Lezers Half jaar cel voor pesten en treiteren mededorpelingen Zorgen CDA over schade door vossen De lente begint donderdag met -14 2 ERNST JAN ROZENDAAL Column Hoe tof kan een literaire avond zijn. Vrijdag mocht ik in Middelburg schrijver Tommy Wieringa interviewen. Ik ving aan met een vraag over zijn column die ochtend in de PZC. Die ging over Emma Gonzalez, het 18-jarige meisje dat vorige week zo'n indrukwekkende speech hield na de dodelijke schietpartij op haar school. De laatste zin van Wieringa's column gaat over de reactie van Donald Trump. Ik weet niet of hij moest denken aan de spiekbrief die de Ameri kaanse president daarbij ge bruikte, maar de blik van de schrijver viel op mijn vragenlijst. „Mag ik iets proberen?", vroeg hij. „Natuurlijk", antwoordde ik niets vermoedend. Waarop Wieringa mijn aantekeningen weggriste, opvouwde en wegstopte. Zo begon een vermakelijk en onderhoudend gesprek. Net als in zijn boeken lepelde Wieringa meeslepende anekdotes op, vol grappen en diepzinnige ge dachten, uitgesproken in volzin nen om jaloers op te worden. Als laatste beantwoordde hij vragen uit het publiek. Schrijvers zijn ook fanatieke lezers, betoogde hij. Gevraagd naar zijn voorbeel den noemde hij de Nederlandse schrijvers A.L. Snijders en Nescio en de Amerikaan James Salter. „Die leest u toch wel in de origi nele taal?", vroeg een vrouw op de eerste rij, duidelijk een kenner van de Engelse en Amerikaanse litera tuur. In de pauze had zij een roest vrijstalen boekenlegger aange schaft met daarop 50 Books to Read Before You Die. „Ik kan dus dood", concludeerde ze na bestu dering van de opgesomde titels. Wieringa viel stil. Hij keek de vrouw doordringend aan. „Nee, in het Nederlands. We hebben hier geweldige vertalers." De vrouw was niet onder de indruk. Reso luut schudde ze met haar hoofd bij elk argument dat de schrijver aan voerde. De confrontatie was hila risch en spannend. Wieringa won op punten, nadat iemand anders hem kapittelde omdat hij bij zijn favoriete schrijvers geen vrouwen noemde. Hella Haasse móest hij lezen. Hij beloofde het, met een satanisch lachje naar de eerste rij. „Maar dan wel in een Engelse ver taling." Waarop Wieringa mijn aantekeningen weg griste en wegstopte DESTELLING Vandaag: Mijn schaatsen liggen klaar Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters MELDKAMERS FUNCTIONEREN SLECHT DOOR VEROUDERDE TECHNIEK Bierfestival zoekt goed doel Help de bij aan een nieuw nest Willemswint kookwedstrijd VLISSINGEN Zeeland kampioen hondenbelasting Voor het stelselmatig en gedurende meer dan een jaar pesten, treiteren en jennen van zijn mededorpsbe woners heeft de rechtbank in Mid delburg gisteren een 57-jarige uit Noordgouwe conform de eis een ge vangenisstrafvan een halfjaar waar van de helft voorwaardelijk opge legd. Daarnaast kreeg hij een proef tijd van drie jaar in plaats van de ge vraagde twee en moet hij een van zijn slachtoffers 750 euro smarten geld betalen. De symbolische claim van vier maal één euro die vier buren hadden ingediend werd eveneens toegewe zen. Ruim een jaar langmaakte de man uit Noordgouwe zijn mededorpelin gen het leven zuur. Hard claxonne ren, klepperen met de afvalbakken, vuurwerk, schreeuwen, het regel matig opsteken van de middelvinger en zorgen voor stankoverlast waren aan de orde van de dag. „Het woon genot van de kleine dorpsgemeen schap werd door die belaging ernstig verstoord", zo stelt de rechtbank in haar vonnis. Ook rekent de recht bank de verdachte zwaar aan dat hij 'stelselmatig inbreuk heeft gemaakt op de persoonlijke levenssfeer van de mensen en gezorgd heeft voor de nodige stress, angst, boosheid, on rust en onveilige situaties. Verder concludeert de rechtbank Het woongenot van de dorpsgemeenschap werd daardoor ernstig verstoord dat hij slechts oog heeft gehad voor zijn eigen belang en dat hij - volgens de deskundigen - zich vooral slacht offer voelt. De rechtbank vond te vens bewezen dat de man een van de dorpelingen heeft mishandeld. Het