C9 Slecht advies over molens Folkconcert in huis aan Rouaansekaai 1 Ride fietst dit jaar voor hersenonderzoek KORTING Spuiten 2 TILIOE optiek Schaatsen in Zeeland. Gaat het er op het einde van deze winter toch nog komen? De ijsclubs zijn er klaar voor, maar het is spannend. IJSBAAN SCHAATSEN Commentaar Van de Stichting Gigawiek tot Zonvoorwind. Neder land staat bol van de groepen die strijden tegen de plaatsing van windturbines. Ze krijgen een steuntje in de rug van het onderzoeksbureau NederWind. Dat advi seert de overheid om de bouw van molens op land snel af te remmen en voortaan vooral op zee te mikken. Neder- wind becijfert dat windparken op zee goedkoper zijn en meer opleveren. Bovendien constateert NederWind dat molens op zee minder overlast veroorzaken en dat ze dus goed zijn voor het draagvlak voor groene energie. Dit rapport van Kees Pieters geeft een aardig inzicht in de keuzes die de overheid heeft bij het verlenen van subsidie. Verder is het zwak. Ja, er kunnen nog wel een paar grote windparken bij op zee. Ja, in dichtbevolkt Nederland ver oorzaakt een windmolen op land als snel overlast. En ons land wordt niet mooier van al die grote draaiers. Maar Pie ters doet net of de zee een vrije ruimte is waar onbeperkt kan worden gebouwd. Visserij, natuurwaarden, vaarroutes, het is voor hem kennelijk van ondergeschikt belang. Verder besteedt hij weinig aandacht aan de hoge kosten van de aanlanding van stroom. Het rapport verliest elk spoor van objectiviteit in de bijlage met 36 organisaties die geen mo lens op land willen. Nederland is slecht af als het beleid op dit soort smalle adviezen wordt gebouwd. NederWind doet net of de zee een vrije ruimte is waar je onbeperkt kunt bouwen MIDDELBURG Driestemmige folk, intieme liedjes, heel veel speelplezier. Het huiskamerconcert van The Lasses Kathryn Claire op li maart in Middelburg belooft bij zonder te worden. The Lasses Kathryn Claire staan in Amerika bekend als 'de vrouwelijke Crosby, Stills Nash'. Ook de Ierse en Schotse roots zijn goed te horen. Het Nederlandse folkduo The Lasses (Margot Merah en Sophie Janna) en de Ameri kaanse Kathryn Claire ontmoet ten elkaar in 2013 bij een Ierse sessie in Amsterdam. De drie dames spelen in een he- renpand aan de Rouaansekaai 53. Het concert begint om 15.00 uur, toegang is op basis van donaties. Er is beperkt plaats. Reserveren kan via: http://bit.ly/2Ewau4e ALMANAK In die Oost-Souburgse tandarts praktijk werken tandartsen van meerdere nationaliteiten. Vak kundige, ervaren heelmeesters van de mond zijn schaars en de praktijk was blij met zo'n collega van Griekse afkomst. Die is goed op dreef in het Nederlands, al zoekt hij soms nog naar een woord. Zoals bij die patiënte. Na het trekken van de kies was het beter enige dagen nog niet te... te... Hij dacht naarstig na, wij zend naar zijn mond. „Spuiten?" probeerde hij. De patiënte en de assistente dachten hard mee. „Spugen?", gokten zij. Het ver schil was subtieler. „Snuiten!" Waar ligt grens van sleutelen aan gen? GerritWittens onderscheiden Politieke les aan driegangendis MIDDELBURG Bijpraten over de binnenstad Het ijs dat de vorst 's nachts brengt, halen tot nu toe zon en wind overdag weer weg. Maar de Siberische beer geeft de Zeeuwse ijsclubs hoop. Misschien donder dag of anders vrijdag schaatsen. Al is het maar een dagje, want in het weekend is het gedaan met de winterse temperaturen. De onder gezette ijsbanen worden bewaakt om te voorkomen dat het kostbare ijslaagje wordt gebroken door on verlaten. Een rondgang door de provincie bespeurt een voorzichtig