HART&ZIEL 5 lessen om trouw te worden aan jezelf 27 Leven Wat is nou echt belangrijk om te doen? De Brit Greg McKeown laat in zijn boek 'Essentialisme' zien hoe we niet meer zo worden geleefd door anderen. Vijf lessen om terug te keren naar de essentie en niet meer alles te hoeven. 1. Streef naar minder, maar beter Bij essentialisme gaat het er niet om hoe je méér voor elkaar kunt krijgen; het gaat erom hoe je precies de juiste dingen op het juiste moment doet. Het betekent niet dat je mindert om het minderen. Het draait erom dat je zo verstandig mogelijk je tijd en energie besteedt, zodat je een opti male bijdrage levert door alleen te doen wat essentieel is. 2. Stel je prioriteiten, anders doet iemand anders dat voor je Als je niet bewust kiest waaraan je je energie en tijd besteedt, kiezen andere mensen dat voor je. Denk aan je werkgever, collega's, klanten of gezinsleden. Voor je het weet verlies je het zicht op alles wat belangrijk en van betekenis is voor jou. Een Australische verpleegkundige die mensen verzorgt in de laatste fase Maak keuzes zodat je geweldig werk kunt leveren. Heb je er plezier in, dan ben je essentialist van hun leven, tekende op waar zij het vaakst spijt van hebben. Boven aan de lijst staat: 'Ik zou willen dat ik de moed had gehad een leven te lei den waarin ik trouw aan mezelf was geweest en niet het leven dat ande ren van me hadden verwacht'. 3. Streven naar succes kan mislukking bespoedigen Volgens Greg McKeown worden we in onze samenleving vaak gestraft voor goed gedrag (nee zeggen) en be loond voor fout gedrag (te snel ja zeg gen). Het eerste is ongemakkelijk op het moment zelf, het tweede wordt juist hooggewaardeerd. Dat leidt tot 'de paradox van het succes'. We sla gen ergens in als we een duidelijk doel voor ogen hebben. Met dat suc ces krijgen we een reputatie als de persoon bij wie je altijd terecht kunt. Dan worden we diegene die altijd voor iedereen klaarstaat en krijgen we meer kansen aangeboden. Uiteindelijk leidt dat ertoe dat we onze kracht over te veel taken moe ten verdelen. Dat ondermijnt juist de kans van slagen. 4. Het is nooit te laat om te kiezen Wanneer we vergeten dat we (voor onszelf) kunnen kiezen, staan we uiteindelijk in dienst van de keuzes die anderen maken. Of zelfs in dienst van de (oude) keuzes uit ons ver leden. Maar kiezen is de kern van een essentialist zijn, zegt Greg McKeown. Hij beschouwt dit als 'een onover winnelijke kracht', waarmee je los komt te staan van andere personen, dingen of kwaliteiten. McKeown haalt de Amerikaanse filosoofWil- liam James aan die ooit schreef: 'Mijn eerste daad van vrije wil zal zijn te geloven in vrije wil'. 5. Leid een leven dat er toe doet en stem niet in met een onbevredigend leven Een essentialist is niet onzeker: hij weet zeker dat hij de juiste dingen doet. Hij voelt zich niet uitgeput en overweldigd. Hij reageert niet op wat het meest urgent is, zegt geen 'ja' te gen mensen zonder er bij na te den ken en hij probeert niet op het laatste moment iets voor elkaar te krijgen. Hij kiest bewust en weet wat echt belangrijk voor hem is. De essentialist denkt niet in ter men van 'ik moet', 'het is allemaal belangrijk' en 'hoe kan ik dit ook in passen?'. Een essentialist maakt zorg vuldige keuzes om geweldig werk te kunnen leveren, heeft het gevoel dat hij het in de hand heeft, en heeft plezier in de reis. Astma verhindert zwangerschap STOFJE Rode wijn tegen tandplak Algoritme stopt infecties tijdiger dinsdag 27 februari 2018 GO Nadine Archer —Greg McKeown MEDICIJNEN Vrouwen met astma hebben meer moeite zwanger te worden, tenzij zij medicatie van lange duur gebruiken. Dit blijkt uit onderzoek in de Euro- pean Respiratory Journal. Astma-patiënten die alleen kortdurende medicatie zoals 'noodpuffers' gebruiken, heb ben volgens het onderzoek 20 procent meer tijd nodig dan gezonde vrouwen om in verwachting te raken. Met langdurende medicatie zijn patiënten even vruchtbaar als de gemiddelde vrouw, omdat hun medicijn de ziekte op lange termijn onderdrukt. Een stof in rode wijn helpt tegen gaatjes, tandplak en geïrriteerd tandvlees. Dit blijkt uit onderzoek, gepubliceerd in de Jour nal of Agricultural and Food Chemistry. Weten schappers bestudeerden polyfenolen, stoffen in rode wijn die kwalijke bacteriën uitschakelen. Zij ontdekten dat deze polyfenolen ook goed zijn voor de mondhy giëne, omdat zij bacte riën die blijven kleven op het tandvlees en de tan den kunnen losweken. UITGEZOCHT Een computeralgoritme helpt hulporganisaties de uitbraak van besmettelijke ziektes tegen te gaan. Het algoritme, ontwikkeld aan de universiteit van Viterbi in Zuid-Californië, bedenkt manieren om infor matie te verspreiden. Dit kan epidemieën stoppen, want de juiste informatie leert mensen symptomen te herkennen en op tijd hulp te zoeken. Het al goritme analyseert het bud get, demografische informatie en ziektepatronen en stelt een plan voor. In testen waren deze plannen efficiënter dan menselijke strategieën.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27