'Bouw alleen nog maar windmolens op zee' DEËBEDAl Hoe meer bochtjes, hoe ronder de schaats 3 J CHALLENCE JEZELF EN LAAT HAÏTI OPBLOEIEN C\ „Het enige dat we nog nodig hebben is ijs", zegt Pierre Krui- zinga van IJsclub De Zwarte Weel in Kapelle. „Maandagochtend was het ijs twee centimeter dik." Ook Kruizinga schat in dat dat vrijdag wel eens zou kunnen gebeuren. Het zal niet voor lang zijn. „Zater dag geven ze zeven graden overdag af dus kun je binnen no-time wa terpoloën in plaats van schaatsen." Vijfjaar geleden kon voor de laatste keer een paar dagen worden geschaatst op de baan in Nieuwer kerk. „Januari 2013", zegt Sam Flik- weert van de plaatselijke ijsvereni- ging. Hij durft niets met enige ze kerheid te voorspellen. „Het is al heel laat in de winter en de zon doet al serieus mee in het spel. Die harde wind is ook niet superge- weldig." In Schuddebeurs wachten ze tot op het allerlaatste moment om de grasbaan onder water te zetten. Dinsdag- of woensdagmiddag is wellicht het juiste moment, denkt penningmeester Ton de Vlie ger. „Wij hebben die keiharde grond wel nodig, anders loopt het water net zo makkelijk weer weg." Een probleem waarmee meer ijsclubs in Zeeland te kampen hebben. Pogingen bijvoorbeeld in Hulst en Westdorpe om sportvel den onder water te zetten misluk ten het afgelopen weekend. „Het dagelijks bestuur zoekt een spon sor om het oppervlak te kunnen beleggen met een folie", meldt de Westdorpse IJsclub De Rietbos. „De ijsbaan is nog niet open. De baan is helaas nog niet dichtgevro ren. We blijven hopen dat het deze keer gaat lukken", meldt Dom- burgse IJsclub Nooitgedacht. IJs- en Skeelervereniging Krabben- dijke houdt het, ijs en weder die nende, op de tweede helft van de week. De Scheve Schaats in Sluiskil doet een ultieme poging. „We hebben er toch wel goede moed op en zetten de baan opnieuw onder water zetten, kijken of het een beetje wil bevriezen de komende dagen..." Ook in Clinge wordt druk gewerkt. In Renesse houden ze de vin gers gekruist. De baan is aan de achterkant nog niet helemaal dicht, vertelt Anneke van Kooten- Verberk. „Maar dat stukje kun je ook apart afzetten. Bij ons staat al les er verder klaar voor." Schaatswedstrijd Hoe moet wel heel erg hard blij ven vriezen, wil er een Zeeuwse schaatswedstrijd komen. „Maar we laten niets aan het toeval over. Onze rayonhoofden houden in de hele provincie in de gaten of er ijs ligt", zegt Els Mesu, voorzitter van IJsclub De Poel. Ze spreekt van een uitzonderlijke situatie: „Nooit eer der hielden we rond deze tijd van het jaar rekening met een eventu ele schaatswedstrijd op natuurijs." Ondergespoten banen zijn te klein voor een wedstrijd. Mesu: „Om een korte baanwedstrijd te houden, is een veel groter stuk ijs nodig." Het waterschap Scheldestromen hanteert sinds gisteren het draai boek 'peilbeheer meerdaagse vorst'. „Dat betekent dat we water peilen zo veel mogelijk op gelijk niveau houden door de gemalen regelmatig kleinere hoeveelheden water te laten afvoeren. Zo blijft het verschil tussen de waterpeilen klein waardoor water op het ijs of lucht onder het ijs zo veel mogelijk voorkomen wordt." Als alle bestaande plannen voor windturbines op land zouden wor den vervangen door windparken op zee, dan bespaart dat volgens NederWind ruim een miljard euro. Voor Pieters, gekend tegenstan der van windmolens op land, is de conclusie helder: het is beter 'alle plannen voor de bouw van wind molens op land op te schorten'. „Daarmee wordt voorkomen dat overheidsgelden voor windenergie ineffectief worden aangewend en onnodig overlast wordt veroorzaakt voor omwonenden", schrijft hij in het rapport. De kosten voor windenergie op zee zijn razendsnel gedaald. De aanbesteding van windpark Bors- sele 3 en 4 bleek eind 2016 al zo gun stig, dat het ministerie van Econo mische Zaken 'slechts' 300 miljoen euro hoefde bij te leggen, in plaats van de 5 miljard euro waarop was gerekend. Hollandse Kust Eind vorig jaar bleek het bedrijfsle ven bereid de eerste twee kavels van windpark Hollandse Kust zelfs helemaal zonder subsidie te bou wen en te exploiteren. De kosten van het aansluiten van windparken op het elektriciteitsnetwerk blijven overigens wel voor de overheid. Als de plannen voor wind op land worden overgeheveld naar zee be dragen de overheidskosten de ko mende 15 jaar geen 5,3 maar 4,2 mil jard euro, becijfert NederWind. Een besparing dus van 1,1 miljard euro. Als dat geld eveneens wordt geïn vesteerd in wind op zee, levert dat 2,8 miljard kilowattuur meer groene energie op. Ook wordt 1,6 megaton extra C02-uitstoot voor komen. NederWind wijst erop dat op zee voldoende ruimte is om de ambities uit het Energieakkoord van 2013 en het regeerakkoord te realiseren. Het Planbureau voor de Leefomgeving stelde onlangs juist dat natuur en visserij op de Noord zee in de knel dreigen te komen bij een drastische groei van het aantal windturbines. Rode Kruis dinsdag 27 februari 2018 ijsbaan 't Winterhof Vijfjaar geleden werd voor het laatst een paar dagen geschaatst in Nieuwerkerk. foto ernesta verburg beer geeft ijsclubs hoop Floris Jan Koole aan het werk. foto lex de meester MIDDELBURG Zien schaatsen, doet schaatsen. Floris Jan Koole weet uit ervaring dat de echte run op schaatsen in zijn winkel in Middelburg pas komt als er daadwerkelijk geschaatst kan worden. De slijpmachines achter in de zaak staan paraat, wach tend op de drukte. Koole geeft een kort lesje schaatsen slijpen. Schaatsen die gebruikt worden op natuurijs vergen een andere manier van slijpen dan voor een 400 meter kunstijsbaan. Het verschil zit het in de bochten. Op natuurijs maakt de schaatser veel minder en ruimere bochten. Het vlakke deel van de schaats kan dan langer zijn. Voor kunstijs wordt de schaats wat ronder ge slepen wat het maken van boch ten gemakkelijker maakt. IJs hockey- en kunstschaatsen zijn daarom ook veel korter en ron der. Op het Prikbord van Zeelandnet en de sites van diverse ijsclubs worden sinds eind vorige week inmiddels honderden paren schaatsen aangeboden. De overheid zou niet langer moeten meewerken aan de bouw van windturbines op land. Windparken op zee zijn inmid dels goedkoper. Dat stelt Neder- Wind, het onderzoeksbureau van de Barendrechtse ingenieur Kees Pieters. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35