van het dorpshuis in Kerkwerve, dus voor haar is alles nog nieuw. „Mensen vroegen me of ik alles zou laten zoals het is. Maar ze zeiden ook dat het goed was als ik iets wilde veranderen." Het zegt wat over de mentaliteit van het dorp. „Je hebt hier geen last van bemoeizucht, maar is het nodig, dan kun je bij elkaar aan kloppen. Dit is een prettig dorp", zegt de in Kerkwerve geboren en getogen Pia Berrevoets. Marianne komt oorspronkelijk uit Herwij nen, een dorp in de Betuwe dat volgens haar vergelijkbaar is met Kerkwerve. „In Herwijnen speelt het dorpshuis een grote rol." Marianne wil dat het die beteke nis ook krijgt in Kerkwerve. En dat betekent meer mensen van haar leeftijd trekken en meer jeugd. „Nu is het vooral een ontmoe tingsplek van de ouderen in het dorp. Er is hier geen verzorgings huis", verklaart Marianne. „Ik wil dat het dorpshuis een plek voor ie dereen wordt." In elk geval komt de 95-jarige Jan van Damme („ik word in april 96") graag naar de wekelijkse soos. „Om er eens uit te zijn en met an dere mensen te praten." En om te sjoelen. Hij is geboren buiten het dorp, aan de Heuvelsweg, waar hij jarenlang samen met zijn broer het ouderlijke akkerbouwbedrijf runde. Toen ze het spul verkoch ten, ging Jan in het dorp wonen aan de Kerkweg. En daar wordt goed voor hem gezorgd, zegt hij. „Ik heb geen armoe hoor." Bij zijn laatste keuring werd zijn Als 's morgens de gordijnen te lang dichtblijven, kloppen de buren aan om te kijken of alles goed is rijbewijs niet verlengd, omdat zijn ogen achteruitgaan, dus hij rijdt geen auto meer. „Ik kan het nu aan andere mensen vragen als ik om boodschappen wil." Adri Berre voets (84) uit de Vroonstraat woont al 60 jaar in het dorp waar ze kwam wonen met haar, inmid dels negen jaar geleden overleden, echtgenoot. Haar jeugd bracht ze door buiten het dorp, vlakbij het Pikgat. „Vroeger was het wel leuk om afgelegen te wonen, maar als je ou der wordt, ben je liever 'onder de buren'. Ik heb leuke buren. Ze ko men op de koffie of soep eten. En als 's morgens de gordijnen te lang dicht blijven, kloppen de buren aan om te kijken of alles goed is." Hoewel er geen winkels meer op het dorp zijn - er is nog een ga rage- en een keukenbedrijf en een café met cafetaria - is er nog wel wat te doen. Zo kijken Adri en andere dorps bewoners uit naar de tweejaar lijkse rommelmarkt van de Her vormde Gemeente, de zaterdag voor Pinksteren. „Het is dan altijd heel druk. Het andere jaar organi seert de andere kerk (de Christe lijk Gereformeerde Pniëlkerk, red.) altijd een rommelmarkt." En ook Koningsdag is gezellig. „Dan krij gen we 's morgens in het café altijd koffie met gebak." Volleybalclub Kerkwerve heeft overigens een ei gen voetbalclub, WIK, en een ge lijknamige volleybalclub. Van de laatste was Marianne lid. Ze peilt bij haar teamleden of er iets is wat ze missen in het dorpshuis. „Want dan kan ik er iets aan doen." In elk geval houdt ze de activi teiten van haar voorgangster Ina van Kan in stand. „Er is mij na drukkelijk gevraagd of ik de maan delijkse maaltijd wilde blijven doen. We hebben nu net de eerste gehad en er kwamen 21 mensen eten." dinsdag 27 februari 2018 ■SP Leuk om 'onder de buren' te zijn Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: KERKWERVE Valeska Nastaly - Adri Berrevoets Pia Berrevoets, Margreet Bos en Marie-Louise Jansen volgen een bloemschikcur sus van Joke de Rijke (tweede van links) in het dorpshuis. A Jan van Damme (96) is aan de beurt. Links Corrie Rentmeester en Adri Berrevoets. Achterin Gre Berrevoets (staand) en rechts Jo van der Have fotos marieke mandemaker A Marianne van Mourik met haar kinderen Bram, Ruth en Hanna.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51