verweer dat de verdachte uit noodweer zou hebben gehandeld en dat alles berust op een hetze die de dorpelingen tegen hem voeren, werd door de rechtbank verworpen. Heeft de vos vrij spel in Zeeland? Dat wil de Statenfractie van het CDA weten van het dagelijks pro vinciebestuur. Statenleden Anton Geluk en Rinus van 't Westeinde zijn bang dat akker- en weidevogels slachtoffer worden van de alsmaar groeiende vossenpopulatie. De CDA'ers stellen vragen naar aanleiding van een brief van de Ko ninklijke Nederlandse Jagersver eniging en de Nederlandse Organi satie voor Jacht en Grondbeheer aan het provinciebestuur. De jagers pleiten daarin voor een rigoureuze aanpak van de vossen, omdat die een gevaar zijn voor weide- en kustbroedvogels en de veiligheid van de dijken. Geluk en Van 't Westeinde vragen of het provincie bestuur ook vindt dat er een Zeeuwsbrede aanpak moet komen om vossen intensief te bestrijden. Ze willen weten welke mogelijkhe den de provincie nu heeft om over last tegen te gaan en welke extra maatregelen nodig zijn om schade aan natuur, waterkeringen en be drijfsmatige panden te voorkomen. VLISSINGEN Zeeland sluit de me teorologische winter af met een ijs dag. Morgen wordt het volgens Jaco van Wezel van Weeronline in Zee land overdag niet warmer dan -1. Hoewel de lente op donderdag 1 maart begint met een temperatuur net boven het vriespunt, ligt die ochtend de gevoelstemperatuur op -14. Voor het eerst sinds 1947 begint de lente met een ijsdag in De Bilt. In de ochtend is het zonnig, maar de oostenwind is vrij krachtig tot hard en veroorzaakt met -13 tot -18 graden voor het gevoel de laagste temperaturen van deze winterse week. De bijzonder schrale oosten wind kan gevaarlijk zijn als je door het ijs zakt. Donderdag begint de meteorolo gische lente. Het is dan bijzonder koud winterweer. In de ochtend schijnt de zon. Het vriest dan matig tot streng met waarden tussen -5 en -11 graden. De gevoelstemperatuur is met -13 tot -r8 graden erg laag. Door een vrij krachtige tot harde oostenwind (windkracht 5 tot 7) is het ondanks een dikke winterjas bijzonder koud. dinsdag 27 februari 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik ben goed voorbereid op de kou 793 reacties WAAR BENT U W HIER MIDDELBURG Het Middelburgse Abdij Bier Festival - dit jaar op 11 en 12 mei - zoekt een goed doel. Het evene ment is uitgebreid met een 'Goede Doelenbar'. Daar kunnen bezoekers door sponsoren inge brachte speciale biertjes proeven. De opbrengst gaat naar een Zeeuws goed doel dat zich richt op cultuur en/of natuur. Wie denkt daarvoor in aanmerking te komen, kan mailen naar pr@ab- dijbierfestival.nl MIDDELBURG Op vijf locaties in Zee land kan vrijdag 9 en za terdag 10 maart meege holpen worden om de wilde bijen nieuwe nes ten te geven. De Stich ting Landschapsbeheer Zeeland houdt dan na melijk een Bijenwerkdag in Middelburg, Terneu- zen, Oostkapelle, Se- rooskerke en Biervliet. Vrijwilligers gaan onder meer bijenheuvels en bij enhotels maken. Inschrij ven kan op www.neder- landzoemt.nl VLISSINGEN Dennis Willems van Trai teur Dennis in Arnemuiden heeft gisteren de jaarlijkse kookwedstrijd van de Ver eniging van Zeeuwse Koks gewonnen. Rouven Bohg (De Stelleplas in Heinkenszand) werd tweede, Keith Strikkers (Het Vissershuis, Westen- schouwen) eindigde als derde. Aan de wedstrijd, die werd gehouden bij de Sligro in Vlissingen, deden 13 koks mee. Het thema was 'Soep 2.0'. Steeds meer gemeen ten schaffen hondenbe lasting af, blijkt uit gege vens die het CBS van daag publiceert. Zee land gaat tegen de trend in. Het is de enige provincie waar alle be zitters voor hun hond moeten betalen. Goes voerde de taks vorig jaar opnieuw in. Zeeland 1 De rechtbank in Middelburg heeft een 57-jarige man uit Noordgouwe celstraf opgelegd wegens het pesten van zijn me dedorpelingen. Hij creëerde stress, angst, onrust en onvei lige situaties. Ad Roos Middelburg - Rechtbank Middelburg in vonnis Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2