Boos over dichte deuren Sporthal Baskensburg Als snelheid Langevieleweg nu omlaag gaat, wil Rijk subsidie terug 7 WOONWERKGEMEENSCHAP DEWOONGAARDA Peter Simpelaar (38, Ovezande) en Abe (1): Nu is het nog een boomgaard aan de rand van Serooskerke. Als alles goed gaat woont er over ruim twee jaar een groep mensen die respect voor natuur en milieu hoog in het vaandel heeft staan. Zij willen er twintig woningen en een gemeenschappelijke ruimte betrekken. F rits den Heijer (68) uit Biggekerke tuurt naar de fruitbomen langs de Vrouwen- polderseweg bij Se rooskerke. „Dit wordt een plek voor jong en oud waar het delen van spullen heel gewoon is en waar je elkaar helpt", vertelt hij. Den Heijer is een van de initiatief nemers van de woonwerkgemeen schap De Woongaard. „Een ge meenschap waar de individuele vrijheid heel belangrijk is, waar veel wordt gedeeld en waar duur zaam samenleven voorop staat." Veertien gezinnen en alleen staanden doen inmiddels mee. Het merendeel woont op Walche ren. Maar ook een stel uit Noot dorp is van plan over twee jaar te verhuizen naar het nieuwe wijkje aan de rand van Serooskerke. De groep is nog op zoek naar gezin nen of alleenstaanden die in de laatste zes vrije woningen willen trekken. „Om ervoor te zorgen dat er een goede mix is, zoeken we nog naar minimaal drie gezinnen met kinderen", zegt Willemien Clement (38, Vlissingen). De groep wil vooral veel zelf doen om op die manier de kosten in de hand te houden. Den Heijer: „Waarom zou ik kijken hoe een ander een sleuf graaft terwijl ik dat ook zelf kan." Daarom willen ze ook zo veel mogelijk zelf de riole ring aanleggen en de bestrating en de straatverlichting regelen. „Waarbij we natuurlijk wel reke ning houden met de eisen die We gaan dit project samen aan op basis van vertrouwen daarvoor gelden." De afzonderlijke wooneenheden, vertelt hij, wor den door de deelnemers gekocht. „Wij zijn een kopersvereniging. Het gemeenschappelijk gebouw en de grond waarop we wonen is van ons allemaal en financieren we samen." Ze zijn nog aan het nadenken over hoe het wijkje er precies uit gaat zien. Een mogelijkheid is het bouwen van de woningen in een halve cirkel en centraal de geza menlijke ruimte waar ook gekookt kan worden. Rondom de wonin gen komt in elk geval veel groen waar ze samen onder meer groente en fruit kunnen verbou wen. „En als iemand daar geen zin in heeft, dan doet hij dat niet. Dan kan hij misschien op een andere manier iets doen waar we met z'n allen plezier van hebben", aldus Inge den Boer (54, Veere). Den Heijer: „We leggen niet vast wat iedereen moet doen. We gaan niet met een of ander puntensysteem werken." Clement: „Nee zeg, we gaan dit project samen aan op ba sis van vertrouwen." Ze willen zo veel mogelijk fruitbomen laten staan. Een deel van de bestaande appelbomen wordt echter gerooid zodat daar andere fruitbomen kunnen komen. „We willen een grote variëteit aan fruit kunnen oogsten." De woningen, houtskeletbouw, worden zo gebouwd dat ze makke lijk zijn aan te passen aan de wen sen van de individuele gezinnen. Clement vertelt ook dat ze straks gebruikmaken van milieuvriende lijke materialen. „En we kiezen voor zonnepanelen om energie op te wekken en een rietfilter (helo- fytenfilter) voor het zuiveren van het afvalwater." Enthousiast Wethouder Jaap Melse is enthou siast over het project. Hij vindt dat het heel erg goed past bij de plan nen van de gemeente Veere om duurzaam bouwen te stimuleren. Ook ziet hij het als een plek waar goed nabuurschap een hoofdrol speelt. „Jong zorgt voor oud en oud zorgt voor jong. Mooi toch." Hij hoopt wel dat de bewoners ook zo veel mogelijk kiezen voor elek trisch rijden en auto's delen. Dat zal zeker gebeuren, verzekert Den Heijer. „Ik wil alles