opti misme bij de ijsclubs. Neem IJs vereniging Winterleven in Oos- terland. Die heeft de koek en zo- piekraam al neergezet. De paar nachten vorst zijn hard nodig om de dikte van de ijsvloer te laten aangroeien tot de minimaal ge wenste dikte van 7 centimeter, al dus voorzitter Arjan Steenpoorte. Hij heeft zijn pijlen voorzichtig gericht op donderdag of vrijdag. „Stel dat zaterdag de dooi inzet en het ijs is vrijdag nog maar 6 centi meter dik, dan proberen we het gewoon ook maar. Dan het ijs Zaterdag geven ze zeven graden overdag af dus kun je binnen no-time waterpoloën in plaats van schaatsen maar kapot. Als het dan toch maar voor één dag is. Maar dan hebben we in ieder geval weer een keer ge schaatst." Elk jaar wordt in Nederland bij circa 1.200 mensen een kwaadaardige hersentumor vastgesteld. Het me rendeel is tussen de 50 en 75 jaar oud. Hersentumoren zijn de vijf tiende meest voorkomende kan kersoort. Mannen krijgen iets vaker een hersentumor dan vrouwen. Een kwart van de mensen met een kwaadaardige hersentumor is 5 jaar na de diagnose nog in leven. Na 10 jaar is dat slechts 15 procent. In 2016 overleden 883 mensen aan een kwaadaardige hersentumor. Vorig jaar deden ruim zesdui zend mensen mee aan de Delta Ride for The Roses, die voor het eerst ook routes in Zeeuws-Vlaan deren had. De charitatieve tocht bracht toen 150.000 euro op. Dat geld ging naar onderzoek naar de gevolgen van beweging en voeding op de bijwerkingen na behandeling van prostaatkanker. Ook de opbrengst van de lande lijke Ride for the Roses die op 9 sep tember wordt gereden, is voor on derzoek naar hersenkanker. op de complete bril dinsdag 27 februari 2018 WALSTRAAT 81 VLISSINGEN www.tilroe.nl Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Kunnen we dankzij de wetenschap kinderen voor altijd genezen van Alzheimer? Of het Syn droom van Down? We tenschappers Ellen ter Gast en Henk Jochem- sen gaan woensdag om 20.00 uur met elkaar en belangstellenden in ge sprek over de ethische vragen rond geneti sche manipulatie. UCR- studenten houden dit En gelstalige debat in het stadhuis van Middelburg, ledereen is welkom. VLISSINGEN Gerrit Wittens loopt al 34 jaar rond op het terrein van Lawn Tennis Club DOS in het Zwanenburg park in Vlissingen en niet met ijdele handen. Al dik twee decennia leidt hij het onderhoud in goede banen en werft hij voor de sponsorcommissie. Wittens zat ook 16 jaar in de Wijkraad Paauwen- burg. Gisteravond kreeg hij koninklijke waardering: het lidmaatschap van de Orde van Oranje Nassau. MIDDELBURG Resto VanHarte brengt de verkiezingen van 21 maart dichterbij. Tijdens een driegangendiner op 6 maart in 't Gasthuis in Middelburg wordt ge sproken over de rol van de gemeenteraad en het kiezen van een politieke partij. Het programma begint om 18.00 uur met een politieke bingo. Aan melden voor diner en bij eenkomst (kosten 7 euro) kan via 0900 900 3030 of www.restovanharte.nl Bewoners van de Mid delburgse binnenstad kunnen weer in gesprek met wijkagent Roel Kra nendonk en wijkmana- ger Klara Venema. Zij houden op 1 maart het spreekuur Wijktijd in De Drvkkery, van 12.00 tot 13.30 uur, en op 5 april van 12.00 tot 13.30 uur in de Geerepassage. Siberische Theo Giele Vlissingen - Pierre Kruizinga, IJsclub De Zwarte Weel Wel een bordje, maar geen ijs in Hulst, fotocamileschelstraete De opbrengst van de 10e Delta Ride for the Roses, die dit jaar op 9 en 10 juni (Goes en Terneu- zen) op het programma staat, wordt besteed aan onderzoeken naar hersenkanker. Ab van der Sluis Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34