Samen voor de natuur Enige provincie waar alle gemeenten 'blaftaks heffen Zeeland is kampioen hondenbelasting. Terwijl elders in het land steeds meer gemeenten deze taks afschaffen, moet hier elke hondenbezitter betalen. Korfbalster Mondeel weer in de lappenmand ZEELAND 8 Aftrap bouw Nieuwe Sluis Terneuzen Het aantal Nederlandse gemeenten dat hondenbelasting int, blijft ge staag dalen. In 2008 werd de belas ting nog in 323 van de - toen - 443 gemeenten geheven. Dit jaar zijn dat er nog maar 239 van de 380, zo blijkt uit cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) van daag presenteert. Zeeland gaat tegen die trend in. Jarenlang was Goes de enige ge meente in de provincie die viervoe ters niet belastte, maar daar kwam vorig jaar een eind aan. Daardoor is Zeeland de enige pro vincie waar alle gemeenten hon denbelasting innen. Dat staat in schril contrast tot vooral Drenthe. Daar kent slechts één gemeente (Noordenveld) de belasting. De totale landelijke opbrengst van de 'blaftaks' daalt dit jaar naar 58 miljoen euro. Drie jaar geleden ging het nog om 65 miljoen euro. De dertien Zeeuwse gemeenten verwachten dit jaar samen 2,2 mil joen euro te incasseren van hon deneigenaren. In 2015 was dat nog 2 miljoen, in 20101,6 miljoen euro. Hondenbelasting is ook hier niet onomstreden. De gemeente Schou- wen-Duiveland heeft eind vorig jaar besloten het bedrag in vier jaar tijd af te bouwen tot nul. In de ge meente Borsele werd onlangs een burgerinitiatief opgezet om een einde te maken aan de belasting, maar dat strandde snel. Gary Yanover uit Kortgene is al jaren bezig om de Tweede Kamer zo ver te krijgen dat zij de hondenbe lasting afschaft. Zijn grootste be zwaar is dat hondenbezitters wel moeten betalen, maar dat gemeen ten de opbrengst voor heel andere zaken dan voor hondenvoorzienin gen mogen gebruiken. Om het onderwerp op de agenda van de Tweede Kamer te krijgen, zijn 40.000 handtekeningen nodig. Yanover zit inmiddels op 46.000. Toch is dat niet voldoende. „Uit controle is gebleken dat ongeveer 1 op de 5 handtekeningen ongeldig is. Daarom móeten we naar de 50.000." Het probleem is dat wie de petitie tekent, zijn steun ook moet beves tigen. Daarbij is de ondertekenaar verplicht onder meer woonplaats en leeftijd in te vullen. „Sommigen We móeten naar 50.000 handtekeningen tegen hondenbelasting mensen bevestigen niet of vullen rare dingen in", zegt Yanover. „Ze zijn ook wantrouwig, omdat ze bang zijn dat die gegevens bij de ge meente belanden. Maar de infor matie wordt echt alleen gebruikt voor het burgerinitiatief." Yanover geeft de moed nog niet op. „Ik kan er niet meer zoveel tijd in steken als in het begin, maar ik houd het bur gerinitiatief wel actief. Inmiddels ben ik er een jaar of vijf mee bezig. Ik wil proberen het tot een goed eind te brengen." Terneuzen is de Zeeuwse ge meente die het meest profiteert van hondenbelasting. Zij rekent dit jaar op bijna 4 ton aan inkomsten. Vlis- singen (309.000 euro) en Middel burg (220.000 euro) staan ook in de top-3. Op Noord-Beveland gaat het om slechts 24.000 euro. Het CBS heeft ook gekeken naar de inkomsten per inwoner. Dan zit Tholen het hoogst, met 7,35 euro per inwoner. Terneuzen (7,31 euro) en Sluis (7,27 euro) doen daar nau welijks voor onder. Landelijk staat Kerkrade bovenaan. Die gemeente verwacht dit jaar 9,39 euro per in woner op te halen. It dinsdag 27 februari 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl MIDDELBURG Leerlingen van de Vrije School in Middelburg hebben gisteren ongetwijfeld de koudste buitenles van het jaar gehad. Ze hielpen gedeputeerde Carla Schön- knecht met het planten van een ap pelboom in het park Sprenckweide. Daarmee werd de oprichting gemar keerd van de Zeeuwse Natuur, het samenwerkingsverband van Het Zeeuwse Landschap, Terra Maris, IVN Natuureducatie, Stichting Land schapsbeheer Zeeland en Nationaal Park Oosterschelde. De organisa ties willen de natuur promoten. „Met z'n allen kunnen we meer bereiken dan ieder op zijn eigen wijze", aldus Schönknecht. De Zeeuwse Natuur roept leraren op meer buitenlessen te geven. Maar dan bij een iets aan genamere temperatuur. Bijvoor beeld op 10 april tijdens de Natio nale Buitenlesdag. foto dirk-jan gjeltema Zeeuwse hond blijft belast Rolf Bosboom Kortgene - Gary Yanover ZEELAND4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33