delen, behalve mijn pinpas en mijn vrouw." Frits den Heijer (68, Biggekerke): Inge den Boer (54, Veere) „Ik neem deel aan het project omdat ik graag kleiner wil wonen en ook graag veel meer buitenruimte heb om samen met anderen te werken in de tuin. Ook wil ik graag delen en leven samen met anderen." Geen beheersmedewerker was be reikbaar, merkte Peter Snaaijer, vrijwilliger voor Groene Ster. Via een privécontact kwam er alsnog iemand van de gemeente met een sleutel. Gelukkig maar, Vlissingen had anders een enorme flater gesla gen, vinden de raadsfracties van GroenLinks, PvdA, SGP, VVD en POV in raadsvragen die ze donder dag in de raad beantwoord willen zien. Het voorval bracht grote roe ring in de sociale media, ook bij Rens Reijniers van Lijst Reijnierse. „Gebrek aan mankracht in de be- heersdienst," zegt Snaaijer. „De jongen die er die avond had moeten zijn, had al zoveel overuren ge draaid. Hij had aangekondigd dat hij er niet zou zijn." Hoe dat alle maal zit, willen de raadsfracties, toch al geen fan van het nieuwe ac- commodatiebeleid, precies weten. Enkele jaren geleden zijn de hui zen langs de weg met rijksgeld ge ïsoleerd tegen geluidsoverlast. Voorwaarde was dat de snelheid niet op korte termijn verlaagd wordt. Dan neemt het lawaai na melijk af. „Dus als we de weg niet in 2021 aanpassen maar eerder, moeten we subsidie terugbeta len", waarschuwde verkeerswet houder Chris Simons (VVD) gis teravond in de raadscommissie ruimte. Om hoeveel geld het gaat, laat hij nu uitzoeken. „Geld is niet belangrijker dan veiligheid, maar dit was wel één van de redenen om de weg pas in 2021 aan te passen", stelde Simons. Piet de Bruin van de verkeers- werkgroep 't Zand/Stromenwijk pleitte er gisteravond voor ver sneld maatregelen te nemen op de Langevieleweg. Aanleiding zijn recente ernstige ongevallen. De PvdA ondersteunde dat pleidooi en kondigde aan volgende week in de raadsvergadering een motie in te dienen om de weg volgend jaar al aan te pakken. D66 wees erop dat de gemeente raad eerder een planning heeft ge maakt voor de wegen in de Stro- menwijk. „Voor de Langevieleweg is nu geen geld", vroeg Ad van de Kreeke. „De dekking komt eraan", beloofde PvdA'er Mehmet Kavsitli. Maar dat alleen is dus niet vol doende. De gemeente moet ook rekening houden met het terugbe talen van subsidie aan het Rijk. NS® dinsdag 27 februari 2018 Samen wonen tussen fruitbomen Een aantal toekomstige bewoners van de woonwerkgemeenschap loopt samen met wethouder Jaap Melse (I) door de boomgaard. Ze hopen er over ruim twee jaar te wonen, foto ruben oreel „Wij hebben ons vooral aange sloten bij de Woongaard voor de kinderen, zodat ze ook van an deren wat leren. Niet alleen van ons als ouders, maar ook van al die andere mensen die hier straks wonen. Allemaal mensen met een eigen inzicht en een eigen cultuur." Emile Calon Serooskerke - Willemien Clement Meer informatie: www.dewoongaard.info „Ik wil in een gemeenschap wonen waar zorg voor elkaar belangrijk is. Waar we samen onze tijd zinvol en vreugdevol kunnen doorbrengen. Ik moet er niet aan denken dat ik straks al leen verkommer achter de gera niums. Dit is zoveel leuker." Groene Ster Vlissingen stond met zaalvoetbalteams uit Eind hoven en Amsterdam en scheidsrechters uit Brabant en Limburg afgelopen vrijdag voor een dichte deur toen zij voor twee avondwedstrijden bij sporthal Baskensburg in Vlissin gen kwamen. Claudia Sondervan Vlissingen De Langevieleweg in Middel burg eerder veranderen in een 30-kilometerweg, gaat de ge meente veel extra geld kosten. Niet alleen moet er eerder geld worden gevonden om de weg te herinrichten, de gemeente loopt ook het risico veel geld terug te moeten betalen aan het Rijk. Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39